ЕКОЛОГИЧНА КАТАСТРОФА В САНДАНСКИ: Река Бистрица пресъхна напълно – градът е на сухо!
Шокиращи и тревожни кадри, разтревожени от жители на Сандански разкриват ужасяваща картина – речното корито на Санданска Бистрица в района на град Сандански е напълно пресъхнало, превърнато в каменна пустиня.
Снимката, е безмилостно доказателство за една водна криза, която заплашва не само природата, но и живота в региона. Санданска Бистрица, позната още като Светиврачка Бистрица, е ляв приток на река Струма, с дължина 33 км. Тя е основна водна артерия, която отводнява части от югозападните склонове на Пирин. Нейното състояние е пряк индикатор за здравето на околната среда и е критично за хиляди хора и за местната икономика.
Реката води началото си от Тевното езеро (2512 м н.в.) в Северен Пирин, преминава през Малокаменишките езера и под името Мозговица събира водите на няколко пълноводни притока, като Башлийца. Нейната долина е дълбока и екосистемата ѝ е чувствителна. След местността Тремошница, където в нея се вливат Разсланковица и Арнаутдере, тя става Санданска Бистрица. Именно при Сандански реката излиза от планината, формирайки голям наносен конус, преди да се влее в Струма.
Водосборният басейн на реката е 139 км², което представлява 0,8% от водосборния басейн на река Струма. Сред основните притоци, които подхранват нейните води, са Башлийца, Беговица, Сърчалийца, Разсланковица, Арнаутдере (Тремошница), Урсук (Урсум) и Липошница.
Санданска Бистрица се характеризира с преобладаващо снежно-дъждовно подхранване, с късно пролетно пълноводие през май и лятно маловодие през септември. Средният годишен отток при село Лиляново е 3,35 м³/с, а в устието – 2,9 м³/с. Тези данни правят сегашното пълно пресъхване още по-алармиращо.
По протежението на реката в община Сандански са разположени град Сандански и селата Лиляново и Стожа, както и известните курортни местности Попина лъка и Тремошница. В горното течение на реката се намира и впечатляващият Попинолъшки водопад – един от петте големи водопада в Пирин.
Традиционно, значителна част от водите на Санданска Бистрица се използват за производство на електроенергия от трите водноелектрически централи на Каскада „Санданска Бистрица“ („Попина лъка“, „Лиляново“ и „Сандански“). В най-долното ѝ течение водите са жизненоважни и за напояване.
Сегашната агония на Санданска Бистрица не е просто екологичен проблем – тя е криза, която засяга всеки жител на региона. Пресъхналата река не само спира производството на електроенергия и прави напояването невъзможно, но и застрашава цялото биоразнообразие, което зависи от нея.
Тази ситуация изисква незабавна реакция и ясни отговори от страна на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) чрез Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, както и от Национална електрическа компания (НЕК) ЕАД, които управляват съоръженията. Кой носи отговорност за тази водна катастрофа и какви са спешните мерки за възстановяване на живота в Санданска Бистрица?
Be the first to leave a review.