Притиснати от безпаричието, тютюнопроизводителите в Разложко продават на безценица продукцията си на гръцката „Михайлидис“ за 5.00 лв. килограма
За 35 семейства в с. Баня тютюнът е единственият източник за препитание, при тези цени равносметката от денонощния им труд е по 100 лв. на месец
На цена около 5 лв. изкупуват тютюна в Разложко. Местните производители са в безизходица и предават тютюна, за да имат пари поне да стартират новата стопанска година, фирмата изкупван е гръцката „Михайлидис“ и плаща 8.50 лв. за първо качество, 5.50 лв. за второ и 2.00 лв. за трето. При калкулиране на цените средно един производител получава около 5.00 лв. на килограм. Ако обаче експертите оценят по- голямо количество като трето качество, цената пада.
Договорите между производителите и фирмата са подписани за 300 кг/дка, но експертите заявиха, че дори тютюнът да надхвърли договорените килограми, ще се заплати на същите цени. Това беше потвърдено и от производителите, които казаха, че дори да са произвели по-голямо количество от упоменатото, по договор им изкупуват всичко. В договора обаче не е посочена изкупна цена на тютюна, а пише „пазарната цена се определя според актуалната към момента на изкупуване“.
Вчера пред пункта за изкупуване в с. Баня, община Разлог, десетки производители чакаха реда си, за да предадат тютюна. Те заявиха, че подкрепят напълно протестите на колегите си от Гоце Делчев, но нямат възможност да отидат на протеста заради липса на средства и бяха категорични, че ако местните производители организират протести, ще се включат.
„Подкрепяме напълно протестите на колегите си, но нямаме средства да отидем дотам. Всички вкъщи сме безработни и разчитаме изцяло на тютюна. От това се издържаме цялото семейство. Сега сме притеснени как ще оценят продукцията, защото ако го оценят за трето качество и ни го заплатят по 2.00 лв., не знам какво ще правим. Това е почти цялата година труд. На тези изкупни цени дори не можем да се осигуряваме. Но по-добре да го предадем сега за пет лева, отколкото да стои на тавана, да мухляса и да го изкупят на безценица. Тази година съм посадила 3 дка, а дали ще из карам 3000 лв.? Като покрием заемите, които сме натрупали, като си платим сметките, не ни остава почти нищо“ – каза Светла Благова и допълни: „Разходите ни за декар са около 200 лв. Това включва наема за земята, защото нямаме собствени ниви, оран, фрезоване, трапене, тор, найлон, сезал, и накрая като сложиш чертата, няма и 100 лв. на месец на човек. Дори социалните пенсии са по-високи. Ние работим трима, но има и семейства по петима души. Просто нямаме избор, напролет пак ще бъдем на лехите. Ето къде е Гърция, няма и сто километра, но за килограм там плащат по 10 евро, а тук няма и 3“.
Думите на жената бяха подкрепени и от Елена Донева: „Цяло лято гладуваме за 2.00 лв. на килограм, вода няма, едва се дореждаме да си напоим тютюна. Хората от Рибново, които идват да работят в Баня, садят много тютюн и взимат цялата вода. Да си ходят в Рибново, там да си садят тютюн, да ни оставят нас тука ние да си гледаме земята. Ние работим по 3-4 дка, а те – по 15 дка, и са взели най-хубавата земя, близо до водата“ – каза Елена Донева и допълни, че за да гледаш тютюн, трябва и работна ръка, иначе не може. В отглеждането на тютюна се включва цялото й петчленно семейство.
Гръцката „Михайлидис“ изкупува между пет и шест тона на ден. Експертите, които приемат продукцията, са категорични, че фирмите не са виновни за ниските изкупни цени. „Виновна е държавата“ – беше категоричен експертът Алия Белев и допълни: „Докато държавата не започне да изплаща субсидиите както трябва, на реална изкупна цена, положението няма да се оправи. Няма допълнителна премия, няма нищо. Не може някой, който не е посадил един декар тютюн, да взема пари, а обикновеният човечец, който цяла година се бъхта, да не получава нищо. Протестите, които се организират, са прах в очите на хората“ – бе категоричен Белев.
В с. Баня около 53 местни семейства отглеждат тютюн, като за по-голямата част от тях това е единственият източник на препитание. Работещите хора, които отглеждат тютюна за допълнителни приходи, са съвсем малко. Около 15 са семействата, които идват от с. Рибново и търсят препитание в с. Баня. В селото се отглеждат около 300 дка тютюн.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.