Медици сигнализират: Паровата централа в МБАЛ – Благоевград се реже и продава за скрап, болницата остава без резервно отопление
Икономическият директор К. Шуманов: Абсурдно е да се върнем отново на мазут, защото струва 4 пъти по-скъпо, инсталацията е на 30 години, има риск да гръмне
Съоръженията в паровата централа на МБАЛ – Благоевград, която допреди една година е работила и функционирала отлично, от няколко дни се режат за вторични суровини, алармираха здравни работници в най- голямата държавна болница в Пиринско.
Репортер на „Струма“ отиде на място и завари работници, които нарязваха съоръженията, представител на фирма „Инвикто“ поясни, че са кандидатствали по обява за изкупуване на вторични суровини и са спечелили, но отказа повече коментар.
От пролетта на 2013 година 6-те корпуса на МБАЛ – Благоевград – хирургичен, терапевтичен, инфекция, УНГ, АГ0 и хемодиализа, са газифицирани, болницата се отоплява на газ и паровата централа, която е с огромна мощност – с 2 водогрейни котли, комбинирани за нафта и мазут, и 2 парни котела, не се използва, но машините са работещи и добре поддържани.
Ако се спре газоподаването, паровата централа е нашият резервен вариант за отопление на болницата, заявиха медици.
Рисково е цяла отоплителна система, която до пролетта на 2013 година функционираше, технически е изправна и поддържана, да се премахва, и то във време, когато има опасност от газова криза, каза и ексболничният директор д-р Красимир Михайлрв, когото потърсихме за коментар относно ситуацията.
Газифицирането на болницата бе извършено от нашия екип, всеки корпус има газови горелки, те са комбинирани и за нафта, но съдовете нямат голям обем и могат да се използват за нафта само за няколко часа, а паровата централа е централизирана. Не знам каква е причината да се премахва система за отопление, която е резервен вариант, каза д-р Михайлов.
Буди недоумение защо се бърза да се предаде за вторични суровини? Нашият ръководен екип остави една работеща болница с окомплектовани отделения и функциониращи звена, а сега вече има затворени отделения със спрян прием на пациенти, други с намален прием… премахва се и парова централа. При сегашната трудна ситуация, когато изграждането на нова централа е изключително трудно и скъпоструващо, се съсипва цяла система, допълни ексболничният шеф.
За коментар потърсихме и икономическия директор на МБАЛ – Благоевград К. Шумантов, който поясни: Касае се за амортизирана система, която е на повече от 30 години, тази инсталация е спряна и не може отново да бъде пусната, защото е остаряла и има риск да гръмне, тръбите са износени. Абсурдно е да се мисли, че може да се върнем отново на отопление с мазут, защото такова отопление струва 4 пъти по-скъпо. За разлика от предходните години, за отоплителния сезон от есента на 2013 година до тази пролет болницата има разход за гориво само 100 000 лв., средно на месец по 20 000 лв., а досега болницата е плащала за отоплителния сезон по 500 000-600 000 лв. Това наложи да предприемем мерки към премахване на съоръженията в паровата централа и пералните машини в комплекса, които практически не се използват от 2009 година. Процедурата е спазена, публично обявихме набиране на оферти за изкупуването им. Има комисия от двама представители на болницата с цел контрол, която участва в измерването и предаването на суровините, които в момента се товарят на контейнери, предварително замерени. В ситуацията на финансов недостиг всеки един лев е ценен, болницата има наследени 3 млн. задължения от предходните ръководства и трябва да ги погасяваме, заключи икономическият шеф.
От ръководството на болницата поясниха още, че нарязаните за скрап части от паровата централа се извозват за сметка на фирмата, а измерването и предаването се извършва от комисия, в която участват представители и на двете страни, и плащането става веднага.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.