Югозападен поглед: Благоевградската футболна звезда Иван Иванов и по-дългия му път към мечтите!
Първият трансфер на Иван Иванов в чужбина идва едва ли не по принуда. В началото на 2010 г. тогава 21-годишният футболист има спорен имидж, лоши отношения с ръководството на отбора си ЦСКА, но и големи футболни качества.
Предложението да заиграе в руския „Алания“ (Владивазказ) някак не го устройва, той мечтае да играе в Западна Европа. Иванов обаче разбира многозначителното послание на шефовете си: „Момче, ако останеш тук, ще имаш проблеми”, и се решава на трансфера на стойност 1.2 млн. евро. 15% от сумата по договор трябва да бъде за него.
Футболистът (днес на 26) дълго време не получава нищо. „Седем месеца след трансфера ЦСКА получи парите. Ако шефовете бяха коректни, още тогава щяха да ми платят сумата, казва Иван Иванов. Наложи се да заведа дело, което обаче се проточи много.“ В края на 2013 г. той опрощава половината от сумата – в името на ЦСКА, но и може би защото не му се занимава с правно разрешаване на казуса – и дори вече е получил половината.
Това дори не е единственият случай, в който Иванов се сблъсква с безскрупулния начин, по който се управлява българският футбол днес. Надали в страната има професионален играч, който да не може да се оплаче от неспазени договори, забавени плащания, заплахи или целенасочени медийни кампании. В същото време „големите европейски отбори се стремят да създадат на играчите си условия, в които ти да се фокусираш само върху доброто си представяне на терена“, казва Иванов.
Той нарича това „рай за футболиста“, но веднъж стигнал до него – след трансфера си в швейцарския отбор „Базел“ през лятото на 2013 г., – Иванов изпада в лек културен шок. „Известно време се дразнех, че всичко е толкова уредено – няма забавяния на заплатата, административните детайли се решават от клуба, програмата ти е ясна месеци напред. А аз съм свикнал постоянно да се боря с нещо.“
Борбата на централния защитник сега е да се възстанови от тежка контузия – скъсани кръстни връзки на дясното коляно. Лош късмет за Иванов – месец преди травмата той беше избран за Футболист номер 1 в България за 2013 г., а през есента на миналата година той се наложи в „Базел“ и игра във всички шест мача на отбора в Шампионската лига, които включваха две победи над „Челси“.
Контузията обаче надали ще спре Иванов – все пак да стигне до успеха по заобиколния начин е историята на неговия успех във футбола.
Като дете в Златица той се вдъхновява от успеха на националния отбор на световното първенство в САЩ през 1994 г. и се влюбва във футбола. Мечтата на хлапето е да играе за „Левски“ или ЦСКА. В малкия град обаче се носи слухът, че няма как да попаднеш в детските академии на грандовете, ако нямаш връзки.
Затова на 12 години Иван Иванов отива сам, с футболния си талант и една пералня втора употреба, в Благоевград – на 3 часа път от дома. „Баща ми кара цистерни с гориво. Един ден спрял да зарежда на една бензиностанция в Благоевград, разлистил местния вестник и видял обява, че отборът на „Пирин“ набира деца от моя набор за академията си“, казва Иванов. Семейството се натоварва на колата, а младият талант е един от тримата избрани (сред над 200 деца), които още в деня на тестовете получават предложение с място в академията.
Така за учебната година 2000/2001 г. Иван Иванов се озовава в общежитието на отбора. „Родителите ми пристигнаха с мен и намерихме една безобразна стая – тясна, с четири легла, с плъхове и мишки. Баща ми я стегна малко, остави ми пералнята и останах сам. Понякога не се прибирах вкъщи по 7-8 месеца.“
След като на 16 години му е предложено да тренира и играе за отбора на „Пирин 1922“ в „Б“ група, той първо се отказва от резервния план за живота си, концентрира се върху футбола и започва да ходи на училище задочно. Второ – привлича окото и на „Левски“, и на ЦСКА – и двата отбора последователно му предлагат договор.
Това е обиколен път номер едно: през четири години в Благоевград Иван Иванов сбъдва първата си детска мечта да играе за някой от двата гранда и през 2005 г. преминава в ЦСКА. Това са преходни времена за отбора – след като години наред бизнесменът Васил Божков е издържал отбора, той продава акциите си. Следващите собственици – индиецът Прамот Митал и сметоизвозващата компания „Титан“ водят ЦСКА „към едни от най-тежките времена в историята“, по думите на Иван Иванов. „За никого не е тайна, че ЦСКА има финансови проблеми и в последните години оцеляваше на магия и заради славното си име и фенове.“
В началото на кариерата си в ЦСКА Иванов не среща големи трудности, но с годините проблемите започват. През 2007 г. той прекарва един сезон под наем в пловдивския „Локомотив“ и след серия добри игри там през лятото на 2008 г. ЦСКА предлага на футболиста нов договор. Тогава той вече има и мениджъра Емил Данчев зад гърба си. Именно Данчев подсказва на играча клаузата с 15-те процента от негов трансфер.
„Договорът ми беше сред най-добрите за млади играчи в България“, казва Иванов. Което щеше да е добре за него, ако играчите на ЦСКА тогава получават заплатите си редовно. „Отборът беше млад и имаше може би двама-трима играчи, които бяха изкарали нещо от футбола и забавянето не им се отразяваше“. В отбора се натрупва напрежение, по думите на Иванов собствениците на отбора седмица след седмица обещават да изчистят задълженията си „следващия петък“, но месеци наред не го правят. „На една среща като най-малък в отбора излязох и казах, че искаме мъжка дума – независимо дали ще платят след ден или три месеца, просто да ни го кажат.“
В КРАЯ НА 2009 Г. НЕЩАТА В ОТБОРА ЕСКАЛИРАТ,
случайно или не Иванов е в центъра на скандалите. В един случай футболистите на ЦСКА нарушават вечерния час, но излъгват треньора си Любослав Пенев, когато той ги конфронтира с фактите. Осем души са отстранени от отбора, сред тях и Иванов. Когато те се разбират с Пенев за среща, на която да поискат извинение, са нападнати от неизвестни лица.
Финалният удар по имиджа на Иван Иванов идва в една нощ преди Коледа, когато той и съотборникът му в ЦСКА Иван Караджов са прободени леко с нож от охранител, който иска от тях пари за паркинг. „Може би това бяха грешките на младостта, може би лошо стечение на обстоятелствата – казва Иванов. – Но сам бързо осъзнах, че това бяха грешки, и оттогава това не се е повтаряло.“
Месеци по-късно следва трансферът в Русия и така кариерата на Иван Иванов поема по заобиколен път номер две: той мечтае да играе на Запад, но вместо това се озовава в една от най-източните точки на Европа – Владикавказ. Ако в това има нещо положително, то това е заплатата на футболиста – в Русия той получава девет пъти повече, отколкото в България.
Това е времето, в което Иванов става важна фигура в националния отбор на България, като през 2011 г. играе без смяна във всички мачове. Клубният му отбор обаче изпада във втората руска лига и той започва да форсира свой трансфер, отказвайки да продължи да играе.
В крайна сметка през лятото на 2011 г. той е продаден на сръбския традиционен отбор „Партизан“ (Белград) срещу 600 хил. евро. „Имах и други оферти, но щом чух, че мога да играя там, отказах всички“, казва Иванов. „Партизан“ е известен с буйните си привърженици, които обаче безрезервно подкрепят отбора си, и заради това има култов статус сред футболните фенове в цяла Европа.
Желанието на Иван Иванов да играе в Белград обаче не му помага в преговорите – логично, шефовете на отбора могат да използват това като лост в тяхна полза. „Обсъждахме заплатата и това, което ми беше предложено, беше много по-малко от това, което получавах в Русия. Отказах офертата и си тръгнах.“ Иванов поема обратно към София, но по пътя му се обажда „един българин с добри връзки в сръбския футбол [Иванов отказва да назове име], който ме попита каква е ситуацията и след като му обясних, каза, че ще ми звънне след малко. 10 минути по-късно ми каза да обръщам колата и да подписвам“.
Според него този случай е показателен как работи футболният бизнес „в нашия край на Европа – Русия, България, бившите сръбски републики. Винаги трябва някой да се обади, да помогне, да натисне. Някой, който е близък с някого, трябва да се намеси, за да станат нещата“.
Все пак дори и намесата на тази мистериозна фигура не помага на Иванов във финансово отношение. В крайна сметка той трябва да се откаже от половината заплата, която получава в Русия, за да играе в „Партизан“. „Това може да е икономически странно решение, но за мен е най-важното да имам емоционална връзка с отбора“, казва футболистът.
След два много силни сезона в отбора, през лятото на 2013 г. Иванов получава оферти за трансфери в Италия и Швейцария и започва да натиска шефовете на „Партизан“ да премине в „Базел“. „Един италиански отбор предлагаше на отбора и на мен повече пари, казва той. Но аз непременно исках да играя в Шампионската лига с „Базел“, които обаче даваха по-ниска оферта.“
Това усложнява процеса на трансфера, но накрая Иванов постига своето. Малко по-рано през 2013 г. той се е разделил с мениджъра си Емил Данчев. „Благодарих му за съвместната работа, но и му казах, че не е имал съществена роля за никой от трансферите ми. Затова реших да се разделим.“ Затова за преговорите с „Базел“ той упълномощава германски мениджър. Според Иван Иванов процесът е гладък и класически за футболния бизнес – „те предложиха едни условия, ние поискахме малко по-високи, оказа се, че са преценили, че нашите условия отговарят на качествата ми, и ми ги предложиха“.
Иванов не коментира заплатата си в швейцарския отбор, само се усмихва с думите „нямам от какво да се оплаквам“. Звучи в тон с изказването му, че да играе в Западна Европа е рай. Това може би е и краят на мъките на футболиста – защото историята на Иванов всъщност е показателна за българския футбол – и по-точно защо, за да пробиеш в него, се иска не само талант и работа, но и безкраен инат и умения да оцелееш в джунгла?
Той обаче не мисли да спира дотук. Първата му цел сега е да се възстанови от контузията и да се завърне на терена „още по-силен“. След това да продължи със силните си мачове за „Базел“ – един отбор, чиято политика е да купува играчи с потенциал, да им дава трибуната на Шампионската лига и да увеличава цената им, преди да ги продаде. Например Александър Драганович – централният защитник, който бе заменен от Иван Иванов в състава, е закупен за 1 млн. евро през 2011 г. и продаден за 9 млн. през 2013 г. Дали и българинът си представя такова развитие? „Не изключвам нищо, отишъл съм в „Базел“, за да се затвърдя в големия футбол и да се покажа на Европа. А и сега влизам в най-добрата възраст за един играч.“
Заедно с това Иванов иска да играе с националния отбор на България на „голям форум“, с други думи – европейско или световно първенство. „Това е следващата ми голяма мечта във футбола – казва той. – А досега всички останали са се сбъднали.“
Но има и още нещо. Днес, явно успокоен, Иванов започва да мисли и за своя „план Б“ – той ще се запише в НСА с цел към края на кариерата си да има лиценз за треньор. Очите на футболиста някак блясват, когато започва да говори за това, докато говорим в София, където преминава рехабилитацията му („В Швейцария щеше да е по-трудно, защото там нямам много приятели“).
„Голяма част от футболистите имат проблеми, докато играят –
ДЕПРЕСИЯ, АЛКОХОЛ, ХАЗАРТ –
казва Иванов. – Други влизат в подобни състояния, след като приключат кариерата си.“ Затова за него е важно отсега да се подготви за бъдещето си. „Моят живот е във футбола, нормално е да искам да продължа по този път.“
Иванов явно е вдъхновен от треньора си в националния отбор Любослав Пенев. „Той е постигнал много като играч и вдъхва респект. Запознат е с модерната игра и е много добър психолог – знае кога трябва да те похвали, но и кога да ти се скара“, казва защитникът. Сякаш той е намерил своя модел за подражание по пътя към новата мечта.
http://forbesbulgaria.bg/
Be the first to leave a review.