Благоевград губи икономическо сърце: как хотел „Ален Мак“ се превърна от символ в срам и какво бъдеще има пред него

Топ Преса създаде ексклузивна визуализация на хотел „Ален Мак“ като модерен бизнес център, благодарение на партньорството с архитектурно студио „Проективни“ и изкуствения интелект на OpenAI. Целта е да покажем реална алтернатива за възраждането на емблематичната сграда в сърцето на Благоевград.
Автор: Информационна агенция www.toppresa.com
В самото сърце на Благоевград, на метри от общината и централната пешеходна зона, една масивна сграда напомня за пропуснатите възможности на прехода. Хотел „Ален Мак“ – някогашният архитектурен и туристически бисер на града, днес тъне в разруха, изпразнен от живот, изпълнен със спорове, тежести и празни обещания. Сградата, чиято разгъната застроена площ надхвърля 3400 кв.м, днес е най-видимият паметник на институционалното бездействие и икономическата късогледост, с ценови балон, спукал се в съдебна зала.
Цени на хартия, реалност в руини
Историята на имота е бурна – в рамките на последните пет години „Ален Мак“ беше обект на няколко публични търга заради дълг към банка в размер на около 6 милиона лева. Първоначално оценен на близо 27 милиона лева, след безуспешни опити за продажба, цената беше намалена последователно до 20,5 милиона, после до 16, а в началото на 2025 г. – до дъното: 15 307 623 лв. И дори тогава – отново без купувач. Това е красноречиво. Не само за финансовото състояние на собствеността, но и за сриваното доверие на бизнеса в Благоевград като място за устойчива инвестиция.
„Ален Мак“ не е просто сграда. Това е комплекс с 8 етажа, 162 хотелски стаи, апартаменти, ресторант, механа, сладкарница, бар, търговски площи, гараж, сервизни помещения, административен корпус от 653 кв.м и някога пълен капацитет за събития, туризъм и нощен живот. Днес – ограбени прозорци, оголена тераса, незаконни конструкции и счупени мечти. Градът не само не печели от тази сграда – той губи от нея.
Кой е виновен?
Може да се търси вина в бизнесмени, заложили сградата преди повече от десетилетие, без да я развият. В съдебната система, която години наред бави делата и възпрепятства ефективна продажба. В банката, която години не реализира правото си на обезпечение. Но най-вече – в институциите. Община Благоевград имаше всички основания – законови и морални – да поиска отчуждаване, да обяви сградата за опасна, да наложи архитектурни предписания. Но вместо това – мълчание. През това време туристическият облик на града пострада, а центърът на Благоевград беше принуден да съжителства със символа на разрухата.
Какво може да се направи? Има ли шанс?
Да. И то не малък. Хотел „Ален Мак“ има потенциал да бъде трансформиран в един от най-модерните и мултифункционални обекти в Югозападна България. Вариантите са поне четири:
Първо, реновирането му като бизнес хъб и co-working пространство – с гъвкави офиси, конферентни зали и техническа инфраструктура. Университетското население в Благоевград (с над 7000 студенти) има нужда от модерна работна среда, която може да превърне града в технологична база извън София.
Второ, обновяване като бутиков хотел с конгресен профил. Сградата е идеално разположена за бизнес и културни събития – на пешеходно разстояние от административните сгради и централната зона. При съвременно управление, тя може да обслужва както вътрешния пазар, така и трансграничния поток от клиенти от Гърция и Северна Македония.
Трето, сградата може да бъде преустройвана в резиденциален комплекс със смесени функции. Апартаменти за отдаване под наем, офиси, търговски етажи, галерия, кафене. Жилищната нужда в центъра на Благоевград остава висока, а търсенето на краткосрочни наеми – особено от чуждестранни преподаватели и дигитални номади – расте.
Четвърто, чрез публично-частно партньорство, общината може да привлече инвестиция и да превърне комплекса в градски културен център – място за изложби, иновации, арт събития и местен бизнес. Съществуват европейски програми, които финансират реновация на сгради със социално-икономическа стойност. Въпросът е – кой ще го поиска?
Изводът е политически
„Ален Мак“ не е само икономическа дупка. Това е лакмус за управленска воля. Ще остави ли Благоевград един от най-ценните си имоти да се разпадне пред очите на гражданите, или ще покаже, че може да се мисли стратегически и дългосрочно?
В момента сградата стои между две реалности: в едната, тя продължава да губи стойност, служи като убежище за бездомници и повод за срам. В другата – тя се превръща в модерна, жизнена и доходоносна структура, от която печели и частният сектор, и обществото.
Оттук нататък топката е в ръцете на местната власт, на потенциалните инвеститори и на гражданите. Благоевград заслужава повече. И може да започне точно оттам, където се провали преходът – от „Ален Мак“.
Be the first to leave a review.