Вестник „Запад – Юг“: Ето и пъклените схеми на скандалния съдия Илия Янев в Сандански!
Медийна група Топ Преса от години пишеше за тях,
но институциите се правеха на глухи, неми и слепи!
Рано или късно обаче справедливостта възтържествува!
Преди дни криминалисти щракнаха изненадващо белезниците на бившия съдия от Сандански Илия Янев навръх имения му ден. Той е арестуван по разпореждане на Специализираната прокуратура.
Припомняме, че Илия Янев дълги години бе начело на районния съд в курортния град и сега е адвокат. По непотвърдена информация той е задържан заради участието му в група за ДДС афери, при обиск в кантората му са намерени документи, уличаващи го в ДДС измами в особено големи размери. Разплитането на схемата тръгнало преди няколко дни. Според столични ченгета Илия Янев е бил обект на наблюдение отдавна. Новината за ареста на популярния магистрат се разнесе мълниеносно в курортния град. Хората недвусмислено коментират, че всеки рано или късно си плаща за деянията.
По същото време антимафиоти щурмуваха циганската махала в родния град на адвоката в Сандански.
Обискирани са къщите на местния ромски лидер Тони Ангелов и на излезлия скоро от гръцки затвор Сергей Рашетара. Няколко души са задържани за разпити.
Адвокат Янев бе председател на съда в Сандански допреди 15 г. Срещу него има десетки оплаквания на хора, свързани с имотни дела. Преместен бе в Тополовград, а след това бе освободен и почна адвокатска практика.
Янев и Тони Ангелов са особено близки, твърдят запознати. През последните 10-ина години двамата работили рамо до рамо на местните избори и успявали с циганските гласове да вкарат внушителен брой съветници, като регистрирали листи от различни партии – „Евророма”, „Рома ДРУМ”, за кратко и от ДПС.
съветник, но на последните избори никой от махалата не влиза в местния парламент. Синът на Янев – Ивайло, е кандидат за съветник от „Евророма”, но партията не спечели мандат. През 2008 г. „Евророма” прави фурор, като става 1-а политическа сила в общината, но вотът е касиран.
В курортния град се говори, че Тони Ангелов е човекът на адвокат Янев. От години бившият шеф на съда работи основно в София. През 2004 г. се озовава на мястото на разстрела на бизнесмена и негов приятел Костадин Костадинов зад НДК. Тогава се заговори, че убийството е било предупреждение към адвоката. Той бе защитник на родителите на починалия при полицейска акция в Благоевград Ангел Димитров-Чората.
Около името на Янев често е имало скандали, но досега сериозни обвинения не са му повдигани. В Санданския край се знае, че той движи основно имотни сделки. Името му се спряга и около приватизацията на няколко дружества в областта отпреди доста години.
Още през 2001 г., като председател на Районния съд, Илия Янев разпитвал несъществуващи свидетели по сделки със земя.
Най-малко петима жители на Сандански са измамени с имоти от горския фонд. Те са купили земите като ливади от фантомни притежатели по една и съща схема. Собствеността се установява в Районния съд чрез свидетели или по Закона за земята. После имотът се продава на подставено лице, което го препродава чрез пълномощник. Този собственик винаги играе ролята на измамения купувач. Последният във веригата получава или земи от горския фонд, които лесничействата си искат обратно, или чужд имот и сделката се атакува в съда.
В решение на Районния съд по дело на Борис Спасов, например, като свидетели са вписани 80-годишният Иван Найденов Захариев и 74-годишният Петър Николов Таушанов. Техните ЕГН-та и адреси не са посочени. Проверка в служба ЕСГРАОН установява, че такива лица няма – нито сред живите, нито сред починалите от 1987 г. насам. Как тогава са дали показания пред съда, остава загадка. Ищецът Борис Спасов е получил чрез съда 1 дка нива и още 5 дка ливади от санданския парк, който е собственост на горския фонд. По-късно Спасов признава, че никога не е имал земя там
„Открих, че съм бил свидетел по дело на Борис Спасов, на което никога не съм се явявал. Най-вероятно са ме вписали допълнително, след като започнаха проверки. Сигурно са прочиствали фалшивите документи“, заявява Костадин Костадинов от с. Поленица.
Инициативен комитет за борба с корупцията в Сандански воюва срещу председателя тогава на Районния съд Илия Янев. Висшият съдебен съвет също проверява делата му, но без резултат.
Илия Янев е бивш полицай. Завършил е школата в „Симеоново“. После учи право задочно. След като се дипломира, е назначен за районен съдия в Сандански. Кога си върши работата, след като повечето време е в чужбина, и кой плаща за воаяжите, не е ясно, чудят се негови колеги тогава. Срещу най-активните си противници е завел по няколко дела.
„В Сандански работи първият частен съд“, казва по това време юристка от Благоевград, пожелала анонимност. От страх, че и срещу нея може да бъде образувана преписка.
Делата на Илия Янев срещу неговите опоненти се гледат от съда в Дупница, тъй като всички благоевградски магистрати са си направили отвод. „Председател съм на съдебните заседатели в Сандански, но вече не влизам в дела заради Янев. Три съдийки напуснаха пак заради него. Никой не може да го пипне“, твърди тогава и Иван Вергов. Повече от 15 години насам хората в Сандански недоумяват: „Защо никой не се интересува как богаташи станаха собственици на къщи в Мелник, които бяха паметници на културата“, пита 75-годишният Чудомир Гюров. Според Пламен Илиев, местният съдия е най-големият измамник в България.
Преди години Илиев си купил 5,326 дка земя в парк „Пирин“. По-късно разбрал, че „ливадата“ му никога не е била частна собственост, а принадлежи на горския фонд. „През 1998 г. търсех място за лятна дискотека. Бившият архитект на града Здравко Попов ми каза, че Юлияна Янева има такова и го продава. Срещнах се с нея и тя ме убеди, че земята е на чичо й Димитър Янев. На 16 януари 1999 г. получих нотариален акт. Броих 23 000 долара на Румен Пачов, който беше купил земята от Димитър Янев. Пачов по-късно призна, че е дал моите пари на Юлияна и съдията“, разказва патилата си Пламен. На 28 декември 2000 г. го извикали във Върховната касационна прокуратура. Там го разпитвали за сделката и го посъветвали да си търси адвокат. Държавното лесничейство в Сандански вече е завело дело за неговия имот. След като се вдига шум, Димитър Янев, който според нотариалния акт е първият собственик на ливадата, заявил, че никога не е имал земя в парк „Пирин“. По същия начин е бил измамен и председателят на инициативния комитет за борба с корупцията – строителният предприемач Милко Трендафилов.
На други хора от града пак чрез показания на несъществуващи свидетели са отнети земи. „На 31 декември 1998 г. нахлуха в имота ни и започнаха да копаят Имаме нотариален акт от 1953 г. Никога не сме напускали земята си. Искахме да спрем строежа на газостанцията върху нея. Тогава научихме, че със съдействието на съдията Янев собственик на имота ни е Илия Чанев. Чанев го продал на Румен Пачов, а той го препродал на Любчо Червенков от село Драката“, разказва Зоя Маламова. Тя разговаряла с брата на последния собственик – Дончо, който построил газостанцията върху имота. Той й казал: „Дал съм 24 млн. лева на черно. Ако трябва, пищов ще извадя, но ще си върна парите. На теб ще ги дам, стига да докажеш собствеността.“
В Сандански обвиняват Янев и за други далавери. „Преди приватизацията на зимното кино той ме извика при себе си и ми каза: „Там съм аз. За да нямаме проблеми, е добре да се откажете от конкурса.“ Предложи ми споразумение за собственост – фифти-фифти, срещу 5% от нашето дружество „Спартак турс 97 ООД“, твърди управителят на дружеството Георги Петров. В крайна сметка киното е дадено на РМД „Септи-3“ ООД. В него участват приближените на Янев – Юлияна Янева и Костадин Костадинов.
Играчите във всички сделки на съдията са едни и същи, твърдят местните.
Be the first to leave a review.