Традиции и празници: Три села в Гоцеделчевско ще честват Св. св. Константин и Елена
Утре, на 21 май, три китни села в Гоцеделчевско – Делчево, Парил и Баничан – ще отбележат празника на Светите Равноапостолни Константин и Елена с традиционни събори и курбани. Тези събития са не само повод за събиране и веселие, но и съхраняват богатата история и дух на тези места.
Делчево: Параклис над селото и празник за здраве
Скромният брой жители на село Делчево ще посрещнат гости за своя празник. Над селото се издига връх Костадин и параклис, посветен на Светите Константин и Елена. Този параклис е построен с общите усилия на местните хора и спомоществователи, а изографисването му е дело на местен жител, дълги години живял и работил в чужбина. Празникът в Делчево е ден за почит към светците и събиране на общността.
Парил: Събор с вековна традиция и спомени от миналото
В граничното село Парил всяка година на 21 май се провежда събор с курбан за здраве. Въпреки че днес в Парил живеят само 8 души, а още двайсетина го навестяват през почивните дни, традицията остава жива. Селото носи духа на миналото със своето опустяло училище „Климент Охридски“, строено през 1933 г. във формата на сърце, както и църквата „Св. св. Константин и Елена“ (1936г.), обявена за паметник на културата.
Любопитен факт е, че пред днешния храм е вграден свят отломък – кръгъл камък от по-малка църква, за която е искано разрешение от султана. Някога на събора в Парил са се събирали множество хора от 50-те къщи, като е бил задължителен общоселският обяд с над 400 порции курбан и духова музика от Тешово или Лъки. Тази традиция е била неразделна част от живота на селото, канейки гости и от останалите четири села на Горния район.
Баничан: Костадинова поляна и впечатляваща история на храма
Баничан също тачи деня на Светите Константин и Елена, отбелязвайки прехода от пролет към лято. Традиционният събор се провежда на така наречената Костадинова поляна. Историята на местния храм е впечатляваща. В началото на 70-те години дядо Иван Качаров поставя метален кръст като обозначение за мястото на Свети Константин. В края на 80-те години, през 1988 г., тогавашното църковно настоятелство и дъщерята на дядо Иван Качаров, Тодорка Узунова, задружно решават да издигнат върху старите основи храм „Св.Св. Константин и Елена“. Храмът е построен за една година, от есента на 1988 г. до есента на 1989 г.
Всяка година на този ден миряните се събират за празнична света литургия, последвана от благодарствен обяд и празнична програма с музика, песни и хора. Църквата, разположена сред красива природа, предлага изключително зареждаща атмосфера.
Be the first to leave a review.