Адвокат Милуш Бараков от Благоевград: Никой от журналистите не знае какво точно означава “ съдебна реформа“
С Топ Преса се свърза известният и уважаван адвокат Милуш Бараков. Той поиска думата и ние изпратихме оператор на Top Presa TV, в неговата кантора, за да заснеме това което адвокат Бараков иска да сподели с нашите читатели и зрители на Top Presa TV.
КОЙ Е АДВОКАТ БАРАКОВ?
ОБРАЗОВАНИЕ:
Завършва Право в ЮФ на Софийски университет „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“. ЕЗИЦИ:
Български, Руски, Немски ПРОФЕСИОНАЛЕН ОПИТ От 1971 г. – 1974 г. Председател на Районен съд гр.Малко Търново.
1974 г. – 1980 г. Съдия в Районен съд гр.Поморие 1980 г. – 1989 г. Председател на Районен съд гр.Поморие.
- г. – 1990 г. Съдия в Окръжен съд – Благоевград.
- г. – 1991 г. Зам.Председател на Временния Изпълнителен комитет на Общински Народен съвет Благоевград.
През 1991 г. Председател на Окръжен съд – Благоевград, след избор от Великото Народно събрание.
През 2002 г. повишен в ранг съдия във ВКС и ВАС.
Член на Централния съвет на Съюза на Юристите в България и Председател на Дружеството на Юристите в Благоевград.
В момента работи, като адвокат в Адвокатска колегия – Благоевград
Ето какво сподели адвокат Бараков пред Топ Преса:
Уважаеми читатели,
През последните го дини има много критични бележки от граждани, от управляващи и партии, срещу дейността на съдебната система. Считам, че не всичко което се казва е полезно и води до някакви резултати. И за това искам конкретно да изложа и своите съображения в тази насока. От името на Адвокатска колегия Благоевград, тъй като аз вече близо 10 години съм адвокат, а преди това 36 години съм бил съдя, в районен и окръжен съд. Общо взето мога да твърдя, че съм запознат с проблемите и желанието ми от името на Адвокатска колегия Благоевград, от името на БЗНС, тъй като аз от ’80-те години съм член на БЗНС, никога не съм напускал организацията и не съм членувал никога в друга. И най- вече земеделския съюз Ал. Стамболийски, които съюз най-добре защитава интересите на своите членове и на гражданите. Това което ми прави впечатление и това, което трябва да се знае, защото много от гражданите нямат възможност да четат конституцията, законите и така на татък… В нашата страна има три власти: Законодателна, Изпълнителна и Съдебна власт… Тоест, дори и на трето място да бъде Съдебната власт, тя е една от най-важните, защото от векове Съдебната власт защитава правата и интересите на гражданите и не случайно една от клетвите, които съществуват още от римско време, тази лекарската клетва, под която и сега лекарите се подписват и още от римско време съществува и клетва за съдебната система и там е казано: „Fiat iustitia, et pereat mundus!“ което преведено на български означава „Нека да има правосъдие, дори светът да загине“. (В същия смисъл се среща и Fiat justitia, ruat caelum – „Нека да има правосъдие, дори небето да падне“ – бел. ред.)
Защото правото и съдебната система са, съдиите са тези които по закон са задължени и защитават изцяло правата и интересите на всички граждани. В тази насока прави впечатление, че много се приказва и много сенапада съдебната система, без да се казват конкретни проблеми. Аз от съдебната практика която имам твърдя, че няма държава в света, къ- дето съдебната система да е изрядна и да няма никакви проблеми. Всяка държава в това число и в Европейския съюз имат си проблеми, как- то и няма държава, която да няма проблеми. Проблемите са всякакви: безработица, здравеопазване и т. н. Така че в съдебната система задълженията на съдиите са много важни и една от най трудните дейности, която се извършва в страната това е дейността на лекарите, особено на хирурзите, които трябва да лекуват спешно болни и най вече в съдебната система, защото съдиите решават спорове, между граждани между физически и юридически лица. Въз основа на закона на справедливостта на законността и на доказателството по делото. Това е една много трудна дейност, за да се приготви една законова норма не е достатъчно да се знае само законова норма. Примерно три транспорти произшествия има причинени телесни увреждания. Съдията трябва да има познания в областта на медицината да му е ясно какво значи лека телесна повреда, какво значи тежка и много неща. И в много други сфери в строителството, в земеделието има проблеми… така, че трябва съдиите да са запознати не само със закона конкретния, а и изцяло от практиката и от дейността на много други органи. Тези познания не се придобиват за година, две, три. Трябва години наред да се работи, за да се повишат знанията си опита, който има и в края на краищата придобиват едни познания, които и дават възможност да прилагат точно законите и да защитават правата на гражданите. Онова което ми прави впечатление изненадан, че вече около 10 години се говори за съдебна реформа , но никой не каза какво значи реформа? В какъв смисъл ще се направи тази реформа? Това е недопустимо… Аз, апелирам към водещите журналисти, когато някой говори за съдебна реформа или да му отнемат думата или да каже конкретно какво значи съдебна реформа? Само за това се говори. След много разисквания в народното събрание, преди да излезнат в отпуск се прие едно решение за изменение на конституцията главно в дейността на висшия съдебен съвет. Аз не мога да коментирам, но според мен проблемите не са само в тази сфера. Ще се наложи, може би някакви промени в конституцията, защо- то самия закон за съдебната власт трябва да се измени, за да се разделят съдебната система, съдиите да вземат членове във висшия съдебен съвет и отделно прокуратурата. Това ще отнеме време, но надявам се да е полезно.
Министър-председателят г-н Бойко Борисов се е заел сериозно според мен да направи някой от проблемите. Моето желание и от името на адвокатската колегия на земеделския съюз Александър Стамболийски за промените, които трябва да се направят в гражданския процесуален кодекс. Гражданите знаят, че съдебната система, съдиите се занимават с граждански дела с наказателни дела и административните съдилища с административни дела по реда на административния кодекс. Прави ми впечатление, че не се искат някои промени, които са много важни да се направят в гражданския процесуален кодекс, защото този кодекс който е приет от народното събрание, през 2007 година и влиза в сила на 1 март 2008 година има много неясни и много несъвършенства, много неточни и много вредни текстове в закона. До сега няма и 10 години е изменен повече от 10 пъти, но има много важни неща, който не са изменени. Моето предложение е да се направи спешна промяна на текстовете, които ще посоча в гражданския процесуален кодекс, които нарушават грубо правата и интересите на гражданите. Най-много дела в Република България се образуват и се разглеждат, като граждански дела. Тук се нарушават правата на десетки хиляди български граждани от тези лоши законови разпоредби. В член 8 г: гражданския процесуален кодекс е заявено категорично и това не може да бъде пренебрегвано… Всяка страна има право да бъде изслуша-на от съда, преди да бъде постановен акт, който има значение за нейните права и интереси. Това е много важна законова разпоредба, която е в основата на раздаването на правосъдието по гражданските дела. И другата разпоредба, която е много важна е член 9, която казва ДПК съдът осигурява на страните равна възможност да упражняват предоставените им права т.е. не може някоя от страните да се нарушат правата. И аз категорично заявявам, че с съдебната система работят много свестни хора, много добросъвестни и подготвени съдии, които построяват съдебни актове. Много от съдебните актове, обаче нарушават правата на гражданите и те са недоволни и причината за това е не вината на съдиите, а по вина на лошото законодателство. Когато има лоши закони съгласно посочените разпоредби и други от ГПК съдът е длъжен да прилага, действащата законова норма към датата на разглеждането на делото. И когато законовата норма е вредна, нарушава правата и интересите на гражданите, съдията няма как да не я приложи. Това което конкретно предлагам е най напред има проблем с призоваването на гражданите, на ответниците най-вече по предявени граждански искове. И след като в съда в разпоредбата на чл. 9, закона казва ГПК: Съдът осигурява на страните равна възможност да упражняват предоставените им права.
Следва продължение
Be the first to leave a review.