ВЕЦ във ВЕЦ-овете = престъпление срещу природата!
Кирил ГОСПОДИНОВ
В изпълнение на програмата на Сдружение Балканка за спасяване на Българските реки от убийственото влияние на ВЕЦ-овете у нас, във връзка с поетия ангажимент да помагаме на структурите на МОСВ и БД, представяме доклад относно посетени и проверени ВЕЦ на територията на БДУВДР на 16.12.2015г. Проверката извършихме съвместно с представители на риболовно Сдружение Балканка 06 – Благоевград, с които заедно Ви молим да обърнете внимание, че ние сме две отделни сдружения, а не едно и също. От името на Сдружение Балканка София, поздравяваме колегите от Благоевград, които се борят с ВЕЦ-овете и с Вас, много по-отдавна.
Преди доклада, сме длъжни да изкажем официална благодарност към екипа на МОСВ, в това число и на всички БД, с които си взаимодействаме успешно тази година.
А причината е, че РИОСВ София, след взимане под внимание на становище на БДУВДР, е прекратила процедурата за една ВЕЦ с която се борихме.
Искрено благодарим и Ви поздравяваме за правилното решение – всички до един, включително министър Ивелина Василева.
Особена благодарност дължим на инж. Ирена Петкова – директор на РИОСВ София. Нейното име ще бъде записано със златни букви на нашия сайт. Бихме записали всички служители, но не им знаем имената и нямаме толкова място, но се надяваме, че те знаят – записани са в нашето съзнание с благодарност.
СЕГА – КЪМ ТРАДИЦИОННАТА ЧАСТ НА ДОКЛАДА:
Направихме проверка по поречието на река Благоевградска Бистрица, на територията на БДУВЗБР – отново във връзка с писмо на министър Ивелина Василева – изх.№ 05-08-642/13.11.2015г. на МОСВ. Свързахме проверката също и с факта, че БДУВЗБР ни уведоми любезно тази година, че по поречието на тази река, след наш сигнал за нередности, и техни проверки – всички водовземания са изпускали екологичния минимум.
И ТАКА – РЕЗУЛТАТИТЕ СА КАКТО СЛЕДВА:
- МВЕЦ Бистрица А – при проверката централата не работеше и не отнемаше никаква вода от реката. Установихме малък проблем с рибния проход – долният му край трябва да се преработи.
НО – на тази МВЕЦ променихме оценката на нашия сайт в категорично негативна/черен фотоапарат/, по следната причина – оказва се, че МВЕЦ Бистрица А е предвидена да работи на екологичните води на каскадата Благоевградска Бистрица и се чудим как е възможно това? Още по-интересно е – как е било определено минималното водно количество в този случай и колко е то? Считаме наличието на тази МВЕЦ за престъпление срещу природата, нищо че при две наши проверки, тя не е работила при малка вода – засега.
2.МВЕЦ Славова – при проверката виеше съвсем слабо, т.е. – вероятно също не работеше. Самото водовземане не отнема вода от реката, но има проблем с рибния проход.
НО – на тази МВЕЦ също променихме оценката на нашия сайт в категорично негативна (черен фотоапарат), по следната причина – оказва се, че за МВЕЦ Славова – в участъка на реката между водовземането и централата, има още едно водовземане – за ВиК Благоевград – т.е. и за каскадата Бл.Бистрица. Това водовземане отнемаше всичката вода и пускаше десет капки на час – в горния линк има видео и от него. И отново възниква въпросът – как са определени минималните водни количества и кой я е разрешил тази работа? Водохващания на екологични води под други водохващания на реката? Черният фотоапарат е заради факта, че МВЕЦ Славова е нова, а водовземането на ВиК е много по-старо. Т.е. – МВЕЦ Славова не трябва да я има въобще!
- Каскада Благоевградска Бистрица – водохващане Картала на територията на НП Рила – съвсем близо до Биосферен резерват Парангалица
При посещението водохващането също не отнема никаква вода, за разлика от поредното посещение
Вероятната причина – извършваха се някакви ремонтно-обслужващи дейности и имаше работници.
Миграцията на риби продължава да е невъзможна.
- Каскада Благоевградска Бистрица – водохващане Кривия олук на територията на НП Рила – малко по-далече от Биосферен резерват Парангалица
При посещението водохващането отнемаше всичката вода. Вероятната причина е, че Картала не работеше в момента, а в Благоевград си имаха вода.
Миграцията на риби продължава да е невъзможна.
- Както и миналия път – заснехме едно ново водовземане за нова ВЕЦ, която засега не е готова.
Рибният проход продължава да е задръстен с дървета и е непроходим, дори и да би бил почистен.
За тази ВЕЦ също важи правилото – ВЕЦ във ВЕЦ-овете, което ние считаме за престъпление срещу природата!
Защо ли? Защото ако не е престъпление – тогава на всички ВЕЦ може да се вкарат още и още, една в друга, докато, на теория, в реката не остане капка вода. А на практика, у нас и една ВЕЦ е достатъчна в общия случай, поне засега.
4.НАКРАЯ – НАЙ-ЛОШАТА НОВИНА:
Длъжни сме да споделим и следното наше наблюдение – предното посещение пак беше при маловодие, всички водовземания на каскадата Бл. Бистрица отнемаха всичката вода и всички централи виеха като линейки.
Сега, най-голямото водовземане – Картала, не работеше и в Благоевград си имаше питейна вода навсякъде по същото време на деня, т.е. – при същото потребление – около 11 часа преди обяд, когато потреблението е малко. Сега ВЕЦ-овете виеха съвсем слабо, даже едва-едва.
Възниква следният въпрос – дали тази каскада не е направена така, че през цялото време да отнема всичката вода от реките при маловодие, и да работи на максимална мощност, независимо дали градът черпи води или не?
Прикачили сме Ви две снимки от най-долната ВЕЦ, която е при хлораторната станция. Съвсем ясно си личи една тръба с диаметъра на основния водопровод, готова да изхвърля водата в реката. Нямаме никакво обяснение, освен че през нея би могла да се изхвърля питейната вода, за да работят ВЕЦ-овете, когато градът не черпи вода. Много лесно може да се провери – нощно време, защото тогава ВЕЦ-овете би трябвало да работят на много малка мощност – само заради евентуалните загуби във водопреносната мрежа на града.
Допускаме естествено, че е възможно загубите в мрежата да са големи. Но тогава – какъв стимул бихме имали да ги оправим, ако каскадата няма да работи?
Разбира се, че ще проверим тази работа, но, в рамките на нашето взаимодействие, Ви молим да ни отговорите на въпросите – има ли техническа възможност каскадата да работи и когато градът не черпи вода и какво прави онази тръба там?
Като заключение, не можем да не зададем въпроса – как можахте да направите тази беля, с тази прекрасна река? Девет действащи ВЕЦ, един действащ на приток, един недоклан и колко още разрешителни? Особено БДУВЗБР – Вие живеете в този град, как го допуснахте? Можете да не ни отговаряте, но се надяваме да имате отговор – заради Вас самите и заради Вашите деца.
Благодарим за разбирането и съдействието.
Be the first to leave a review.