Нещо те очаква във вълшебното село Долен
По някакъв вълшебен начин това малко място буди усещане за безкрайност, каквото, парадоксално, не би усетил, изгубен в бетонните артерии на големия град. Времето в село Долен тече по различен начин и къщите разказват истории, чиито герои очакваш всеки момент да изскочат зад ъгъла и да те въвлекат в неподозирани събития и сюжети. Неслучайно тук са снимани част от българските филми „Капитан Петко войвода“, „24 часа дъжд“, „Изпит“, „Мъжки времена“ и др.
Живописното родопско село е разположено на около 250 км южно от София. Със своята богата история, изящните фасади, внушителни зидове и покриви от каменни плочи, каквито се произвеждат и добиват от скалите в района, с калдъръмените улички и светилища, Долен е място, признато за исторически и архитектурен паметник в средата на XX век.
В момента в Долен има малка общност от млади хора, семейства, българи и чужденци, решени да съхранят духа на селото. Една от целите им е да развият туризъм и да привлекат още хора, които оценяват простия и автентичен начин на живот в хармония с природата.
Възрастните жители на селото посрещат всеки гост с отворени сърца и сладка приказка. Стига да имаш желание, можеш с часове да говориш с тях. Те само това чакат. Ако разполагаш с шанса да хапнеш при някоя баба, домашната, истинска и проста храна определено се превръща в преживяване там.
В центъра на старото село се намира историческият религиозен паметник – църквата Св. Николай Чудотворец. Жената, която се грижи за нея, наследява тази задача от дядо Благой Манолев – човек, живял над сто години.
Тя може да разказва с часове историите за чудеса, които знае от него, както и за своя собствен живот, белязан от вярата в Бога. Хора от различни земи се стичат и до ден днешен към това място, за да пренощуват в църквата. Твърди се, че една нощ, прекарана там, може да изцери болен човек. Дворът й се пази от нейното вярно куче, защото преди известно време в църквата е имало грабеж.
Обживяването и съхраняването на традициите в село Долен включват ангажирането на млади местни артисти, които ще вземат участие в предстоящия ZENITH fusion festival 2016 заедно със съвременни етно банди и световни музиканти от международната world music сцена.
Фестивалът ще се проведе на 24, 25 и 26 юни. За целта селото разполага с открита уникалната нова амфитеатрална сцена, създадена изцяло от натурални материали в синхрон с цялостната архитектура на историческия резерват.
Белгиецът Тим Гюбел, който от 7 години живее в България и говори за българите в първо лице множествено число, е двигателят на ZENITH fusion festival 2016. Енергията, която струи от него, заразява лесно. Омагьосан е от музиката, може с часове да говори за местните и световни артисти, които ще участват във фестивала. Тъй като една от основните цели на мероприятието е да се съхрани автентичният дух на мястото, билетите са ограничени – 300 броя за 3-те дни.
Въпреки че много от къщите в селото са в лошо състояние, те бързо могат да бъдат докарани в добър вид с помощта на местни майстори. Занаятите в района са изчезващи и ако майсторите-занаятчии не предадат своите умения, на голям риск са изложени строителни техники, характерни за Възраждането, без владеенето на които такива места трудно ще се съхранят.
От друга страна тези занаяти могат да осигуряват прехрана на местните хора днес и да поддържат облика на селата. Дневната програма на фестивала включва разходки с лекции, водени от свежи архитекти, относно опазването на архитектурното наследство в района, както и как да си реставрираме нашето местенце, ако имаме такова, така че да се съхрани духа му.
По време на Zenith Fusion Festival предстоят също и различни работилници, ще има дори демонстрации за домашно приготвяне на бира, музикални класове и много, много, много неща за децата, така че семействата да могат да изживеят пълноценно вълшебството, наречено Долен.
Снимки: Иван Филипов
http://binar.bg/
Be the first to leave a review.