ЕКСКЛУЗИВНО В ТОП ПРЕСА! Бомба със закъснител в горите: Абедин Камбуров размаза инж. Чамбов и разкри как предишните управляващи източват ЮЗДП!
Пандора се отвори днес! Всичко тръгна от рано сутринта ексклузивно в Топ Преса и мръсните тайни на горските афери започнаха да излизат наяве с невиждана сила! След като вчера информационна агенция toppresa.com първа гръмна с разкритията за бруталния финансов колапс и натрупаните колосални задължения от над 15 милиона евро в Югозападното държавно предприятие, лавината от скандали вече е абсолютно неудържима. Опитите на бившия директор инж. Валентин Чамбов да се изкара едва ли не невинна жертва на обстоятелствата и да прехвърли вината за дълговете и необезпечените кредити изцяло върху чужди гърбове, взривиха системата отвътре. С медията ни се свърза един от най-уважаваните и безкомпромисни експерти и предприемачи в горския сектор – Абедин Камбуров. Той буквално поиска думата, за да срине със земята лицемерните оправдания на досегашното ръководство и да насочи прожектора към истинските кукловоди на този криминален грабеж. Това, което Камбуров разкри ексклузивно пред нас, е зловеща и отвратителна картина на държавно срастване с частни интереси, политически чадъри и безмилостно изкормване на българската природа, докато обикновените горски работници мизерстват без заплати.
В една безпрецедентно остра изповед пред toppresa.com, Камбуров хвърли ръкавицата директно в лицето на статуквото, разкривайки грозната истина за това как се разпределят порциите във властта и как се унищожават кадърните хора у нас. Той припомни един скандален, но удобно заметен под килима факт от близкото минало – участието му в конкурса за член на борда на директорите на ЮЗДП. Като човек от практиката, който познава всяко дърво, всяка горска пътека и всеки проблем в сектора, Камбуров се явява на държавния конкурс с ясна концепция, експертиза и желязна воля за промяна. И напълно закономерно го печели, показвайки на какво са способни истинските професионалисти. Но точно тук се задейства зловещата машина на политическите афери. Цели три месеца резултатите от конкурса са умишлено задържани, криени в чекмеджета и манипулирани в тъмните стаички на властта. Защо ли? Защото истината е била твърде страшна за партийните централи. Както самият Камбуров категорично заяви пред нас, политическите брокери от ДПС и ГЕРБ са наложили абсолютно вето върху неговото назначаване. Те са изпаднали в панически ужас от факта, че в ръководството на едно от най-богатите държавни предприятия може да влезе независим човек, който реално разбира от материята и който няма да позволи безобразното източване да продължи дори ден повече. Страхът им е бил парализиращ, защото те са знаели отлично – с експерт като Камбуров в борда, престъпните им схеми за раздаване на апетитни горски имоти, предварително нагласените търгове за продажба на дървесина на безценица към приближени фирми и безкрайните кадрови назначения на некомпетентни политически парашутисти просто нямаше как да минат. Те са избрали да го отстранят брутално и незаконно, за да могат да продължат да крадат безнаказано милионите, които по право принадлежат на държавата, на природата и на българските граждани.
Абсурдът е пълен и направо болезнен, когато осъзнаем върху какво огромно богатство реално седи ЮЗДП. Както експертът с болка споделя, това е предприятие с колосален, направо неизчерпаем ресурс, ако се управлява грамотно. Говорим за милиони кубици първокачествена дървесина, за приказни ловни хижи, в които са наливани луди пари, за необятни ловни полета и безценни природни дадености, които при едно честно и професионално мениджиране биха носили огромни печалби на държавната хазна. Вместо това, днес предприятието е поставено на колене, потънало в борчове за милиони евро и неспособно да плати дори на хората си. Това не е просто лош мениджмънт, това е класически саботаж и икономическо престъпление от най-висок ранг! Но Абедин Камбуров е категоричен и непреклонен, че все още не е твърде късно това изключително богато горско предприятие да бъде изправено на крака, да бъде изчистено от паразитите и спасено от лешоядите. Нещо повече – той хвърли истинска бомба със заканата си, че знае абсолютно всяка далавера, въртяна през годините в тъмните коридори на предприятието. Задълженията, милионните необезпечени кредити, фиктивните договори и раздадените на безценица ловни стопанства няма да останат ненаказани. Ще бъде търсена свирепа отговорност и откраднатото ще трябва да бъде върнато до последната стотинка в хазната, зарича се предприемачът, правейки на пух и прах жалките опити на бивши ръководители като Чамбов да се измъкнат сухи от дълбокото финансово блато, което сами, заедно със своите политически покровители, са създали.
Като експерти и журналисти, които следят процесите в държавата отблизо и без компромиси, ние от toppresa.com не можем просто да отминем тези разкрития като поредния медиен шум. Това, което Камбуров изнася на светло с името и лицето си, е завършен състав на престъпление по служба, брутална търговия с влияние и организиран държавен грабеж в особено големи размери. Фактът, че резултати от легитимни държавни конкурси се крият с месеци, за да бъдат нагласени според партийните директиви на ГЕРБ и ДПС, е абсолютен атентат срещу законите на тази страна. Тук вече не говорим просто за лоши финансови резултати на едно предприятие, а за добре смазана, безскрупулна мрежа от афери, която е превзела българската гора като бащиния. Ето защо, този скандал не търпи абсолютно никакво отлагане! Още днес, не утре, не вдругиден, цялата налична информация, всички скрити документи около този опорочен конкурс, всички договори за имоти и скандално нагласени търгове в ЮЗДП, трябва да бъдат сложени на масата на Главния прокурор. Прокуратурата, ДАНС и икономическа полиция трябва да влязат веднага, ако трябва с взлом, в администрацията на предприятието и да изземат всеки един лист хартия, всеки компютър и всеки договор, преди следите да бъдат заличени и унищожени. Времето за празни политически декларации и прехвърляне на топката изтече. Време е за белезници, за конкретни обвинителни актове и за пълна конфискация на имуществото на онези, които превърнаха националното ни богатство в своя лична касичка за милиони. Само с безмилостната намеса на правосъдието държавата ще покаже, че е по-силна от горските афери, а истински експерти с гръбнак като Камбуров ще могат най-после да си свършат работата и да спасят това, което е останало от родната природа!













