Проф. Михаил Константинов с ексклузивни прогнози за президентските избори в неделя и изненадите на балотажа
Броени дни остават до президентските избори, а надпреварата за става все по-ожесточена. От последните проучвания става ясно, че дори уж сигурната победа на кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева на първи тур, съвсем не е сигурна и може да има големи изненади още на вота в неделя. За решаващия балотаж пък, картите са съвсем разбъркани. Дали ще има политически трусове и как ще се отразят изборите на управлението, потърсихме за коментар политическият анализатор проф. Михаил Константинов.
– Г-н Константинов, всички проучвания направени през последните дни сочат, че балотажът на изборите е сигурен. Какво е вашето мнение и може ли да очакваме изненади в последния момент?
– Факт е, че вече пет големи агенции съобщават резултати, които сочат, че балотаж ще има между първите двама кандидати, които са в момента. Аз лично изненади не очаквам, още повече, че до изборите остават три дни. Утре и други ден ще могат да се правят коментари, в събота знаете е ден на мълчане, а неделя са самите избори. Драматично нищо не очаквам да се случи и е сигурно, че балотаж ще има.
– Какви са обаче нагласите ви за самия балотаж, говори се, че на него всички ще се обединят срещу Цецка Цачева?
– Аз бих го коментирал по друг начин. Балотажът ще бъде оспорван и интересен, но той се очертаваше такъв още преди време. В този смисъл тук голяма новина няма. Действително ще има оспорван балотаж. Интересното обаче е нещо друго, че някои данни сочат желание в повече хора да участват в тези избори и в референдума. Тъй като в началото очаквахме ниска избирателна активност и референдумът беше отписан.
Вие знаете, че за да бъде той успешен трябва да гласуват най-малко 3,5 млн. души. Сега обаче според някои изследвания хората започват да проявяват интерес към референдума, което е много хубаво и няма да бъде особена изненада, ако той се окаже валиден. Това ще бъде новината на тези избори, тъй като ние вече правихме няколко референдума, които се пропадаха по причина ниска избирателна активност.
– Това според дължи ли се на факта, че гласуването е задължително или хората искат промяна?
– Предполагам, че и двете причини са на лице. Голяма част от хората знаят, че гласуването е задължително, но не знаят какви точно са санкциите. Те всъщност не са особени, но така или иначе идеята, че гласуването е задължително сигурно влияе положително върху българските избиратели и ги активизира. Целта в крайна сметка е повече хора да гласуват, за да придадат по-голяма легитимност на бъдещия избран президент, легитимност, от която той ще има нужда.
– На фона на всичко, което казахте, можем ли да говорим за предсрочни парламентарни избори, защото се чуха и такива коментари?
– Предсрочни парламентарни избори винаги са възможни, защото те са един демократичен инструмент, предвидени са в Конституцията и това винаги е възможно. Аз лично като гражданин на тази държава не мисля, че в близките месеци и година на нас на ни необходими предсрочни парламентарни избори. Просто събитията по света имат такава динамика и така се развиват, че едно безвремие от 3-4 месеца с временно правителство, подготовка на избори и т.н., не мисля че трябва. На нас ни трябва активно управление, един президент, който да влезе с летящ старт в своите функции. На нас ни трябва един разумно действащ парламент, отговорни политици, които внимателно да изведат страната от действително опасните води, в които навлизаме.
– Голяма част от кандидатите за президент казват, че е наложително свикване на Велико Народно събрание. Предизборни приказки ли са това според вас или наистина имаме нужда от тотална промяна в Конституцията?
– Прави ми впечатление, че всички, които искат свикване на Велико Народно събрание не знаят точно за какво ще го свикат. Така, да го свикаме, пък после ще му мислим. Това първо не е конституционно, защото в самата Конституция е предвидено при свикване на Велико Народно събрание да се формират неговите цели. Не може да се свика просто така, за да се промени Конституцията, пък ще видим точно как ще я променяме. Лично аз смятам, че Велико Народно събрание трябва да се свика с една единствена цел – да се самоотмени като институция.
В момента Велики Народни събрания има две държави в света, едната е България, другата Монголия. Там се казва Велик Народен хорал и там за щастие на монголците то играе по-скоро церемониална, представителна роля. Докато в България виждате, че то е един много съществен фактор в нашата политика. Известно време наличието на Велико Народно събрание играше положителна роля, защото стабилизираше Конституцията, не позволяваше тя да бъде променяна съществено, като такава стабилизация не е лоша.
Но сега тези пречки за промяна в Конституцията затрудняват държавата и обещството и аз мисля, че Великото Народно събрание си е изживяло ролята. То е имало смисъл в историята на България, не напразно, ако свикаме такова, то трябва да бъде осмото и нека то да бъде последно. Тук има един много важен момент, хората казват „сега ще го свикаме, после обикновено трябва да избираме“. Това не е вярно.
Ние може да свикаме едно велико, което да прерастне в обикновено, без нови избори. Защото нещата са такива, че единствената разлика между двете е в броя на депутатите.
Великото е по-представително, там има 400 народни представители, а пък обикновеното 240. Ние бихме могли да изберем едни 400 души, които за една или две седмици работа да се саморазпуснат и тези 240, които са в началото на листите, ще останат да работят като обикновено Народно събрание. Това една много хубава идея, която ще ни позволи да не губим цяла година в избори, а с едно движение да премахнем Великото Народно събрание и да преминем към обикновено.
– На финала на предизборните кампании как ви се сториха те и добри ли бяха дебатите между кандидатите?
– Дебатите преминаха на доста прилично ниво, нямаше или почти нямаше компромати, което е много хубаво. Българските политически дебати преминаха на едно несравнимо по-високо равнище от американските, това е сигурно. Аз като българин се гордея с българската предизборна кампания за поста държавен глава, която пак повтарям е на несравнимо по-високо ниво от американската.
Be the first to leave a review.