Германският предприемач Бертрам Ролманн: В страната липсват достатъчно кадри за нискоквалифицирана работа и именно в това отношение може да се даде шанс на бежанците!
В България все още няма достатъчно силно предприе- мачество, което да създаде достатъчно добри условия за развитие и работа, за да останат младите хора в страната. Това беше един от основните изводи по време на конференцията ,25 години в подкрепа на свободата в България“, организирана от фондация Friedrich Naumann.
Липсват достатъчно малки и средни предприятия, които да създават работни места, особено за младите хора и в по-малките селища, отчете Бертрам Ролман, генерален мениджър на Пирин-Текс, който работи в България от 1992 г. Другият основен проблем, който той отчете, е свързан с това, че много компании работят в сивата икономика, които по този начин отнемат социалната сигурност на служителите им.
Едно от основните предизвикателства в момента е да се откриват нови места с потенциал за икономически растеж. Ако в тях се създадат достатъчно възможности и съществуват механизми за развитие и иновативен капацитет, то това би ги вдигнало над нивото на развиващите се пазари, отчете от своя страна проф. д-р Карл-Хайнц Паке, заместник-председател на Борда на директорите на Фонда за свободата Friedrich Naumann. Той от- беляза още, че това важи не само за България, но и за Европа като цяло, тъй като в региона се наблюдава тен
денция към централизация.
Проф. Паке коментира, че вътре в самите страни, най-вече в периферията, трябва да има условия за инвестиции, които да ги правят по-атрактивни. В България е нужно добро правителство, тъй като инвеститорите трябва да знаят, че макар и малка държава, може да й се има доверие, че след няколко години условията няма да се променят значително.
Проследявайки последните 25 години изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова заяви, че през следващия четвърт век вероятно все още ще говорим за преход, а не за развитие и за растеж напред. Според нея обаче в този преход има място за върховенство на закона, за по-малко правителства и по-малка намеса от тяхна
страна, за по-отворен пазар и повече предприемачество.
Една от препоръките, които Ролман отправи към държавата, е за създаването на електронно правителство, така че да има възможно най-малко замесени лица при взимане на конкретно решение. По отнощение на актуалната тема за бежанска криза той сподели, че България има погрешно отношение към ситуацията.
Той отбеляза, че в страната липсват достатъчно кадри за нискоквалифицирана работа и именно в това отношение може да се даде шанс на бежанците. Ролман даде пример със собствената му кампания, където вече от година и половина работят няколко бежанци, децата им посещават училища в Гоце Делчев, а семействата им се интегрират.
Be the first to leave a review.