Старша акушерка Ирена Тренчева: Днес светът се прекланя пред професията на акушерката, която за мен е сбъдната мечта
Г-жо Тренчева, какво е да поемеш първия вик на едно дете?
– Раждането на дете е част от великото тайнство на живота, а ние сме щастливи всеки ден да виждаме сълзите от радост и благодарност в очите на майките, да поемаме новото човече в ръцете си, да сме част от това тайнство. Благословени сме.
Как определяте работата си?
– Като голямо предизвикателство всеки ден, всеки час…Акушерката е медицински професионалист по нормална бременност и раждане. Нашата основна роля е подкрепа на жената в пренаталните грижи, да водим нормалното раждане и съпровождаме жената в първите 28 дни, след като бебето се роди.
Вие не лекувате, а полагате грижи?
– Грижа означава, че бременните или родилките могат да се чувстват добре, да получават професионални отговори на въпросите си, да говорят с компетентно медицинско лице без притеснения. Ние сме хората, които винаги ще отговорим на въпросите, ще успокоим, ще насочим жените към правилното място за консултация.
Има ли интерес от младите хора към професията на акушерките?
– Радвам се, че специалността „Акушерка“ е търсена от младите хора. Професията изисква висше образование и е регулирана професия от професионално направление „Здравни грижи“.
В процеса на своето обучение младите хора получават теоретични знания и придобиват практически умения, и компетентности, за да могат да оказват акушерска помощ, участват в профилактиката на майчинството и детството и в здравното обучение на населението.
Обучават се на индивидуално ниво търпеливо да изслушват и подкрепят пациента, да правят всестранна, систематична и точна оценка за потребностите на пациента от акушерски грижи.
За жените, помагали при раждането, се говори още в Библията, че „Бог им давал добро и правил домовете им да преуспяват“.
– Професията е трудна и отговорна, но неслучайно е в класациите на най-благородната професия.
Ние имаме изключителна роля в раждането на новия живот и в неговото отглеждане, грижим се за здравето на жената през време на бременността и след това. Вдъхваме увереност, смелост, спокойствие и чувство за безопасност. Помагаме в грижите за новороденото.
И сме по призвание – до майката във всички предродилни и следродилни процеси.
Споделяме професионално и чисто човешки целия труден път на раждането. И когато бебето се роди, поемаме новия живот в ръцете си. И може би затова Бог „влиза“ в домовете ни.
Готови ли са майките за раждането?
– Невинаги. Много често майките идват направо за раждането. Не знаят какво ги очаква. Но това, че ще ражда е нормален процес, мисията й е такава от природата. И трябва да е спокойна, да ЗНАЕ какво я очаква във всеки един момент.
Мислите ли, че ние като общество сме в дълг към бъдещите майки. Гледаме филми и виждаме каква подготовка се прави за идващия важен процес и на майки, и на бащи, а при нас като ли това се къса някъде?
– В дълг сме. Затова адмирирам проекто-програмата на МБАЛ „Д-р Асен Велев“ – Разлог и Община Разлог за УЧИЛИЩЕ ЗА РОДИТЕЛИ, което ще стартира скоро и ще продължи година като ще се направят две групи за бъдещи родители и за родителите на новородените – с полезни лекции и беседи за раждането и за отглеждането на децата.
Какво бихте казали на младите хора, които искат да изберат акушерската професия?
– Това не е лека професия, но е най-благородната – помага да се роди живот, професия – всеотдайност и посвещение на бъдещите майки.
Be the first to leave a review.