Арктически студ удря Балканите: Опасност за реколтата

Температурите падат рязко, очакват се слани и дори сняг. Земеделци предупреждават за риск за овошки и лозя

Рязък арктически фронт ще свали температурите с до 15 градуса под сезонните норми в Източна Европа и на Балканите през следващите дни, предупреждават метеоролози от „Meteo Balkans“ и международната платформа „Severe Weather Europe“.

Необичайната студена вълна в края на април създава сериозен риск за цъфналите овощни насаждения и лозята, като в най-засегнатите райони са възможни тежки щети по реколтата, пише dunavmost.

Какво причинява застудяването

Причината за рязката промяна е мащабен атмосферен процес, известен като „Омега блок“. Той пренасочва студени арктически въздушни маси далеч на юг към Европа.

Според актуалните прогнози застудяването ще обхване България, Румъния, Сърбия, Северна Македония, части от Гърция и Централна Турция. В районите със средна и висока надморска височина се очакват снеговалежи – рядко явление за края на април.

В отделни котловини и открити полета температурите могат да паднат между минус 2 и минус 5 градуса.

Най-голямата опасност е за овошките

Според анализаторите моментът е особено неблагоприятен за земеделието, тъй като пролетта започна с необичайно високи температури и предизвика ранна вегетация.

Масивите с кайсии, праскови, череши и ябълки вече са в цъфтеж или със завръз. Именно в тази фаза растенията са най-уязвими и дори краткотрайна слана може да унищожи младия плод.

Какво съветват специалистите

Агрономите призовават стопаните да следят прогнозите по часове и да подготвят защитни мерки.

Сред препоръките са покривни материали за разсадите и ниските култури, системи за дъждуване в овощните градини, както и димни завеси в ранните сутрешни часове за ограничаване на измръзванията.

Необичайната студена вълна е поредно напомняне колко чувствително остава земеделието към резките климатични промени.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search