Въвеждат категорията „нов шофьор“, на кръгла маса обсъждат пътната безопасност в Кресненското дефиле

Сред предложенията за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата новост е категорията „нов водач“, като на първо четене беше прието шофьорите в тази категория да получават 2/3 от максималния брой контролни точки, както и да се намали допустимата граница за алкохол – до 0,2 промила. Това каза в ефира на БНР, програма „Христо Ботев“, председателят на транспортната комисия в парламента Настимир Ананиев от ДБГ от РБ.

С колегите от „Движение България на гражданите“ и Реформаторския блок внесохме предложения между двете четения за новите водачи като например намаляване на максимално разрешената скорост за движение по автомагистрала от 140 км/ч на 120 км/ч, въвеждане на изискването за обозначаване на автомобилите с утвърден от МВР отличителен знак на предното и задното стъкло на автомобила, както и това между 00:00 и 06:00 часа новите водачи да имат право да шофират само в присъствието на придружител с поне 3-годишен стаж, заяви Ананиев и допълни, че се предвижда и ограничение в мощността на МПС – до 75 kW (100 к.с.), които са най-масовите автомобили по статистика на МВР за 2014 и 2015 г.

Срокът за предложения между първо и второ четене за промени в Закона за движението по пътищата изтече тази седмица. Предстои да се сформира работна група между експерти от Комисията по транспорт и МВР, която да разгледа и обсъди постъпилите законопроекти, посочи също шефът на транспортната комисия.

Ананиев припомни, че само за две седмици се случиха две катастрофи, при които загинаха млади хора – край Червен бряг и край Попово. Поправките предвиждат тройно увеличаване на глоба, когато някой е преотстъпил автомобила си на неправоспособно лице, какъвто е случаят край Попово, но каквато и глоба да се сложи, човешкият живот няма цена, каза още той. Ананиев заяви, че трябва да се върви и към криминализиране на такива действия, както и на рецидивизма при този вид нарушения.

Друг проблем е все по-честото шофиране в платната за насрещно движение. Последният случай е по автомагистрала със скорост 130 км/ч, което носи потенциал на убийство, а автомобилът се превръща в оръжие, коментира още реформаторът.

На първо четене в зала беше подкрепено предложението, което направихме с колегата от ДБГ Антони Тренчев, за такъв тип нарушение санкцията да бъде 3 000 лева глоба и отнемане на книжката за срок от 6 месеца, каза Ананиев. Когато в зала обсъждахме предложението, някои колеги казаха, че паричната санкция е висока, но глобите изначало имат превантивен характер, посочи той.

В момента събираемостта на глобите е едва 30%, което е изключително ниска стойност. Имах среща с началника на Пътна полиция Бойко Рановски и зам.-министъра на вътрешните работи Филип Гунев, с които говорихме за това. Предложението, което направих пред МВР, е да обърнем модела на събиране – вместо полицията да търси нарушителите, за да им връчи постановленията, нека нарушителите да търсят полицията. Това е възможно, ако обвържем задължителните годишни компоненти за всеки шофьор – годишна застраховка „Гражданска отговорност“ и годишните технически прегледи с глобите. По този начин, ако водачът има неплатена глоба, той няма да може да мине преглед или да си плати застраховката. Така той ще трябва да се поинтересува от глобата си и да я плати, за да бъде изряден, каза още Ананиев.

Според него, начин за пресичане на корупцията при пътния контрол е пътните полицаи да получават определен процент от глобите, които налагат. По отношение на инцидентите на пешеходни пътеки, председателят на Комисията по транспорт каза, че в редица държави на зебрите има въведени  допълнителни сигнализации, което може да се направи и у нас.

България и Румъния си делим първото място в ЕС за брой жертви на 1 млн. жители. За периода от 2010 до 2015 г. в България са загинали над 4 000 души, ранените са 51 000 души, а загиналите при ПТП до 7 април за тази година са 136 души, посочи Ананиев. Много е стряскаща цифрата 51 000 души, защото голяма част от тези хора са останали трайно инвалидизирани. Миналият месец се проведе заседание на Държавно–обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, на която се обсъдиха много идеи, голяма част от които са западни практики, каза още той и допълни, че е първият председател на комисията по транспорт, който присъства на такова заседание.

Предстои ни летният сезон, по време на който се наблюдава висок процент на катастрофи – през месеците юли, август и септември, предупреди депутатът и информира, че на 26 април в Благоевград ще се проведе кръгла маса за пътната безопасност в Кресненското дефиле.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене