Сатовча върна славата на лечебен извор и възрожденска църква

Маринската чешма в село Сатовча върна старата си слава с помощта на даренията и труда на доброволци. Преди две години до лечебния извор, който блика в подножието на църквата „Света Марина”, ентусиасти успяха да изградят нов метален и стабилен парапет, както и бетонови стълби. Монтираха се и две указателни табели – едната до самата църква, а другата – над чешмата. Целта е да се стига бързо, лесно, удобно и безопасно до „светата вода”, както я наричат местните хора заради близостта й до храма. И християни, и мюсюлмани от региона пълнят съдове с бистрата, студена и лековита живителна течност. Същото правят и много туристи. Всички търсят лек за различни болести. Мият лицата си, плискат очите си с надеждата, че „светата вода” ще им помогне.

Преди акцията на доброволците мястото не се поддържаше и бе труднодостъпно. Затова църковното настоятелство поде инициативата да възкреси славата на този прочут с качествата си извор. Много жители на Сатовча и на съседни села подкрепиха тази кауза и заедно възродиха това място.

„С общи усилия направихме нещо красиво и полезно за всички – и за местните жители, и за туристите”, твърди отец Тодор, който служи в тукашната църква.

Според местните хора водата облекчава болки в бъбреците, в очите, помага много за бързо зарастване на раните. Правен е пълен анализ на водата, който доказва, че е много чиста, в нея има много минерали, както и сребърни йони. А хората се възползват от лековитите свойства на сребърната вода още от дълбока древност, защото има невероятни антисептични качества. При голяма суша много от чешмите тук пресъхват, но този извор никога.

„От всичко можем да се лишим, но не и от вода, а тази наистина е най-чистата в региона. Където има църква или манастир, кръстен на света Марина, винаги има извор, който е лековит. Маринската чешма ни е дар от бога, радвам се, че възродихме това място”, казва още отец Тодор.

Той припомни, че преди 3 години с благословението на Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим и с дарения на миряни се ремонтира и покривът на църквата „Света Марина” в село Сатовча. Така се сложи край на течовете и на риска да се увредят ценните стенописи в храма. Подменени бяха гредите и дъските на покривната конструкция, поставена бе специална хартия, направена бе нова обшивка, поставени бяха нови керемиди. Миряни от Сатовча дариха пари и за монтирането на видеонаблюдение в района на църквата, след като на няколко пъти апаши опитваха да разбият портата на гробищната църква. Изгради се и нов железен портал на молитвения дом с помощта на дарители, а преди няколко години Костадин Пулев осигури средства за вдигането на камбанария.

Гробищната църква на Сатовча е възрожденска, построена е през далечната 1844 година по настояване на местния шивач Стою Дичев, заселил се със семейството си в Сатовча през 1820 г. В 1873 година в църквата е открито първото килийно училище в селото, а в 1893 година – новобългарско светско училище. В 1892 година в църквата за първи път е отбелязан празникът на Св. св. Кирил и Методий. Неслучайно храмът е обявен за паметник на културата. Целта на местните хора е да съхранят за поколенията и този дом на вярата, и лечебния извор край него. И те не спират да преследват тази своя кауза. С труд и дарения. Но най-вече със сърце и душа.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search