ОГНЕНИЯТ АД ПРОДЪЛЖАВА: Над 90 души са на терен и участват в гасенето на пожара край Илинденци

Големият пожар в Пирин, който избухна на 25 юли, отново се разгоря с нови сили. В неделя следобед са се появили нови огнища, които застрашават да навлязат на територията на Национален парк „Пирин“. Екипи от пожарникари, горски служители и доброволци отново се включиха в борбата със стихията тази сутрин.

Над 90 човека участват в гасенето на пожара край Илинденци, каза директорът на горското стопанство в Сандански Симеон Ефремов. По думите му в момента на терен са 50 горски служители и над 40 пожарникари. Очаква се в овладяването на огъня да се включат и военни. Симеон Ефремов съобщи, че в момента се извършва обход на засегнатите от пожара площи. По думите му засега огънят е низов.

Пожарът, който тлееше в райони с торф, се е активизирал отново поради високите температури и вятъра през последните дни.

„За съжаление, през вчерашния ден, в късния следобед, се получиха нови огнища както на територията на Струмяни, така и на територията на Сандански“, коментира Иван Ризов, директор на горското стопанство в Струмяни.

Той уточни, че огнищата са на голямо разстояние едно от друго, като тези в община Сандански са високо в планината, в изключително труднодостъпен терен без достъп за автомобили. „Ходи се пеша повече от час. Всички екипи тръгнаха натам“, допълни Ризов.

Гасенето на огъня се извършва основно ръчно, като вода се носи на гръб. Въздушна техника засега не се коментира, но ако се наложи, ще бъде включена. Основната цел е пожарът да бъде локализиран преди обед, тъй като следобед се очаква вятър, който може да създаде сериозна опасност за служителите на терен.

„Има дълбок слой мъртва горска постеля, който тлее. Огнищата се развиват под земята, по корените“, обясни Ризов сложността на ситуацията.

Въпреки, че преди няколко дни е имало валежи, те са били твърде слаби, за да потушат напълно огъня. За момента няма пряка опасност за населените места в района, като селата Плоски и Лиляново, но екипите остават нащрек.

След близо 20-дневна борба със стихията, всички на терен са изключително уморени, но са решени да дадат всичко от себе си, за да овладеят пожара.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search