Говори БСП! Бившият министър Кристиян Вигенин: Борисов няма да изкара пълния си мандат!
Кристиян Вигенин е роден на 12 юни 1975 г. в град София. През 1998 г. завършва Университета за национално и световно стопанство, специалност „Международни отношения“ и „Макроикономика“. През 2001 г. прави специализация по Програмата по международно лидерство и икономическо развитие в Института за държавна администрация „Джон Кенеди“ в Харвардския университет, САЩ. Политическата дейност на Вигенин започва през септември 1994 г., когато е на 19 години и става един от учредителите на Българската социалистическа младеж (БСМ). От ноември 1995 до март 1999 г. е съветник от квотата на БСП в Районен съвет Подуяне. До ноември 2000 г. заема следните постове в БСМ: член на Изпълнителното бюро на БСМ, секретар по международната дейност и заместник-председател на Националния съвет. От май 2000 г. е избран за член на Висшия съвет на БСП, като от декември 2001 г. е член на Изпълнителното бюро на Висшия съвет, а от юни 2002 г. – секретар на Висшия съвет. От декември 2005 г. ръководи Комисията по външна политика и международни връзки на Висшия съвет на БСП. Народен представител в 40-ото Народно събрание от „Коалиция за България“. От 26 август 2005 до 31 декември 2006 г. е наблюдател в Европейския парламент. От 1 януари 2007 г. е член на ЕП, където участва в Комисията по външни работи и в Делегацията за връзки с държавите от Югоизточна Азия и Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН). От март 2007 г. е заместник-председател на Групата на Партията на европейските социалисти.
За изборите за членове на Европейския парламент Вигенин е посочен за водач на кандидатската листа на коалиция Платформа Европейски социалисти – Българска социалистическа партия и партия „Движение за социален хуманизъм“. Кристиан Вигенин е избран за външен министър в програмното правителство на Пламен Орешарски на 29 май 2013.
Георги АРГИРОВ
– С какво кола дойдохте в Благоевград, г-н Вигенин? Изпълнихте ли „партийната повеля“ за ограничаване на разходите от страна на ръководството на БСП?
– Много рядко съм използвал кола на БСП, почти винаги пътувам с личната си кола. И за изнесеното заседание на Изпълнителното бюро на БСП пристигнах с личния си автомобил.
– Как оценявате първите стъпки на Корнелия Нинова като ръководител на БСП?
– Доста силен старт, макар че са изминали само няколко седмици от избирането й на този пост. Направи силно и добре балансирано ИБ, въведе принципа на разделение на властите, така да се каже – членовете на ръководството на парламентарната група не са в ръководството на партията; подобрява се координацията вътре в самата партия; опитва се да даде повече сила на местните структури…Направи изнесено заседание на Изпълнителното бюро на БСП в страната, като първо посетихме Благоевград. Изпрати членовете на ИБ на срещи с членове и симпатизанти от общини в рамките на област Благоевград.
– А вие като депутат избран от 1-ви МИР Благоевград къде бяхте изпратен?
– Бях заедно с Корнелия Нинова на срещи с местния електорат. Иначе почти всяка седмица съм в Благоевград и околните общини. Наскоро правих сметка, че съм навъртял над 600 000 километра из района от който съм избран за народен представител.
– Кога БСП ще има нов областен лидер? Настоящият инж. Юлиян Гьошев е в оставка, а вече се избра нов общински такъв – Ники Божкилов замени на поста д-р Владимир Пандев.
– Тук не трябва да се търси интрига. Инж. Гьошев вече е заявил, че не смята да се кандидатира за нов мандат, така че предстои избор на нов областен ръководител на БСП. Най-рано до края на юни, най-късно до края на юли ще стане ясен наследникът на инж. Юлиян Гьошев. За да може след това да се започне работа за предстоящия през есента избор на президент.
– Макар да е още рано как очаквате да протече битката за президентския стол? Битка на идеи, на личности или нещо друго?
– Най-първо битка на визии – какъв трябва да бъде президентът; как да изглежда президентската институция, къде е нейното място…В същото време и битка на личности, защото определено страдаме от дефицит на личности. В момента имаме президент, който не можа да изпълни със съдържание президентската институция. Това, което искаме да предложим като визия и личност е нещо наистина различно. А и човек, който би донесъл победа на предстоящите избори, нещо напълно реалистично.
– Какво е вашето лично мнение – кой или какъв трябва да бъде кандидатът на БСП за президент? Костадин Паскалев, чието име се завъртя в публичното пространство вече заяви, че не се чувства достатъчно подготвен за подобна кандидатура, Корнелия Нинова също заяви лично мнение по темата…Какво е вашето?
– Знаете, че предстои да се допитаме до партията и членовете й – какъв кандидат за президент – партиен кандидат или човек, който може да събере по-широка подкрепа…Едва след това ще се вземе решение какъв човек да бъде издигнат за кандидат-президент. Личното ми мнение, че ние бихме имали по-голям успех, ако можем да предложим кандидат, който би привлякъл по-широка подкрепа, и от други партии. Но да имаме предвид и че личността е много важна. Механичният сбор на партии едва ли задължително ще доведе до повече гласове за евентуалния ни кандидат-президент.
– Как гледате на АБВ като евентуален бъдещ партньор в политически аспект? Личното ви мнение – има ли право Георги Първанов да се кандидатира за нов президентски мандат?
– Без да съм юрист, моето тълкуване на конституцията казва, че един български гражданин може да се кандидатира за два мандата за президент, боже и последователни. Оттам нататък опитът да се тълкува конституцията в полза на това Първанов да се кандидатира за нов мандат създава допълнителни проблеми и вкарва цялото общество в една безмислена дискусия. Но, има си Конституционен съд, който иска да пуска запитване за тълкувателно решение на КС. За мен такава кандидатура не е възможна. Не бих искал страната да бъде вкарана в този казус или пък този на Георги Пирински отпреди 20-на години – дали това, че е роден в чужбина не му позволява да се кандидатира за президент. В края на краищата се оказа, че не може да бъде кандидат. Но
е възможно, аз не смятам, че Георги Първанов може да бъде кандидат на БСП. За мен е изключено Първанов да е кандидат на БСП. Разбидори и да допуснем, че това ра се, не изключвам бъдещи съвместни действия по един или друг въпрос. Но не и по начина по който те го налагат в момента – едва ли не те да бъдат някакъв център на действие в лявото пространство. Все пак, нека всеки да си знае възможностите и силата. Ляв, ляво-центристки съюз е възможен само, ако има една силна партия каквато е БСП! АБВ трябва да свали амбициите, дори бих казал нахалството си и да тръгне към евентуално сътрудничество с БСП не от някаква неразбираема за мен позиция на превъзходство, а от позицията, която има – една малка партия на ръба на влизането в НС, която до онзи ден подкрепяше дясното правителство, а днес се прави на опозиция. Но не е убедителна в своето публично поведение.
– Добре, но Първанов има самочувствието на човек, който е бил силен президент издигнат от БСП…
– Първанов беше успешен президент издигнат от БСП, но след неговото излизане от „Дондуков“№2 направи поредица от груби политически грешки, които го принизиха от един успешен президент, който не е губил избори до един лидер на малка и не дотам перспективна партия. Самочувствието е едно, реалностите са друго. И тона трябва да се отчита от носителите на това самочувствние.
– Очаквате ли 43-то Народно събрание да изкара пълния си мандат?
– Не смятам, че този парламент може да изкара пълния си живот. Имаме нестабилно и люшкащо се мнозинство, което крепи правителството ден за ден. А една победа или силен резултат на изборите за президент, нещо напълно възможно, малко или много ще доведе до проблеми в настоящия състав на този парламент. При победа на ГЕРБ на предстоящите президентски избори агонията ще бъде удължена още малко, но не виждам по какъв начин това правителство може да изкара до края на мандата си. Или по-скоро този парламент.
– Г-н Вигенин, Вие бяхте външен министър в едно правителство, чието мнозинство също бе доста „плаващо“…Трудно или лесно се работи в такава обстановка? Днешната ситуация не е много по-различна.
– Да, има някои прилики, но и отлики. Наистина трудно се взимаше решение без необходимата парламентарна подкрепа. То и затова си отиде това правителство, защото загуби тази подкрепа.
– Не съжалявате ли за подкрепата от ДПС?
– Не бих казал. Ние успяхме в рамките на малко повече от година да покажем, че правенето на добра политика е възможна; че е възможно управление, което си поставя ясни цели и което постига, макар и в кратки срокове успехи в политиката си. Освен това бяхме и много силен екип, нещо, което не виждам в сегашното управление, начело с министър-председателя Пламен Орешарски, който е доказан експерт, за разлика от сегашния. Е, можеше и някои неща да се получат по-добре, но да отчетем и нещо друго – до голяма степен краят на нашето правителство беше предопределено от резултатите от изборите през 2013 година, които дадоха на БСП и ДПС заедно точно 120 депутатски мандата.
– Не съжалявате ли за „златния пръст“ на Волен Сидеров?
– Не, не съжалявам. Мога да кажа, че АТАКА и Волен Сидеров по никакъв начин не са влияели на нашите решения. Ние сме имали ясни национални цели, този „златен пръст“, пак подчертавам, че не е имал отношение към политиката на правителството. Нека да кажа още нещо – благодарение на това правителство ние спряхме, макар и за известен период от време тоталитарните тенденции, които се развиваха по време на първото правителство на ГЕРБ. Сега някои казват, че сега отново ГЕРБ е на власт. Да, но вече със съвсем различна подкрепа. И самият Борисов е принуден да работи по друг начин. Мисля, че това е едно от следствията на нашето управление.
– От своя страна Борисов твърди, че е отпушил спрените европейски фондове по времето на Орешарски, на Станишев…
– Това е една от големите митологии в българската политика. То е като на принципа: една лъжа повторена сто пъти става истина. Когато числата говорят, говорят истината: началните години на правителствата на Станишев и на Борисов и съответните финансови рамки ще се види, че разплатените и реализирани проекти на Станишев са горе-долу както първите години на Борисов. А разплатените проекти при Орешарски са най-много за целия период на действие на съответните оперативни програми. Не казвам, че е нямало и проблеми. Един от успешно решените проблеми по време на нашето управление беше създаден по времето на ГЕРБ. А именно, че много общини, дори управлявани от кметове на ГЕРБ не са могли да се разплатят с изпълнители на проекти. Много може да се говори по този въпрос.
– Г-н Вигенин, като сте били толкова успешни, защо не изкарахте пълния си мандат?
– Вече казах, липсата на парламентарна подкрепа. Правителството на Пламен Орешарски постигна големи успехи само за няколко месеца. То не си отиде заради протестите, а заради оттеглената парламентарна подкрепа от страна на ДПС.
– Не мога да не ви попитам някои неща, които не ви касаят директно, но все пак…И Корнелия Нинова, и Пламен Орешарски имат в професионалната си биография досег със СДС или ако искате с десните партии. Нинова е била ръководител на държавна фирма при правителството на Иван Костов, а Орешарски заместник финансов министър.
– Да бъдеш директор на държавна фирма по времето на управлението на СДС не мисля, че те прави близък с десни партии. Но на подобно питане би могла да отговори Корнелия Нинова. А за Орешарски – знаете, че БСП даваше път на хора от т. нар. гражданска квота – доказани експерти, които са готови да се ангажират с политиката на правителството на БСП. За нас беше важно, че г-н Орешарски беше изключително успешен финансов министър по времето на правителството на Станишев, след това беше активен депутат. Още тогава, при неговото депутатстване заявихме, че ще търсим технократско правителство, експертно. Логично бе начело на подобен кабинет да бъде човек, който няма строг социалистически профил, а човек, който може да обедини и привлече около себе си доколкото е възможно, експертен потенциал. При малко по-различни резултати от изборите тази идея щеше да се реализира изцяло. Имам предвид, че много партии останаха извън парламента, а в същото време декларираха подкрепа за правителството.
ЗАЩО ЕВРОСКЕПТИЦИЗМЪТ Е ТОЛКОВА ГОЛЯМ СРЕД ЛЕВИТЕ ИЗБИРАТЕЛИ? КАКВО Е ОТНОШЕНИЕТО НА БСП КЪМ САНКЦИИТЕ И РУСИЯ? СЪБИТИЯТА В УКРАЙНА, КРИМ АНЕКСИРАН ЛИ Е ИЛИ Е ЗАКОННО ПРИСЪЕДИНЕН КЪМ РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ? КАКВО Е МНЕНИЕТО НА МЛАДИЯ ПОЛИТИК ОТНОСНО ПРЕДЛОЖЕНИЯТА НА БСП ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРЕДПРИЯТИЯ? КАКВО КУЦА В БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ? ЧЕТЕТЕ В СЛЕДВАЩИЯ БРОЙ НА В. „ТОП ПРЕСА“!
Be the first to leave a review.