ЗЛАТНАТА ТРЕСКА В ОГНЯНОВО: ДЪРЖАВАТА ОТВАРЯ ШЛЮЗОВЕТЕ ЗА БЕТОНИРАНЕ НА МИНЕРАЛНИТЕ БАНИ
Голямото преразпределение на българската природа навлиза в нова, тиха и изключително ефективна фаза, при която държавната машина работи на пълни обороти в услуга на частния интерес, маскиран като „благоустройство“. Поредният акт на тази драма се разиграва в емблематичното село Огняново, където местността „Баните“ е напът да бъде окончателно погълната от жилищното строителство под благосклонния поглед на контролните органи. Официални документи от РИОСВ – Благоевград и Община Гърмен разкриват мащабна операция по промяна на Общия устройствен план (ОУП), която започва на 7 април 2026 г. под входящ номер ПД-1187. Формално всичко изглежда изрядно – общината влиза в ролята на възложител, за да „помогне“ на един конкретен имот с идентификатор 53326.28.165 да се превърне от земеделска земя в зона за ниско застрояване „Жм“. Но зад сухите цифри и административния жаргон прозира добре познатата схема, при която държавата чрез своите институции легитимира превръщането на националния курортен ресурс в частни дворове и затворени комплекси.
На 17 юни 2026 г. РИОСВ – Благоевград публикува съобщение по досие БД-ЕО-24-2026, с което стартира преценката дали за този имот е нужна екологична оценка. Парадоксът е пълен – институцията, която трябва да брани природата и минералните води, всъщност само задвижва административния конвейер. Още на 27 февруари 2026 г. с Решение №884 по Протокол №32, Общинският съвет в Гърмен е дал зелена светлина за изработване на проекта, но истинският въпрос е защо държавният механизъм допуска подобно „нарязване“ на курортните зони на парче. В същия дневен ред на общинарите фигурират серия от подобни искания, което ясно показва, че не става дума за случайна нужда от жилища за местното население, а за мощен инвестиционен натиск върху най-апетитните терени край Огняновските бани. Вместо да защити територията като рекреационна зона с национално значение, държавата в лицето на своите регулатори позволява тя да бъде раздробена и разпродадена за жълти стотинки преди административното решение да вдигне цената ѝ до небесата.
Това размиване на отговорността между общински съветници, кметове и екоинспектори създава перфектната среда за корупционен комфорт, където никой не е виновен, защото „законът го позволява“. Докато обществото се занимава с ежедневни политически скандали, в местност „Баните“ се кове бъдещето на един от последните ни истински балнеокурорти. Промяната на статута на имот 53326.28.165 е само върхът на айсберга, под който се крие системният провал на държавата да опази обществения интерес. Вместо прозрачно планиране и защита на минералните извори, ние получаваме чиновнически хватки и процедурни хватки, които в крайна сметка водят до едно и също – още бетон, още огради и още изгубена природа. Когато след години лечебната вода на Огняново изчезне или бъде замърсена от канализациите на новите „жилищни зони“, същите тези институции ще вдигнат рамене и ще кажат, че всичко е било законно. Но истината е, че днес, с всеки един такъв подпис и всяко едно решение под номер 1187, държавата просто абдикира от ролята си на стопанин и се превръща в брокер на собственото си унищожение.
БЕЗРОДНИЦИ В ТИНЯТА: ДЪРЖАВАТА КАТО СВОДНИК НА КУРОРТА
Гледайте ги добре, народе, и си записвайте номерата. ПД-1187, досие БД-ЕО-24-2026, решение №884. Това не са просто сухи цифри от преписките на РИОСВ и Община Гърмен. Това е смъртната присъда на Огняново, разписана с държавен мастит печат. Докато вие се замеряте с фейсбук статуси, едни „умни“ глави в бели якички превръщат националното богатство в частни нужници.
Държавата тук не е майка, тя е сводник. Тя е онзи мазен чиновник, който подмигва на инвеститора и му казва: „Спокойно, момче, ще го минем като жилищна зона Жм, ще го замажем през ОУП-а, пък в РИОСВ ще се направим, че не виждаме минералната вода отдолу“. И ето го – имот 53326.28.165 в местността „Баните“. До вчера ливада, утре – триетажен кич с бетонна ограда.
Това е стилът на „новата демокрация“ – да нарежеш курорта на парчета, да го раздадеш на „наши хора“ и да го бетонираш, докато и последната капка лечебна вода не избяга от погнуса. Те не строят за вас, те строят за себе си върху трупа на природата. И всичко е законно, всичко е по наредба! Процедурата върви, параграфът е чист, а Огняново умира под натиска на една безродна администрация, която е превърнала държавния суверенитет в сергия за имоти. Гнусна работа, народе. Гнусна и необратима.
Ян Стоев













