Гоце Делчев или Неврокоп? Свети Врач или Сандански?
Ивелина ТАНИШКОВА
От рубриката „Стани автор“
Наскоро попаднах на материал из интернет пространството, касаещ искането на някои граждани на Благоевград за промяна на името на града. Помпозното и исторически претенциозното име Цар Самуил, трябваше да замени обвързаните с комунизма и Османската империя имена. Нито досегашното име, нито Горна Джумая се струваха достатъчно правдиви на авторите на предложението. Позачетох се още малко по темата и си припомних, че прекръстването има стародавни традиции по нашите земи. В долния текст ще ви споделя няколко „спомена от НРБ” за градове, които нови и стари названия все още съществуват паралелно в ежедневната реч.
Името на град Дупница,идва от местното произношение на дървото дъб. През вековете мястото се е наричало Тобница, Дупла, Дъбница, Дупеница. През 1948 година градът е преименуван от новата комунистическа власт на Станке Димитров, на името на дупнишкия партизанин Стефан Димитров, като градът отново е преименуван през следващата 1949 година на прякора на личността – Марек. Това име изкарва до 1950 година, тогава градът е преименуван отново и окончателно на дългото име на личността – Станке Димитров, което име успява да изтрае до 1990 година. С промените към демокрация старото име е върнато през същата година, но не като Дубница, а като Дупница.
И това далеч не е всичко. В началото на 50-те окръжния център Неврокоп стана гарнизонното градче Гоце Делчев, а близкия Свети Врач започва да носи името на спорната историческа личност Яне Сандански. И за двата е имало намек да се върнат историческите им имена, но спирачката за това е аргумента да не ги даваме на македонците. Един от най-интересните случаи в разгара на преименуванията е и си остава Димитровград. Както и Велинград (носещ името на убитата местна партизанка Вела Пеева), неговото изграждане започва със сливането на три села. В началото на 90-те местните седесари неистово искат да го преименуват, но просто нямаше на кого. Затова кметът взима соломоновското решение – градът вече няма да е наречен на името на Георги Димитров, а на покровителя на града, св. Димитър!
След демократичните промени и други градчета, селца и паланки върнаха имената си отпреди 9 септември, а до колко прекръщаването на населени места има роля в пропагандата ми се вижда спорен въпрос. Факт е, че някои имена надживяват векове, а други просъществуват по няколко години. Други пък остават много години след като са били променени, напук на официалните наименования.
Be the first to leave a review.