Бертрам Ролман: Остатъци от соца като клас „прослужено време“ правят неефективно изчислението на заплатите
- Предсрочни избори са поне половин загубена година
- Дуалното обучение ще работи, ако се практикува на национално ниво
Силвия СТОЯНОВА
Управителният съвет на КРИБ излезе с декларация срещу искането от опозицията на оставка на правителството в този момент и обяви, че това граничи с национална безотговорност. Ще навредят ли евентуални предсрочни избори на икономиката, как трябва да се определят минималните заплати и как да се реши проблемът с кадрите, попитахме Бертрам Ролман, член на УС на КРИБ и собственик на предприятието за производство на облекла „Пирин Текс“ в Гоце Делчев.
– Господин Ролман, в края на миналата седмица КРИБ излезе с декларация, че бизнесът е особено обезпокоен от нарастващото вътрешнополитическо напрежение в предизборната надпревара и че сега не е време за искане на оставки. Защо смятате така?
– Ако става въпрос за това кой е загубил и кой е спечелил в надпреварата за генерален секретар на ООН, не смятам, че това е тема, която ще допринесе за напредъка на България. Бизнесът иска да гледа напред, да си свърши работата, икономиката да функционира добре и по-динамично. Затова е нужна стабилност и предсказуемост. Ако отново ни вкарат в ситуация на оставка, служебен кабинет и предсрочни избори, това означава поне половин година, загубена за всички, за цялото общество. Някои политици и медии се опитват да вкарат България във фокуса на света, но трябва да признаем, че тя не може да играе голяма роля.
– Какво е вашето мнение по друг актуален въпрос – спора между работодателските организации и синдикатите за минималните осигурителни доходи? Доколко осигурителните прагове вредят във вашия сектор – текстилната индустрия?
– Аз съм против съществуването на тези осигурителни прагове. Смятам, че трябва да има минимални заплати по сектори и квалификация, които да бъдат дискутирани между работодатели и синдикати, а не да се задават от правителството. По темата е необходимо да има автономия, която да се регулира единствено от правилата на икономиката и конкурентоспособността на отделните сектори. Защото, ако имаме един отличен продукт, за който клиентите на международните пазари са готови да плащат добри пари, то и фирмите ще може да плащат добри заплати и ще има фирмени печалби. Ако обаче се предлага ниско или средно качество, или производителността е ниска, не може да се очакват високи заплати.
Минималните осигурителни доходи по принцип са вратичка за сивата икономика. Освен това имаме много тромав, сложен механизъм за изчисляване на работните заплати в България. Системите за изчисляване на заплатите в промишления сектор трябва да бъдат реформирани, защото са неефективни. Те не трябва да са толкова комплексни, а по-ясни, за да разбират хората какво получават срещу труда си и производителността си. Имаме проблеми с трудовия стаж и по-точно с т.нар. класове прослужено време, защото младите работници, въпреки че произвеждат повече, получават по-ниски заплати от възрастните работници. За да се подобри системата за изчисляване на заплатите в България, трябва много сериозна работа между работодатели и синдикати за премахване на всички пречещи елементи от Кодекса на труда. Те са остатъци от социалистическо време, сред които е и добавката за прослужено време. Необходими са алтернативи, които да дават по-голяма мотивация на хората да работят по-интензивно. Защо не се разреши правото на извънреден труд, който в момента е забранен? В много държави хората работят на две-три различни места при различни работодатели, защото искат да правят пари. Затова там и икономиката върви. Системите за изчисляване на заплатите не трябва да се правят от държавата, защото тя не може да знае спецификите на отделните сектори. Държавата може да отговаря за работните запла
ти на държавните служители, но не и в частния сектор. За частния сектор е важно заплатата да зависи от това, което се произвежда. Как да аргументирам в преговорите с клиентите ми по-високи цени заради това, че на по-възрастните работници заплатите са с 20% по-високи от конкурента, който разполага с млади работници?
– Продължава ли проблемът с фалшивите болнични, от който се оплаквате отдавна?
– Продължава. Много работещи в Гоце Делчев излизат в болнични, за да отидат да работят за известно време в селското стопанство в Гърция. Това е проблем за цяла Южна и Западна България. Голям проблем е и затварянето на ясли и детски градини през ваканциите, които също принуждават майките да търсят начин да отсъстват от работа, за да гледат децата си. Трябва да се намери решение и най-вече да се затегне контролът върху лекарите. И да има сериозни санкции за нарушителите. Ако трябва – да им се отнема правото да практикуват. Защото това подкопава икономиката на страната.
– От много време вашата фирма работи с местната професионална гимназия по подготовката на технически кадри. Новият закон за дуалното обучение ще реши ли ефективно проблема с липсата на подготвени за индустрията кадри?
– Дуалното обучение ще бъде ефективно, ако се практикува на национално ниво. Пилотни модели като този, който аз развивам в Гоце Делчев, е само за една фирма – моята. Този модел трябва да е ефективен за цялото общество, но това общество също трябва да подкрепи тази форма на обучение, която дава нова култура, трудови навици, професия и възможности за кариера на младите хора, които не отиват в университетите.
– Наскоро КРИБ подписа с УНСС споразумение за съвместна дейност при обучението на студентите. Във вашето предприятия какви висшисти търсите и от кои университети?
– Вратите на „Пирин текс“ са винаги отворени за студенти, които искат да работят или да практикуват при нас. Но и при младите хора, които учат висше, липсва тази култура да разбират колко е важно обучението в практиката. Аз имам повече студенти на стаж от други страни, отколкото от България. От Сърбия например идват при нас студенти за 3-4 месеца стаж, защото тук може да научат нещо. Нашите български студенти нямат търпение да останат повече от две седмици, за съжаление. Разбирате колко е недостатъчно това. Необходими са поне 6 месеца стаж, за да разбереш истинската специалност, която следваш в университета.
– Защо не са мотивирани българските студенти да стажуват в предприятията?
– Може би защото предпочитат да стажуват някъде на морето. Или да ходят на студентски бригади в САЩ или Англия, да правят допълнителни пари. Според моята оценка, младите хора са нетърпеливи да правят пари. Това е от липсващото възпитание или инициатива от страна на родителите, които не са показали пътя за развитие на децата си. Вина има и образователната система. Още в основното училище трябва да има часове по професионално ориентиране за учениците. Медиите също трябва да показват повече какви успехи може да постигне един квалифициран работник. Да показват добрите примери и възможности в други страни в Западна Европа. Там младите хора навлизат сравнително меко, безпроблемно в живота.
Be the first to leave a review.