В останалите 306 обекта проверките продължават, като търговците са задължени да предоставят необходимата информация в определения срок на НАП

Ценови скандал: масови проверки на НАП удариха 564 търговски обекта – 65 от тях с необосновано завишени цени

Само за два месеца, от началото на октомври до момента, фискалните инспектори на Националната агенция за приходите (НАП) и служители на Комисията за защита на потребителите (КЗП) извършиха проверки на общо 564 търговски вериги и магазини в цялата страна с цел установяване на евентуално необосновано повишение на цените на стоките.

По време на контролните действия инспекторите са изискали подробна документация, включително информация за произхода на стоките, данни за доставчици, доставни и крайни продажни цени, доставено и продадено количество, обороти, разходи и други.

В 65 от проверените обекти екипите са установили ръст на цените на част от стоките без ясни и обективни икономически причини. За тези нарушения са издадени актове, а на 9 от търговците вече са връчени наказателни постановления с общ размер на санкциите 45 000 лв.

В останалите 306 обекта проверките продължават, като търговците са задължени да предоставят необходимата информация в определения срок на НАП.

Освен контрол върху ценообразуването, фискалните инспектори следят и дали в издадените фискални бонове са посочени общата сума на покупката в евро и лева, както и фиксираният курс на БНБ на лева спрямо еврото. От началото на годината над 8 000 търговски обекта са били проверени по тази и други теми, като за периода от 9 октомври до момента НАП е съставила над 20 акта за некоректно отразяване на двете стойности в касовите бележки.

С промени в Закона за въвеждане на еврото в България, през август на бизнеса беше предоставен двумесечен срок – до 8 октомври 2025 г. – за привеждане на дейността им в съответствие с нормативните изисквания.

През този период инспекторите извършваха проверки, но не налагаха санкции, а предоставяха насоки на търговците за необходимите действия, с които касовите апарати да отговарят на закона. След изтичането на този срок започна налагането на санкции при установяване на нарушения.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search