Продават за 700 000 евро къщата във вавилонски стил край Разлог на покосения от инфаркт иракски бизнесмен Мира
Мозайки, статуи, ониксови подове, закрит плувен басейн и СПА са част от лукса, в който е вложил над 4 млн. лв. приживе прогоненият със смъртна присъда през 1978 г. от диктатора Саддам Хюсеин член на Иракската комунистическа партия
Продават 700 000 евро къщата на известния от недалечното минало иракски бизнесмен Маджит Абдул Мира, който дълги години бе сред най-преуспяващите предприемачи в бизнеса с мебели в община Разлог. Той почина от инфаркт през 2011 г., като завеща имотите на двете си невръстни момчета от втория си брак.
Интересното е, че имотът край Предел тази седмица е класиран в топ 5 на най-тузарските, продавани на българския пазар, а характерна особеност на къщата е, че в нея има неизброимо количество мозайки във вавилонски стил, препратка към родното място на бизнесмена. Те са дело на художника от неврокопското село Копривлен Павел Коцалев, който е и автор на мозайките в СПА център „Хармония“ на Николай Галчев в Благоевград.
Невероятната резиденция с разгъната застроена площ от внушителните 1308 кв.м се намира в местност Бойков рид в прохода Предел, на 12 километра от Разлог, на 15 километра от Банско и на 40 километра от Благоевград, така представят къщата в имотния сайт. Разположена е на планински склон над пътя за голф игрището и предлага невероятен изглед към планините. Панорамните гледки обхващат градината, басейна/планините Рила и Пирин. Не са пестени средства при създаването на този забележителен дом: инкрустирани мраморни и ониксови подове и бани, ръчно изработена дървена ламперия и перила, скулптури и колони от камък, стени в различни стилове, създаващи усещане за пространство, фиброоптично осветление и уникални мебели от всички краища на света. Дворното пространство е с площ от 4802 кв.м и в него са ситуирани основната сграда, закрит басейн с парни бани и кътове за спорт и релакс, барбекю, спортна площадка със сервизна постройка, две езерца, фонтан, градина и тенис корт. Основната сграда е на четири етажа.
Цената направо е смешна от гледна точка на вложените в нея пари, само оградата сигурно струва 100 000 лв„ да не говорим, че приятелите на Мира знаеха с какъв мерак я направи и вложи в нея поне 4 млн. лв., сподели пред „Струма“ бивш бизнес партньор на иракчанина.
Мира купил мястото през 1997 г. от популярния благоевградчанин Павел Калибацев-Часовникаря, а съсед му е известният благоевградски неврохирург д-р Кавраков, бивш тъст на президента Росен Плевнелиев. Къщата-мечта иракчанинът я завършил през 2000 г. и с новата си съпруга Зорница, с която впоследствие се развежда, живеят там до 2011 г., когато Мира умира, покосен от инфаркт. Приживе той определил за настойник на двете си непълнолетни момчета своя кум, благоевградския бизнесмен Димитър Падарев, който се разпорежда с имотите в полза на децата.
Изключително интересна е историята не само на въпросната къща, но и на нейния вече покоен собственик. Меджит Мира пристигнал в България през далечната 1978 г. като политически имигрант, имал издадена смъртна присъда от диктатора Саддам Хюсеин за това, че е членувал в Комунистическата партия на Ирак. Завършил МЕИ във Варна, оженил се за благоевградчанката Йоланта, с която през 80-те години на миналия век за кратко живели в Дания. След 10 ноември 1989 г. със създадените там контакти се връща в България и започва бизнес с текстил, впоследствие откриват пазарна ниша за мебели в Дания и месечно започва да изнася от разложката фирма „Пиринска мура“ по 16 тира столове. Превръща се в най-голе- мия клиент на фабриката. Впоследствие приватизира част от бившия ДИП в Разлог, по-късно го разширявяа и започва сам да произвежда мебели, като дава хляб на 120 души. Кризата обаче го застига и него и продава предприятието. По данни на негови бизнес партньори искал цена от 900 000 евро за предприятието, но никой не си спомни дали сделката в крайна сметка е била реализирана.
Тузарската къща на Мира в м. Предел преди време е обявена за продан за 2,5 млн. евро. Сега цената е свалена на 700 000 евро, които не могат да покрият дори стойност на мебелите.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.