Кметът Коев забива „воденичен камък“ на Велинград: Водата поскъпва над 400%, градът пред екологичен колапс!
Световноизвестният СПА курорт Велинград е на прага на безпрецедентна криза, която заплашва да го превърне от „перлата на Родопите“ в град, изтощен от липса на зеленина и задушен от непосилни сметки за вода. Докато кметът Костадин Коев е поздравяван от областната управа, гражданите се готвят за шоково поскъпване на живителната течност с над 400%, а бъдещето на зелените площи остава неясно.
На 30 май 2025 г. в Областна администрация – Пазарджик се е провело редовно заседание на Общото събрание на Асоциацията по ВиК на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и канализационни услуги” ЕООД, Пазарджик. Протоколът от заседанието, обявен на 17 юни, хвърли в шок жителите на Велинград. От него става ясно, че една от точките в дневния ред е била приемане на решение за промяна на границите на обособената територия на Асоциацията чрез присъединяване на територията на община Велинград към нея.
Шокиращо поскъпване и поздрави за кмета Коев
Кулминацията на този скандал идва с най-съществената последица: цената на кубик питейна вода за битови нужди във Велинград ще скочи от сегашните смешни 0.72 лв. на стряскащите 3.25 лв. с ДДС! Това е над четири пъти увеличение, което ще забие поредния пирон в бюджета на хиляди домакинства и ще постави на колене местния бизнес, особено в жизненоважния туристически сектор.
Въпреки този катастрофален за гражданите резултат, протоколът от заседанието цинично отбелязва: „след гласуването областният управител Валентина Кайтазова е поздравила кмета на Община Велинград Костадин Коев, който е присъствал на заседанието на Асоциацията на 30 май 2025 г.“ Какво празнуват те, докато кметът Коев забива „воденичен камък“ на врата на всеки жител на Велинград? За гражданите това не е повод за поздравления, а за горчива равносметка за бездействието на местната власт.
Решението за присъединяване е взето още на 16 юли 2024 г. от Общински съвет – Велинград, а на 14 април 2025 г. лично кметът Костадин Коев е подал искане за присъединяване. На заседанието на 30 май 2025 г. това искане е гласувано единодушно от всички членове на Асоциацията: държавата с 35% и общините Пазарджик, Панагюрище, Белово, Лесичово, Септември и Стрелча.
Велинград – от СПА курорт към „град в пустинята“?
Освен финансовия удар, над Велинград тегне и зловеща екологична заплаха. Общественото недоволство е подклаждано от виждането, че Велинград „се унищожава методично и целенасочено!“ Тревогата е, че скоро ще останат „само сгради без паркове, зеленина и дървета“, превръщайки града в „град, построен в пустинята, отвсякъде обграден от гола земя и вероятни слънчеви панели и ветрогенератори.“ Тази кошмарна визия превръща пророчеството на Ванга за водата в стряскаща реалност: „Водата ще струва жълтици, не затваряйте компоти, а ВОДА!“
Докато досега общинското дружество „ВКТВ“ Велинград поддържаше цени от 0.72 лв. за кубик (поради липса на одобрен бизнес план и включване във ВиК асоциация), сега контролът преминава в ръцете на ВиК Пазарджик. Кой ще поеме отговорност за този финансов и екологичен погром?
На предстоящата сесия на Общински съвет на 26 юни 2025 г. предстои разглеждане на годишния финансов отчет на „ВКТВ“. Ще си позволят ли общинските съветници да обсъдят открито присъединяването към ВиК Асоциацията и катастрофалните последици за гражданите, или ще замълчат в унисон с вече взетите решения под диригентската палка на кмета Коев?
Жителите на Велинград заслужават отговори и действия, а не поздрави за спорни решения, които обричат града им на финансова и екологична разруха. Дали тази „победа“ няма да се окаже последният пирон в ковчега на Велинград?
Be the first to leave a review.