Нови правила за пенсиониране от 2037 г. – каква ще е възрастта

Експертите апелират да се преразгледа цялостната дефиниция за осигурителния стаж и да се усъвършенства системата по отношение на втория и третия стълб

Заради демографската криза са необходими решения за пенсионната система с дългосрочен характер. Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет. Последната реформа свършва до 2037 г., напомни тя.

Икономическият и социален съвет е изготвил единствен по рода си анализ, който обхваща съвременната архитектура на системата, както е създадена преди 30 години, обхващащ позитивите, негативите и натрупаните проблеми – анализ, който се разпростира и върху трите стълба на пенсионната система, поясни председателят на ИСС.

Пенсионна възраст

„Няма конкретни предложения относно пенсионната възраст. По-скоро препоръчваме въвеждане на ясен регламент за придобиване право на пенсия след 2037 г. За момента правните норми гарантират изравняване на възрастта между мъжете и жените до 2037 г.“

Според Русинова от една страна следва да се стабилизира финансово осигурителната система, а от друга – да продължи повишаването и адекватността на пенсиите.

Осигурителен доход

По думите ѝ, трябва да се помисли за конкретни решения, свързани с ковид добавките, които са с отпаднала необходимост. Предлага се да има по-голяма предвидимост в определянето на максималния и минималния осигурителен доход, така че цялата осигурителна система в дълъг хоризонт да може да предвиди плащанията си.

Сред препоръките Зорница Русинова открои запазването на швейцарското правило, но минималната пенсия да е със социалнозащитна функция, без да изкривява целия модел по отношение на приноса – да има по-сериозна връзка принос – права.

Втори и трети стълб

Експертите апелират да се преразгледа цялостната дефиниция за осигурителния стаж и да се усъвършенства системата по отношение на втория и третия стълб, за да се осигурят по-високи пенсии на хората, които тепърва ще ги получават.

Друга препоръка е да има и конкретни мерки по отношение на пазара на труда, за да има достатъчно работещи, които да гарантират принципа на солидарност между поколенията.

Важна тема е и по-добрата синхронизация в прилагането на европейските регламенти, защото все повече хора ще упражняват трудовите си права и извън страната, отбеляза Русинова.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search