Притиснати от безпаричието, тютюнопроизводителите в Разложко продават на безценица продукцията си на гръцката „Михайлидис“ за 5.00 лв. килограма

тютюн

За 35 семейства в с. Баня тютюнът е единственият източник за препитание, при тези цени равносметката от денонощния им труд е по 100 лв. на месец

На цена около 5 лв. изку­пуват тютюна в Разложко. Местните производители са в безизходица и предават тю­тюна, за да имат пари поне да стартират новата стопанска година, фирмата изкупван е гръцката „Михайлидис“ и пла­ща 8.50 лв. за първо качес­тво, 5.50 лв. за второ и 2.00 лв. за трето. При калкулира­не на цените средно един производител получава око­ло 5.00 лв. на килограм. Ако обаче експертите оценят по- голямо количество като тре­то качество, цената пада.

Договорите между произ­водителите и фирмата са под­писани за 300 кг/дка, но ек­спертите заявиха, че дори тю­тюнът да надхвърли договоре­ните килограми, ще се запла­ти на същите цени. Това бе­ше потвърдено и от произво­дителите, които казаха, че до­ри да са произвели по-голямо количество от упоменатото, по договор им изкупуват всичко. В договора обаче не е посочена изкупна цена на тютюна, а пише „пазарната цена се определя според ак­туалната към момента на из­купуване“.

Вчера пред пункта за из­купуване в с. Баня, община Разлог, десетки производите­ли чакаха реда си, за да пре­дадат тютюна. Те заявиха, че подкрепят напълно протести­те на колегите си от Гоце Дел­чев, но нямат възможност да отидат на протеста заради липса на средства и бяха ка­тегорични, че ако местните производители организират протести, ще се включат.

„Подкрепяме напълно про­тестите на колегите си, но нямаме средства да отидем дотам. Всички вкъщи сме без­работни и разчитаме изцяло на тютюна. От това се издър­жаме цялото семейство. Се­га сме притеснени как ще оценят продукцията, защото ако го оценят за трето качес­тво и ни го заплатят по 2.00 лв., не знам какво ще правим. Това е почти цялата година труд. На тези изкупни цени дори не можем да се осигур­яваме. Но по-добре да го пре­дадем сега за пет лева, откол­кото да стои на тавана, да мухляса и да го изкупят на безценица. Тази година съм посадила 3 дка, а дали ще из­ карам 3000 лв.? Като пок­рием заемите, които сме нат­рупали, като си платим смет­ките, не ни остава почти ни­що“ – каза Светла Благова и допълни: „Разходите ни за де­кар са около 200 лв. Това включва наема за земята, за­щото нямаме собствени ни­ви, оран, фрезоване, трапене, тор, найлон, сезал, и нак­рая като сложиш чертата, няма и 100 лв. на месец на човек. Дори социалните пен­сии са по-високи. Ние рабо­тим трима, но има и семей­ства по петима души. Просто нямаме избор, напролет пак ще бъдем на лехите. Ето къде е Гърция, няма и сто километ­ра, но за килограм там пла­щат по 10 евро, а тук няма и 3“.

Думите на жената бяха подкрепени и от Елена Доне­ва: „Цяло лято гладуваме за 2.00 лв. на килограм, вода няма, едва се дореждаме да си напоим тютюна. Хората от Рибново, които идват да ра­ботят в Баня, садят много тю­тюн и взимат цялата вода. Да си ходят в Рибново, там да си садят тютюн, да ни оставят нас тука ние да си гледаме земята. Ние работим по 3-4 дка, а те – по 15 дка, и са взе­ли най-хубавата земя, близо до водата“ – каза Елена До­нева и допълни, че за да гле­даш тютюн, трябва и работна ръка, иначе не може. В от­глеждането на тютюна се включва цялото й петчленно семейство.

Гръцката „Михайлидис“ из­купува между пет и шест то­на на ден. Експертите, които приемат продукцията, са ка­тегорични, че фирмите не са виновни за ниските изкупни цени. „Виновна е държавата“ – беше категоричен експертът Алия Белев и допълни: „Дока­то държавата не започне да изплаща субсидиите както трябва, на реална изкупна це­на, положението няма да се оправи. Няма допълнителна премия, няма нищо. Не може някой, който не е посадил един декар тютюн, да взема пари, а обикновеният чове­чец, който цяла година се бъхта, да не получава нищо. Про­тестите, които се организи­рат, са прах в очите на хора­та“ – бе категоричен Белев.

В с. Баня около 53 местни семейства отглеждат тютюн, като за по-голямата част от тях това е единственият източник на препитание. Работещите хо­ра, които отглеждат тютюна за допълнителни приходи, са съв­сем малко. Около 15 са семей­ствата, които идват от с. Риб­ново и търсят препитание в с. Баня. В селото се отглеждат около 300 дка тютюн.

Вестник „Струма“

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search