Топ Преса представя уникален случай в Гърменско: Буда стъпи в с. Ковачевица!
Стоян ЦВЕТКОВ
Намираме се в подножието на наистина величествената Родопи планина. Влизаме в китното село Ковачевица, за да ви запознаем с историята на един много интересен човек. В селото откриваме спокойствие и уют. То се намира на 24 км от гр. Гоце Делчев. Ковачевица е разположено на р. Канина, в долината на която обработваемата земя е малко и единственият път води към Гоце Делчев. Нашето гостуване в Ковачевица е свързано с интересна личност, обърната към източната култура, конкретно в будизма…
Д-р Никола Стоилов: – В будизма няма случайни хора. Аз, за да получа просветление, отидох в Малага, за да срещна Сам Лама Оле Мидал и тогава щеше да идва и Кармапа, седемнадесетия на линията „Карма кагю“, обаче той не можа да дойде, защо
то отговорен човек беше починал. Срещнахме се с Шармапа, който сега е покойник. Будизмът е практики, които самият Буда е предал на най – верните си ученици. Медитирам вечер и сутрин рано, 4-5 часа. Медитацията ми е един час, но съвсем не е достатъчно.
По професия Кольо е зъболекар, и то действащ. Към този момент работи в 3 кабинета. От 34 години живее в село Ковачевица. Ето как избира мястото:
„Имах сънища, в които сънувах, че ходя по някакви калдаръми, камъни и като видях мястото, просто, незнам как да го определя, реших, че това е моето място. Тук си правя ежеседмичен ритрит от 4 – 5 часа“.
Неговият поглед към съвременния свят е определено много по-различен и одухотворен.
„Старите китайци бих ги определил като хора отвъд егото. Това е всъщност разликата между Изтока и Запада. В Запада и религиите се говори „Аз съм силен“, „Аз съм хубав“, „Аз съм богат“, навсякъде се казва „Аз, аз, аз..“. В практиките с будизма човекът минава отвъд „Аз“. Точно тогава виждаш колко голямо нищо си самият ти, за да може да изпъкваш пред другите. Съвременните хора са толкова затънали в самсаричния свят, в правенето на пари, в яденето, в интригите, че просто никой не обръща внимание на себе си, дълбоко в себе си, за да постигнеш състояние отвъд егото. Навремето за тази цел хората са правели манастирите, които са се правили на недостъпни места, там, където, за да отиде човек, трябва много да иска“.
В село Ковачевица, мястото, където са заснети едни от най-любимите български филми като „Мъжки времена“, „Време разделно“ и „Бяла Магия“, вече има и будистка гомпа. Кольо ни разказа за това какво е усещането да изпаднеш в медитативно състояние. За това как се променя мисленето, когато се обърнеш към източната култура.
„Човек, за да изпадне в медитативно състояние трябват подготвителни техники, които се казват „ньондро“. Те така добре са разработени в диамантения път на будизма, нашите пътуващи учители, които са по цяла Европа, по целия свят, защото Ламо Оле е съумял да направи 630 центъра на петте континента. Това е човек, който два пъти обикаля земята. Той винаги спи на различни места като неговото присъствие носи огромна благословия, защото той има приемствеността на 16тия Кърмапа. Когато той се е срещнал с него в Индия, той е припознат като прерожденец, който е воювал с китайците. Казва му, че той ще е човека, който ще го спаси от следващото му прераждане. 17 Кармапа е 30-годишен, но е уникален. Моят учител е Ламо Оле Мидал. Имам посещение от него. За 10 години успях да си направя гомпа, в която да си медитирам аз, а пък да мога да се събирам с приятелите си по пътя, когато те решат да медитираме заедно. Дали вярвам в прераждането? Будизмът се занимава точно с това. Това е практика, която може да те подготви, когато си отиваш от този свят. Има една уникална практика, в която преживяваш неща, които преживяваш по време на смърт. Подготвен си за това нещо. Кармапите са първите хора в Тибет, които са съзнателно прераждат в човешки тела, за да могат приемствеността от Буда да я предават от човек на човек.
Предупреждава, че обръщането към медитация може да бъде и много опасно начинание:
„Човек трябва да медитира. Когато медитираш достатъчно дълго и по правилния начин, защото и там може да залитнеш и психиатрията не ти мърда. Има много такива самозванци, които отиват в заведение, където моментално болни (смее се). Става така, защото няма приемственост. Аламата държи на чистотата на ученията – такива, каквито са ги предали Буда и неговите ученици, а не някой си философи, прочели 4-5 книги. Символът на Буда са двата елена. В будизма има учители Лами, има защитници. Ако съумееш да докоснеш извора на радост вътре в себе си по време на медитация, значи си на правилния път“.
На гости на Кольо успяхме да опитаме и неговото вино, специално производство – червено вино с арония:
„Ами виното е може би най-истинската напитка. Корените му са дълбоко вплетени в тракийските етноси, вплетени в нашия край. За да направиш вино, трябва да си наистина богат – и духовно и материално. Ако можех да се преродя, какво щях да избера? Ученик на ламата…“.
Be the first to leave a review.