Апостол Апостолов: Фактът, че за последните 10-12 години успяхме да изградим близо 50 нови параклиса плюс няколко черкви, сам по себе си говори, че вярата е съхранена в жителите на нашата община
Апостол Апостолов: Познавах почти поименно жителите на общината още преди да стана кмет!
Силвия СТОЯНОВА
– Ако се държим заедно в православната вяра, ще преминем през изпитанията по-лесно и ако тя е силна у нас, всичко в делата ще бъде угодно на Бога. Около това се обединиха патриарх Неофит и премиерът Бойко Борисов на празника на Свети Дух в Дивотинския манастир. Силна ли е вярата у българина днес?
Г-н Апостолов, как в Община Симитли отбелязахте празника?
– В 6 села на Община Симитли, в които има параклиси на Свети Дух, се празнува. Най-голямото ни село –Крупник празнува, празнува село Полето, празнува село Железница, село Сушица, село Сенокос и село Черниче – евроселото, където тържеството от деня преминава сега във вечерните часове, ще има хубав концерт. Тук е и празник на самото село, не само на параклиса, на черквата. Така че празненството започна от ранни зори и ще приключи може би пак в ранни зори.
– Това означава, че вярата, принадлежността към християнството у българина е жива, независимо от превратностите и изпитанията на делника?
– Мисля, че сте абсолютно права. И за това говори фактът, че макар и работен ден, макар и понеделник, на всички черкви и параклиси, на които се празнуваше днес в нашата община, имаше страшно много хора. Почти целите населени места се бяха изнесли на тези свети места и всички хора празнуваха. Беше отслужен водосвет, литургии имаше в черквите и параклисите. И разбира се, беше даден курбан за здраве на всички жители на тези населени места.
– По традиция вярата трябва да има свой дом. Това са църквите и параклисите. Те обаче не се поддържат толкова лесно. Как вие успявате във вашата община и имате ли достатъчно средства, за да заделите и за нови храмове?
– Успяваме, благодарение на това, че участваме всички. Всички жители на всяко едно населено място участват много активно в този процес. Всеки дава своя дял в строителството на нови параклиси, в поддръжката на съществуващите параклиси и църкви. Разбира се, всеки според възможностите. Общината също помага винаги с каквото може и доколкото има възможности. Но пък самият факт, че за последните 10-12 години успяхме да изградим близо 50 нови параклиса плюс няколко черкви, само по себе си говори, че вярата е съхранена в жителите на нашата община и това, че Община Симитли се превръща в една малка Света гора със страшно много черкви, параклиси, оброчища и свети места. Отделно от това, общината подпомага черквите. Почти всички черкви в големите ни населени места са осветени. Всичко, което можем, ние правим, тъй като виждаме, че хората са съпричастни, хората го искат това нещо. А след като хората го искат, ние сме длъжни да го правим и да помагаме.
– Случайно ли е, господин Апостолов, че във вашата община има толкова много храмове, които носят името „Свети Дух“ или има някаква логика за тази почит към Свети Дух?
– Това идва от годините назад. Знаете, че Свети Дух е бил Ден на Македония и оттам насетне всичко това се е съхранило в паметта на хората и се предава от поколение на поколение. И хората продължават да си тачат празника, да го уважават, да го почитат, да го пресъздават и да го правят така, както подобава.
– Струва ми се няма да бъде пресилено, да кажем, че вие почти поименно познавате жителите на вашата община. Първо, защото сте многогодишен кмет и второ, защото поддържате много активна връзка с избирателите. Кои са основните проблеми, които
вас?
– Аз познавах хората и преди да стана кмет на общината, така че нещата са закономерни.
– Още едно предимство.
– Примерно сега в летния период, при тези жеги, не достига на доста места вода за поливане на градините. Хората се нуждаят от малко внимание, нуждаят се от малко повече инвестиции, от елементарни неща. Както всички се досещаме, всеки един жител на нашата община, ако тротоарът не му е направен, ако не му е като хората почистен и така, той го чувства, все едно му е в двора. Така че това са проблеми. Малки проблеми имат хората, но е необходимо да им се обръща внимание, да се прави всичко възможно тези проблеми да се решават, за да може хората да се чувстват по-комфортно, по-доволни.
– Имате ли подкрепата на държавата? Допреди няколко дни бяхме заложници на обилни превалявания от дъжд, а вашата община има проблем със старо свлачище.
– Не мога да кажа, че нямаме подкрепата на държавата. Имаме подкрепата на държавата за много неща, но както виждате, много проблеми се наслояват в държавата и за такива проблеми, както е нашето свлачище, трудно се отделят средства, тъй като, за да се укрепи, са необходими повече от 10 милиона. А такива средства от държавния бюджет трудно могат да се заделят както всички знаем. И по тази причина ние изцяло сме се насочили към оперативните програми на Европейския съюз. Най-вече всичко, което по-мащабно се случи в нашата община, се случи по европейски проекти. И най-вече натам сме се насочили. Имаме доста готови работни проекти, които очакваме да реализираме в сегашния програмен период, който обаче, за съжаление на всички, доста закъснява. Сами всички видяхме – и вицепремиерът Томислав Дончев призна, че доста се бавят нещата относно усвояването на евросредствата. И може би очакванията на хората за това да се случат хубави неща в населените места, започват да стават все по-нетърпеливи.
– Имало ли е през този сезон момент, в който свлачището се е активизирало или на този етап не ви е създавало проблеми тази година?
– Ами, въпреки обилните дъждове, ние сме предприели мерки. Общо взето нещата са канализирани и поне засега, опазил ни Господ, нямаме проблеми. Опитваме се да правим всичко възможно да го държим под постоянно наблюдение и когато се налага, съответно с техника и с хора да се предпазваме от самото свлачище, да не тръгне и да направим нещо лошо.
– Общините ще имат вече право да получават безлихвен финансов кредит при определени условия. Как коментирате тази възможност?
– Ами вижте, то обикновено общините, които работим най-добре по европейските проекти, сме с най-много задължения, с най-много дългове. И аз мисля, че това е може би най-добрата инициатива, която е насочена от правителството към общините. Хубаво е това да се случва, тъй като в крайна сметка, за да осъществим нашите проекти, ние прибягваме до кредити и се натрупват, искаме – не искаме, доста задължения. Но пък, въпреки всичко, насреща се правят много големи инфраструктурни проекти, които променят като цяло облика на нашите населени места. И аз мисля, че това е може би най-доброто решение на сегашното правителство, относно работата на общините в Република България.
Be the first to leave a review.