България настоя пред държавите-членки за решаване на блокадата на българо-гръцката граница

Вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси и министър на образованието и науката Меглена Кунева постави днес на Съвет „Общи въпроси” в Брюксел пред останалите 27 държави-членки на ЕС и ЕК, въпроса за блокадата на българо-гръцката граница. Всеки може да протестира, но това по никакъв начин не може да нарушава правото на свободно движение на стоки и хора в ЕС, заяви Кунева. Тя представи българската позиция и предупреди, че блокадата носи загуби на транспортните фирми и икономиката ни.

Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс посочи, че подържат ежедневен контакт с гръцката страна и получават информация за състоянието по границата. Очаква се гръцките власти утре да изпратят писмо до ЕК с информация и предложения как да се реши проблема. Гръцката страна очаква в много кратки срокове да започне преговори с фермери.

Миграционната криза в Европа беше в центъра на обсъжданията на Съвет „Общи въпроси”, подготвящ Европейския съвет в края на седмицата. Вицепремиерът Кунева заяви, че заключенията на Европейския съвет трябва да дадат ясен сигнал към гражданите, че държавите-членки предприемат мерки, с които ще си върнат контрола. Кунева постави акцент върху опазването на външните граници. Тя беше категорична, че Шенген трябва да се запази и напомни, че страната ни е изпълнила всичките условия за влизане. Пред журналисти заяви, че затварянето на граници няма да реши проблема, а ще доведе до намиране на алтернативни маршрути и достигане на същите държави.

По отношение на предложения пакет от Великобритания за реформи Кунева посочи, че България ги намира за добра основа за постигане на компромис. Страната ни обаче има забележки по частта за свободното движение и социалната сигурност и очаква тези предложения внимателно да се прегледат, така че да не се стигне до дискриминация на база националност.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене