Депутатът Георги Андонов възропта срещу изменения в „Кодекса за данъчно облагане на доходите” на Република Гърция
Народният представител Жоро Андонов възропта срещу – Изменения в „Кодекса за данъчно облагане на доходите” на Република Гърция, научи Топ Преса от свои хора в парламента. Заедно със своя колега Красен Кръстев, депутатът от Гоце Делчев пита министъра за позицията на България по темата. Ето пълният текст на въпроса :
ЧРЕЗ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
МИНИСТЪРА НА
ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
Г-н Даниел Митов
В Ъ П Р О С
от Георги Андонов и Красен Кръстев
Народни представители от ПГ на ПП ГЕРБ
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 89 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасяме въпрос
ОТНОСНО: Изменения в „Кодекса за данъчно облагане на доходите” на Република Гърция
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
С кодекса за данъчно облагане на доходите , Република Гърция, въвежда т.нар. превантивен данък от 26% върху местни лица, по всички плащания за сделки към физически и юридически лица, регистрирани по законодателството на Република България.
Според експерти приетата от Гръцкия парламент промяна нарушава пряко, както европейското право, вкл. основното право и принципи за свободно движение на стоки, капитали и хора в Общността, така и международните споразумения за избягване на двойното данъчно облагане, които Гърция е сключила със страни, които съгласно гръцкото данъчно законодателство (чл. 65 от КФЕ) се определят като страни с привилегировани данъчни режими, вкл. за държави членки на ЕС като България, Ирландия и Кипър.
Налагането на т.нар. „превантивен данък“ от 26% върху плащания от регистрирани в Гърция лица към техни контрагенти от държави членки на ЕС, с които Гърция е сключила споразумения за избягване на двойно данъчно облагане, е недопустима дискриминация според приложимото международно и европейско право и е в ущърб, както на съответните гръцки компании, така и на техните контрагенти от Република България.
Ясно е,че този данък ще бъде удържан за сметка на дължими плащания към българските контрагенти. Също така върху българските юридически и физически лица, доставчици на стоки и услуги за гръцкия пазар, както и за българската данъчна администрация се налагат допълнителни изключително тежки, усложнени задължения при неясни критерии.
В тази връзка въпросът ни към Вас е:
Каква е позицията на Министерство на външните работи и какви действия ще предприеме страната ни относно защита интересите на българския бизнес ?
София, 27.03.2015 г. Народни представители :
Be the first to leave a review.