След „жокер“ от П. Дангов и неговите специалисти от ОДБХ: Родители в Дупница изпращат децата си на училище с ябълки, в Бобовдол изхвърлят яйца с изтекъл срок

родители, децаСлед жокер от шефа на областната дирекция по храните в Кюстендил Първан Дангов, родители от Дупнишко вече изпращат децата си на училище с ябълка в раницата, научи Struma.com. Това стана само няколко дни след като д-р Дангов заяви от ефира на местна телевизия, че много родители предпочитали сутрин да дадат левче, вместо да приготвят закуска у дома, за да се създават навици за здравословно хранене.

Тази сутрин станахме неволни свидетели на родителски наставления от Атанас и Яна Пепелджийски от дупнишкото село Баланово. Майката, работник в една от местните обувни фабрики, явно забравила да сложи ябълка в чантата на сина си, буквално го догони до автобуса, за да пъхне забравения плод в раницата на детето. От тях разбрахме, че Димитър е в пети клас на средно общообразователно училище, а двамата родители работят в града и пътуват всеки ден до там.

Пред нашия екип Яна призна, че предпочита да изпрати детето си на училище с приготвена от къщи храна, но иначе рядко поставяла плод в пакетчето. „Сетих се от едно предаване по кабелната телевизия, с Дангов. После в къщи доста говорихме по темата и от тогава не пропускам, сега ябълките останаха в моята чанта и за малко да забравя”, каза майката. Тя сподели, че синът й Димитър е почти цял ден е в училище, оставал до края на деня и на занималня и гледала да има нещо добро за хапване в чантата.

10-годишният Димитър пък днес поиска две ябълки. „По едно време в училище даваха плодове, но вече не. Чел съм в интернет, знам, че плодовете и зеленчуците са полезни”, каза Митко и гордо заяви, че наскоро се записал да тренира борба. „Училището е добро, освен мероприятията в клас знам, че се следи и за храната в лавките, но създаването на добри навици е задължение и на нас родителите, не само на учителите”, каза от своя страна бащата Атанас. Той е работник в жп-депо.

По време на краткия разговор и коментарите по въпроса стана ясно, че и други родители също вече прибавяли плодове в раницата на децата си. Сред тях бил и шефът на Минно-спасителната служба в Бобов дол Сашо Стоичков.

Оказа се обаче, че освен в Дупница и околните села, и в Бобовдолско са чули съвети на инспекторите от медиите.

През последните дни, хора от Бобов дол изхвърлили в контейнерите яйца, заради изтеклия 28-дневен срок за консумация, за който беше съобщено от д-р Велка Войнова в ОДБХ-Кюстендил.

Това сподели Милчо Коматински от Бобов дол, на който му се наложило да изхвърли 22 яйца закупени малко преди нова година. Мъжът призна, че е наясно, че яйцата са малотраен продукт, но не е бил осведомен кога те влизат в категория „опасни”.

Инспекторката посъветвала хората да погледнат в хладилниците си и да обърнат внимание на срока на годност на кокошите яйца. Тя призовала да изхвърлят всяко яйце, което е престояло повече от 28 дни като се ориентират по щампата върху него.

Местният предприемач Ивайло Стойков пък, вече си е подготвил специален календар, чрез който да следи именно доставките и сроковете на годност на яйцата. Той обясни, че преди това проверявал само някои от печатите, но като цяло следял документите на доставчиците. Сега под лупа гледам всяко едно яйце и датата върху него, обясни търговецът въпреки, че до този момент не е имал проблеми.

По повод информацията, която научи от нас, шефът на ОДБХ-Кюстендил Първан Дангов обясни, че от началото на годината в дирекцията вече са приели повишаването на потребителската култура и тази на храненето, като приоритетна задача. „Здравословното хранене е важно, но когато става въпрос за децата, то е грижа на всички, не само на нас, като контролни органи”, каза Дангов.

Родители, учители, местна и държавна власт, всеки трябва да поеме своята част от работата. По този повод той припомни случая с натровените деца в Сливен като заяви, че здравословната храна не означава непременно, че тя е безопасна. Ако родителите не измиват добре ябълката преди да я поставят в чантата, или ако държите яйцата в хладилника си един месец, чия е отговорността, попита Дангов. Обектите, където се приготвя, произвежда и продава, храна са отговорни за своята наличност, ние стоим между потребителя и търговеца, затова сме длъжни освен контрол, да бъдем полезни и с информация, заключи шефът на ОДБХ-Кюстендил.

www.struma.com

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене