На 4-ти май: 122 години безсмъртие – Поклон пред Гоце Делчев и неговия безсмъртен подвиг
„…Отцепленията и разцепленията никак да не ни плашат. Действително жалко е, но що можем да правим, когато си сме българи и всички страдаме от една обща болест! Ако тая болест не съществуваше в нашите прадеди, от които е наследство и в нас, нямаше да попаднат под грозния скиптър на турските султани. Наш, разбира се, дълг е да не се поддаваме на тая болест, но можем ли същото да направим и с другите лица? Пък имаме заето и нещо от гръцките болести, а именно – колко(то) глави, толкоз капитани. Пустата му слава!… Всеки иска да блесне, па не знае фалшът и на тоя блесък…“
Гоце Делчев (1872-1903), убит на 4 май край с. Баница, Османска империя, днес на територията на Република Гърция
Днес, 4-ти май, град Гоце Делчев се прекланя пред паметта на своя патрон и символ – великия и един от най-значимите български революционери, водач и идеолог- Гоце Делчев. Отбелязваме 122 години от неговата героична гибел край село Баница, събитие, което бележи тъжна, но същевременно славна страница в българската история. В този ден на дълбока почит, градът, носещ неговото име, се обединява, за да си спомни за живота и делото на апостола на свободата, чиято визия за една свободна и обединена България продължава да живее в сърцата ни.
Гоце Делчев е една от най-ярките личности в българското националноосвободително движение в края на XIX и началото на XX век.
Роден в Кукуш през 1872 година, той посвещава целия си съзнателен живот на борбата за освобождението на Македония и Одринско от османско владичество. Неговата революционна дейност започва още по време на обучението му във Военното училище в София, откъдето е изключен заради своите убеждения.
Присъединявайки се към Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), Гоце Делчев бързо се превръща в един от нейните ключови идеолози и организатори. Той разбира необходимостта от масово участие на населението в освободителната борба и неуморно работи за изграждането на силна и единна революционна мрежа. Неговата концепция за „вътрешна революция“, разчитаща на силите на местното население, е в основата на стратегията на ВМОРО.
Гоце Делчев е известен със своята далновидност, организаторски способности и непоколебима вяра в успеха на освободителното дело. Той обикаля неуморно из поробените земи, създавайки комитети, въоръжавайки населението и вдъхновявайки хората да се борят за своята свобода. Неговите идеи за съвместно съществуване и равноправие на всички етноси в региона са изключително прогресивни за своето време.
Трагичната му смърт на 4-ти май 1903 година край село Баница е тежък удар за революционното движение, но неговият дух и идеи продължават да живеят. Неговата саможертва се превръща в символ на борбата за свобода и национално обединение.
Признанието към делото на Гоце Делчев е засвидетелствано и от факта, че през 1951 година тогавашният град Неврокоп е преименуван на Гоце Делчев. Това е акт на дълбока почит и признателност от страна на жителите на този край към великия революционер, чието име завинаги ще бъде свързано с борбата за свобода и просперитета на региона.
Днес, 122 години след неговата гибел, Гоце Делчев отдава своята почит към своя патрон. В 17:00 часа в храм „Св. Св. Кирил и Методий“ ще бъде отслужена заупокойна молитва от Неврокопския митрополит Серафим, в присъствието на общинското ръководство, представители на различни институции, обществени организации и граждани.
Също така, днес е и патронен празник на Второ основно училище „Гоце Делчев“, което възпитава младите поколения в духа на родолюбие и следвайки примера на своя велик патрон. На този 4-ти май, Гоце Делчев не само си спомня за саможертвата на своя герой, но и черпи сили и вдъхновение от неговото дело.
Името на Гоце Делчев е символ на нашата идентичност и пътеводна светлина за бъдещето на града ни. Поклон и вечна памет!
Be the first to leave a review.