Соларното напояване на земеделието в Петрич: Панацея или Пагуба?
В България отношението към соларната енергетика върху селскостопански земи у повечето хора е отрицателно. Считат го за кражба и унищожаване на тези площи. За други, соларната енергия е бъдещето. Използвайки този така ценен, но достъпен за всички източник, слънцето, всеки фермер може да модернизира своето стопанство, като понижи неговата зависимост от електропреносната мрежа.
Всяка година соларните инсталации се множат и става все по-трудно да се намери подходяща земя за разработване на соларни проекти. Тази ситуация увеличава опасенията относно потенциалната конкуренция между използването на земя за декарбонизиране на енергийния сектор и устойчивото земеделие, тъй като земите, най-подходящи за изграждане на соларни паркове, често могат да бъдат използвани за отглеждане на храна. За да се справят с този проблем селското стопанство и ВЕИ специалистите си сътрудничат при разработването на агроволтаични проекти, които едновременно генерират електричество и поддържат селскостопанското производство.
Именно соларното напояване през последните години, се представя като иновативно и екологично решение за земеделския сектор на плодородния район на Петрич.
Използването на слънчева енергия за захранване на напоителни системи обещава намаляване на разходите, екологична устойчивост и автономност. Но дали наистина е безоблачното бъдеще за напояването в Петрич, или съществуват и подводни камъни, които трябва да бъдат внимателно преценени, ще разгледаме сега?
Аргументи „за“ устойчиво бъдеще, предимства на агроволтаиците:
С нарастващото търсене на енергия от ВЕИ е важно да вземем предвид нуждата от енергия, без непременно да пренебрегваме нуждата от храна. Например, ако вземем два парцела селскостопанска земя и инсталираме агроволтаична система, това потенциално би могло да доведе до два пъти повече резултати, отколкото ако използването на земята е разделено. Ефективността от синергията на двата сектора води до увеличение до 186%. Освен това може да се превърне в диверсифициран поток на приходи за участващите страни, тъй като една и съща земя обслужва две отделни индустрии. Увеличен добив на слънчева енергия Растителността под панелите може да бъде полезна за производството на енергия. Колкото по-топли са панелите, толкова по-малко ефективни стават. Растенията понижават температурата на почвата чрез изпаряване на вода, което от своя страна охлажда панелите. По този начин регулирането на температурата води до повече производство на енергия.
Така, намаляването на оперативните разходи за енергия може да бъде съществено, елиминирайки нуждата от закупуване на гориво или плащане на сметки за електроенергия от мрежата. Използването на възобновяема енергия намалява въглеродния отпечатък на земеделието. Независимостта от електропреносната мрежа е важна, особено в по-отдалечени райони. Съвременните соларни помпи и системи са надеждни и изискват сравнително ниска поддръжка. В района на Петрич, където преобладава капковото напояване за овощни градини, лозя и зеленчукови култури, соларните системи могат да бъдат изключително ефективни.
Вече има реализирани проекти в региона, като например соларна система за поливане с мощност 10.26 kWp в област Петрич, която демонстрира автономна работа и спестяване на разходи за гориво.
Аргументи против и предизвикателства:
Агроволтаиците изглеждат едно перфектно решение за устойчиво земеделие, но има много неща, които трябва да се вземат предвид. Понастоящем агроволтаиците поддържат само сенколюбивите растения, което означава, че културите, които изискват по-голямо количество слънчева светлина, няма да могат се възползват от тази иновация.
Друго предизвикателство е височината на растителността – при по-високи култури фотоволтаичната инсталация трябва да бъде изградена на по-голяма височина, което ще добави и допълнителни разходи. Различните страни също имат различни разпоредби относно агроволтаиците, което може да повлияе на процесите по издаване на разрешително, потенциалното финансиране и евентуални инвестиции. А в случаите, когато земята се използва за отглеждане на животни, е важно да се отчете въздействието, което животните ще имат върху панелите. Ще са необходими допълнителни грижи и поддръжка, което води до увеличаване на разходите.
Ефективността на соларните системи от друга страна е пряко свързана със слънчевото греене. В периоди на облачност или през по-кратките зимни дни, производството на енергия може да бъде недостатъчно. Соларното напояване може да не съвпада напълно с пиковите нужди от вода на културите, което може да наложи изграждането на резервоари за съхранение. Някои методи на напояване могат да изискват по-голяма мощност, което да направи соларните системи твърде скъпи или неефективни за определени видове земеделие. Въпреки че поддръжката е сравнително ниска, при възникване на проблеми може да се наложи намесата на квалифицирани техници. Разполагането на достатъчно соларни панели изисква значителна площ.
Финансиране на соларното напояване в района на Петрич:
За улесняване на внедряването на тази технология, съществуват различни възможности за финансиране:
Европейски програми: В рамките на Плана за възстановяване и устойчивост и бъдещия програмен период на ПРСР се очакват мерки за подкрепа. Местните инициативни групи (МИГ) в района могат да предлагат специфични възможности.
Национални програми: Въпреки че акцентът е върху домакинствата, бъдещи инициативи могат да подкрепят ВЕИ в земеделието. Българската банка за развитие (ББР) предлага он-лендинг финансиране чрез търговски банки.
Банково финансиране: Търговски банки предлагат кредити за ВЕИ проекти, а ББР предоставя гаранции. Земеделските производители в района на Петрич могат да се свържат с консултантски фирми, специализирани в европроекти и финансиране на ВЕИ, както и с фирми, предлагащи соларни напоителни системи, като например „Соларити БГ“, „XPI LTD“ и „Темакс“ (които предлагат оборудване за напояване).
В заключение:
Соларното напояване представлява перспективно решение за устойчивото земеделие в Петрич, предлагайки икономически и екологични предимства. Въпреки това, високата първоначална инвестиция и зависимостта от климатичните условия изискват внимателно планиране и оценка. Възможно е комбинацията от различни технологии и енергийни източници да предложи най-балансираното и устойчиво бъдеще за напояването в региона. Активното търсене на възможности за финансиране и сътрудничеството със специализирани фирми са ключови за успешното внедряване на соларните напоителни системи в Петрич.
По-долу можете да прочетете пълната информация за тях…
Какво са агроволтаиците? Защо агроволтаиците добиват все повече популярност? Агроволтаиците са системи, които използват една и съща земя за едновременно генериране на соларна електроенергия и подпомагане на селското стопанство. В допълнение към справянето с проблемите, свързани с използването на земята, агроволтаиците са нарастваща тенденция в селскостопанския ВЕИ сектор по няколко причини.
Селското стопанство е силно засегнато от климатичните промени, поради нарастващите глобални средни температури, непредсказуемите валежи и все по-честите екстремни метеорологични явления като суши, наводнения и градушки. Агроволтаичните системи не само смекчават изменението на климата, но също така помагат на селското стопанство да се адаптира, осигурявайки защита и сянка на отглежданите култури и животни.
Освен това агроволтаиците могат да предоставят възможност за устойчиво развитие, увеличавайки инвестициите в селските райони. Фермерите могат да се радват на по-високи и надеждни земеделски добиви, благодарение на подобрите условия за отглеждане, които слънчевите панели могат да осигурят.
От друга страна общността може да използва произведено възобновяемо електричество и да получат нови потоци от приходи под формата на лизинг на земя или продажба на производство на електроенергия. И накрая, слънчевата енергия може да подкрепи насърчаването на по-устойчиви земеделски практики, по-специално чрез замяна на употребата на пластмаси за еднократна употреба и чрез осигуряване на по-трайни мерки за контрол на вредителите, които избягват нуждата от пестициди.
Отдаването под наем на земеделската земя за фотоволтаичен проект може да помогне за презареждането и възстановяването на земята.
Двойното предназначение на земята може да осигури допълнителен доход и възможности за работа, както и да предостави на местните общности чиста енергия, без да жертва поминъка им. Типове агриволтаици Наземни инсталации Когато става въпрос за внедряване на Агроволтаици, инсталирането на наземни фотоволтаични панели е най-честата опция за мащабни проекти 5 MWp). Този тип агроволтаици води до повишаване на хуманното отношение към животните поради лесния достъп до сянка, а също така е възможно да се засадят постоянна растителност и пасища между и под слънчевите панели. Инсталации монтирани на височина Този тип агроволтаично изпълнение се определя от факта, че фотоволтаичните панели са монтирани на по-голяма височина чрез използването на специални структури. Това прави разстоянието до земята по-голямо (от 2,5m до 5m) в зависимост от целите и нуждите на проекта. Това прави възможно подобряването на по-големи култури и реколти, като овощни дървета или лозя. Благодарение на пространството между фотоволтаичните панели, светлината може да проникне в посевите и насажденията, позволявайки тяхното правилно развитие. Височината на инсталацията може да се променя според нуждите на проекта, позволявайки преминаването на машини за прибиране на реколтата, хора и др. Соларни парници Фотоволтаични оранжерии са един от най-широко прилаганите модели през последните години. Състои се от монтирани фотоволтаични панели на покрива на оранжерията, което води до генериране на възобновяема енергия, която може да се подаде в мрежата, да се съхрани или да се използва за нуждите на оранжерията (осветление, напоителна система и др.) по устойчив начин.
Бъдещето на агроволтаиците
Агроволтаичните инсталации са още в начален стадий, като изследователите все още проучват и доказват какви конфигурации и култури трябва да се използват в различни климатични условия, за да се създадат оптимални добиви. Към днешна дата съществува малко подкрепа и насоки за прилагане на найдобрите практики за насърчаване на внедряването на агроволтаиците. И все пак, ако настоящите сигнали в изследванията се задържат, агроволтаичните инсталации могат да спомогнат на нисковъглеродната енергия да стане синергична, а не конкурентна с други цели за устойчиво развитие.
Каква е връзката между водата и соларните инсталации Дор Шварц, познат по-скоро като „бащата на капковото напояване“ разказа преди 2 години.
„Преди 55 години създадохме продукт, който имаше за цел да се пребори с липсата на вода. Тънки маркучета отвеждат водата само в корените на растенията и така безценната, при нас ,течност не се пилее. Сега се добавиха още проблеми. Количеството на плодородната земя по света намалява, а населението се увеличава. С бързи темпове навлизат и слънчевите технологии и много се работи в областта агроволтай. Ние най-общо казано помагаме на селските стопани, за всичко което е под слънчевия панел и на енергетиците при автоматично измиване на повърхността на панелите.
И тъй като сме най-голямата фирма в областта на напояването в селското стопанство в света,и нашият девиз е да отгледаме повече продукция, с по-малко разхищения, то бе напълно ясно, че ще се насочим и към агроволтай. Както земеделците, така и соларните специалисти се обръщат към нас колкото си може най-рано, за да им помогнем в избора на земеделски участък, след това при решението кои земеделски култури могат да се отглеждат чрез съчетаване на соларни инсталации и напояване и накрая да решат какъв вид панели да използват: статични, следящи движението на слънцето и други. Съставяме им дигитализация не само за поливане и почистване на панелите, но и план кога ще да се даде предимство на растениевъдството и в кой етап предимството да е на енергетиката.
Всичко е на базата на добро познаване на етапите на развитие на растението и на метеорологичните прогнози и нуждите на потребителите и на двата продукта. И тъй като ни търсят фирми, които използват различни соларни технологии ние ги изучаваме и на базата на натрупаната информация се опитваме като стари сватовници да им предложим най-личната мома, сиреч най-продуктивната за тези условия земеделска култура.
Нашата цел е да оптимизираме резултатността и на двата отрасъла. Убеден съм, че след десет години агроволтай ще е най-използваната технология в света, но много е възможно да е отишла толкова далеко, че да не прилича особено много на това което се прави днес. Ще ми е любопитно за секунда да се прехвърля 10 години напред и да видя, как точно човечеството оползотворява ресурсите, които го спасяват от глад, от енергиен дефицит и от екологически самоунищожение, разказа още Дор Шварц за медиите.
Be the first to leave a review.