Собственикът на „Пирин-Текс“ Б. Ролман: Възпитаник съм на дуалното образование и негов прострастен защитник, моделът, който през 2010 г. създадохме с Центъра за професионално образование, чертае оптимистични перспективи за бъдещето на младите хора, актуален е и дава резултат
СЪУЧЕНИЦИТЕ МИ В ГЕРМАНИЯ, КОИТО ЗАПОЧНАХА РАБОТА НА 15 ГОДИНИ, НА 50 ВЕЧЕ БЯХА С ИЗГРАДЕН ИМИДЖ, ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА И СВОЙ БИЗНЕС, ДРУГИТЕ, КОИТО ЗАВЪРШИХА ВИСШЕ, ЗАПОЧНАХА ДА ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ, ДЕВЕТ ГОДИНИ ПО-КЪСНО ПОВЕЧЕТО БЯХА РАЗВЕДЕНИ И ЖИВЕЕХА НА РЪБА НА ОЦЕЛЯВАНЕТО
Историята на Бертрам Ролман опровергава мита на майките, че който не учи, няма да сполучи. Германецът напуска училище, когато е само на петнадесет години, и обича да разказва за това: „Като повечето деца на тази възраст, и аз бях много велик и държах да пробвам от всички забранени неща, но после си дадох сметка, че имам две възможности – да продължа по същия начин и да свърша в затвора, или да започна нещо смислено. Избрах второто“.
– Г-н Ролман, как стигнахте до идеята за реализирането на Център за професионално образование към „Пирин- Текс“ ЕООД в гр. Гоце Делчев? Колко труден може да се окаже пътят към осъществяването на една мечта?
– Като възпитаник на дуалното образование, аз станах и негов пристрастен защитник, защото то има голям положителен ефект върху живота на човек, преминал през тази школа. Ще разкажа за срещата, която осъществих в Германия по случай 50-годишния си юбилей. Тогава видях резултатите реално, а те бяха, че тези от нас, които след основното си образование продължиха по дуалната система, на петдесетгодишна възраст вече имаха изграден имидж, бяха трудоспособни и физически, и психически. След толкова години те имаха свой бизнес или работеха това, в което бяха най-добри. Бяха запазили семействата си, имаха деца и повечето живееха по родните си места. Близо до хората, които обичат. Те бяха започнали да работят още на 14-15-годишна възраст, плащаха осигуровки, данъци. Повечето имат от 1 до 3 деца и живеят като най-дейната част на обществото.
Тези от моите съученици, които продължиха с висшето образование, не бяха така щастливи – една част от тях и на петдесет години имаха проблеми с работата, повечето бяха разведени или живееха на ръба на оцеляването, имаше и успели, но техният процент беше значително по-малък, при тях практическата реализуемост беше много по-малка, въпреки че са вложили много години в отдаденост на науката, някои работеха в държавния сектор, други пък в не дотам продуктивни сектори.
Висшистите са хора, които започват да плащат данъци почти девет години след своите връстници. Моята лична позиция е, че дори и добрите вишис- ти трябва в процеса на следването си да поработват и в сферата на реалното производство. Взех решение да въведа това професионално обучение в моята фирма, въпреки че няма добра законова уредба за това. Дуалното обучение е дало своите резултати в тези страни, където съществуват устоичиви системи за практическа професионална подготовка на млади хора – там процентът на безработица е под 9% бариера, промишленият сектор е развит. В страните от Източна и Южна Европа, където няма въведена дуална система в обучението или отчасти функционира, по статистически данни на Евростат бележат висок процент на безработица и престъпност сред младите, и въобще е наболял проблем. Аз въвеждам дуалната система по примера на страни като родната ми Германия, също както е и в Австрия и Швейцария, където фирми и браншови организации играят много активна роля в организацията и изпълнението на практическото обучение, включително и сертифицирането, и добра държавна политика в подкрепа на системата.
– Вие предоставяте възможност на младежи, изпаднали t)T образователната система по различни причини, да имат шанса да придобият професионална квалификация, стартирахте специалността „Оператор в производството на облекло“ с тригодишен курс на обучение. Как работи на практика моделът на схемата – 33% теория и 67% практика във Вашето училище?
– Приемаме не само отпадналите от училищната система младежи. Има и такива, които са тук заради желанието си да учат и работят едновременно, и по този начин да се издържат финансово. Засега не идват всички желаещи, но ако се изгради функционираща законова система в държавата, могат всички да предпочетат дуалната система на обучение, а ние искаме тази система да поема колкото се може повече ученици, за да има развитие на страната ви. При нас схемата 33% теория и 67% практика работи успешно и ще продължаваме по нея. Ден и половина в рамките на една работна седмица учениците от първи курс се обучават по общообразователни предмети и теория по специалността. През останалите три дни и половина те осъществяват практическа работа в шивалните, а това е само в началото – през първата година. През останалите две курсистите преминават през пълния цикъл на реалното производство и участват активно в изработването на продукцията.
– Кои бяха водещите критерии в избора на преподаватели и технолози, за да бьде качествен процесът при придобиване на професионална степен от възпитаниците Ви?
– Първоначално се спряхме на добре мотивирани специалисти, които имаха желание да работят, после те преминаха и през.съответните обучения, а най-накрая селектирахме кои от тях да бъдат постоянни обучители, а други да работят временно, само по определени теми. Обърнахме се към практикуващи учители, доказали се професионално в местните училища, а технолозите са от предприятието, имаме 9 преподаватели, които постоянно работят с учениците, включваме и други специалисти, които едновременно работят тук, в производството, и обучават. Квалификацията им е висока, затова отчитаме и добри резултати.
– Центърът за професионално образование гарантира качествена професия, осигурявате благоприятни условия за развитие на курсистите, в това число финансово стимулиране чрез стипендия, безплатни учебници, материали, работно облекло и транспорт. Колко от тях според Вас ще останат на работа тук след дипломирането през септември?
– Надявам се, че курсистите ще останат да работят в „Пирин-Текс“ ЕООД, ние не сме ги обвързвали с договори, всеки има избора сам да реши накъде ще поеме, защото свободният избор е стимулиращ. Един сигурен договор предварително убива голям процент от стимулите.
– По време на тригодишния период на обучение курсисти- те преминават през 6000 часа обучение. Как се справят Вашите курсисти с това натоварване?
– Справят се много добре по действащата система. Натовареността на учебната програма е оптимална. Задължителният курс включва: „Общо теоретично обучение“, за което са предвидени 2018 учебни часа, „Практическо обучение“ – 662 часа, „Обучение със специално оборудване, технологии и методи в производствени условия“- 3320 часа, както и „Общо прак- тическо обучение“ – 3982 учебни часа. Много често момичетата от с. Рибново например изявават желание да останат да работят допълнително до17 ч. вечер, но ние им отговаряме, че натовареността е добре изчислена и трябва да се спазва стриктно първоначалната схема на обучителния процес.
– Колко средства заделяте за обучението на един курсист по специалността „Оператор в производството на облекло“ за периода от три години?
– За една година сме изразходвали и за трите випуска общо около 300 000 лв. Нормално е разходите по издръжката да нарастват всяка година, но съм доволен. Само за обучението на един курсист за тригодишен период разходите са около 16 200 лв., като разходите по материалите, транспорта, храната и др. не са включени в това число. Стипендиите им са сигурни всеки месец, така и те се чувстват по- свободни финансово и помагат на семействата си.
– – Очаквате ли през тази година завишен интерес към дуалното обучение в предприятието Ви? През първата 2011 година кандидатите са били 28, през 2012 – 44, през 2013 – 67. Бихте ли направи- ли прогноза за 2014 г.?
– За нарастващия интерес може много да се говори, темата е неизчерпаема. Първата година кандидатстваха 28 желаещи да се обучават и приехме всички, нямаше конкурсно начало, след това нещата се промениха, сега за 2014 г. очакваме почти двойно нарастване на желаещите да учат професия тук, но може да са и доста повече, защото младите хора търсят алтернативни начини за осигуряване на финансовата си независимост, както и допълнителни начини за реализация. Знае се, че реализиралите се висшисти по професиите, за които имат дипломи, са много малко в България. Висшисти работят работа за среднисти и това е плашеща статистика. Нашият модел чертае оптимистични перспективи за бъдещето на младите хора, актуален е и дава резултати.
– Според проф. д-р Анелия Клисарова въвеждането на дуалната система в България първо ще започне с пилотни програми, като се визира най- ранен срок за това 2015-2016 г. Как мислите, оптимистичен ли е посоченият прогнозен период и какви са Вашите очаквания по проекта за дуалната система в перспектива?
– Бих казал, че така направените прогнози са крайно оптимистични, защото по принцип по въпроса за дуалната форма на професионалното образование се подхожда неправилно. Без активното участие на бизнеса нищо не може да се случи, да се промени. Само участието на държавата в търсене на добра законова уредба не е достатъчно, необходимо е да се реструктурират всички браншови организации, за да могат правилно да заработят, да генерират необходимия административен и финансов капацитет, за да изпълнят необходимите си функции, да играят ролята си. Предлагам част от фонд работна заплата да се натрупва в това обучение, да има и задължителен фонд с тази цел. В Германия има добри системи за членуване в браншови структури, а в Австрия това е задължително. В Германия, която многократно давам за пример, задължително се членува в Търговско-промишлената палата, която всъщност урежда изпълнението на голяма част от професионалното обучение.
– За едрия или за средния и дребен бизнес е по-важно да бъде приложена дуалната система?
– За развитието на малкия и среден бизнес е от по-голямо значение, защото добрата професионална подготовка е коренът на предприемачеството и аз не само ще експериментирам, но и ще се ангажирам конкретно с един-двама успешно завършили курсисти от випуск, които ще останат при мен в период на 4-5 години да натрупат стаж. Така те ще бъдат подпомагани по всякакъв начин, а после ще заработят и за себе си чрез изграждане на собствен бизнес. Само един добър в практиката си специалист може да гради успешен малък и среден бизнес, така се работи в Северна Европа и има резултатност.
– – По проекта „Подобряване качеството на практическото обучение в България“, който е резултат от съвместната дейност на Германското дружество за техническо сътрудничество, Германо-българската индустриално-търговска камара и Министерството на образованието и науката (МОН), един от трима партньори е НПГ „Димитър Талев“ – гр. Г. Делчев. За какви отчетени резултати можем да говорим на местно ниво тук?
– Пилотните проекти според мен са допълнителна пречка за реалното заработване на дуалната система в страната, при нас тази есен завършва първият випуск, но ние нямаме реална конкуренция на тази основа и в този смисъл за другите мога да кажа, че годините бяха напразно изгубени. Гордея се, че в НПГ „Димитър Талев“ има позитивизъм и дух за подобряване на професионалната подготовка, но тези програми трябваше да бъдат по-компактни по принцип, по естествен начин да са устойчиви и да подготвят добри специалисти за целия този период.
– Въвеждането на дуалната система на обучение в сферите машиностроене, механика и електротехника, в която влизат 33 на брой професии, както и в сферата на търговията, където функционират още 9 професии, биха ли могли да работят по единен модел и какъв е опитът на Германия в това отношение?
– Дуалната система е напълно приложима за всички тези сфери, по принцип има специалисти, които подготвят организацията, необходимата инфраструктура и училищните центрове в това число без проблем, проектът изобщо не е малък, затова всеки браншов съюз трябва да има отдел по професионално образование, за което работещите в образованието и бизнеса трябва да са свързани, да си помагат.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.