Гурме пътешествие на ТОП ПРЕСА: Различните вкусове на Пирин и Родопите в света на манатарките
Събирането на манатарки е не само традиция, но и начин да се докоснем до богатството на природата и да внесем частица от планинската свежест и аромат във своята кухня. Пирин и Родопите продължават да бъдат източник на тези ценни гъби, които радват небцето и обогатяват кулинарното наследство на България.
Гъбите представляват удивителен свят от живи организми, изпълняващи ключова роля в екосистемите по целия свят. Сред това многообразие, едно семейство се откроява със своя изключителен вкус и аромат – род Boletus, по-известни като манатарки. Тези царствени гъби са високо ценени в кулинарията и са обект на страст за гъбари по целия свят. В България, две планински вериги се славят с богатите си находища на манатарки – величественият Пирин и обаятелните Родопи. Тези две от най-красивите и богати на природни дарове планини в България, са истински рай за гъбарите, особено когато стане дума за царствената манатарка, която е не само вкусна храна, но и част от местната култура и природно богатство. Нека заедно се потопим в света на манатарките, които растат в Пирин и Родопите, и да открием какви съкровища крият техните гори.
Манатарките на Пирин: Съкровище от борови гори
Пирин, със своите величествени борови гори, е дом на едни от най-вкусните и търсени манатарки. Сред тях се откроява боровата манатарка. Тази гъба, която расте в симбиоза с боровите дървета, е истинско съкровище. Нейната едра, тъмночервеникаво-кафява шапка и плътно, ароматно месо я правят изключително желана в кухнята. Боровата манатарка от Пирин е известна със своя наситен вкус и аромат, който придава неповторим характер на всяко ястие. Местните кулинари я използват в традиционни гозби, както и в съвременни гурме творения. Нейното присъствие в менюто е гаранция за високо качество и наслада за сетивата.
Къде се среща боровата манатарка в Пирин?
Борова манатарка, може да срещнете около районът на град Банско, особено в посока хижа „Вихрен“ и местностите над града. Среща се и сред горите около Разлог и околните села (Бачево, Добърско), както и в районите на Сандански и Мелник (по-високите части ). Национален парк „Пирин“: Различни местности с борови гори (но задължително спазвайте правилата на парка).
Манатарките на Родопите: Дар от широколистните и смесени гори
Родопите, с техните обширни широколистни и смесени гори, също предлагат богата палитра от манатарки. Всъщност, най- голямото набрано количество манатарки всяка година е именно от тази планина. Тук често се среща дъбовата манатарка, която расте под сянката на дъбове и букове. Нейната светлокафява шапка и нежно месо я правят предпочитана съставка за много ястия. Родопската дъбова манатарка е ценена заради своя фин вкус и аромат, който деликатно допълва другите съставки.
Освен дъбовата, в Родопите се среща и обикновената манатарка, която вирее както под широколистни, така и под иглолистни дървета. Нейното плътно месо и универсалност я правят любима на много готвачи. Манатарките от Родопите са важна част от местната кулинарна традиция и се използват в различни рецепти, от прости селски ястия до изискани ресторантски специалитети.
Къде се срещат манатарките в Родопите? Отговорът е почти навсякъде.
Дъбовата манатарка се среща най-често около Смолян и околните села (Широка лъка, Стойките, Момчиловци), Велинград и околните села (Юндола, Сърница), Девин и околните села (Беден, Михалково), както и в по-ниските части на Източните Родопи (Кърджали, Маджарово). Обикновена манатарка също се среща в районите на Смолян, Велинград, Чепеларе и Пампорово, както и в други местности със смесени гори. Единствено боровата манатарка се среща най-често във високите части на Родопите, където има борови гори.
Безспорно, манатарката в кулинарията е цар на вкуса и аромата
Независимо дали са събрани в Пирин или Родопите, манатарките са изключително ценени в кулинарията заради своите: Неповторим вкус, който е наситен, леко орехов и дълбок, имайки умението да обогатява всяко ястие. Плътното месо на манатарката пък, запазва формата си при готвене и придава приятна текстура. Не на последно място е й интензивния аромат- особено силен на сушените манатарки, който може да преобрази дори най-простото ястие. Манатарките са универсални – могат да се приготвят по безброй начини: пържени, печени, варени, на супа, в сосове, като гарнитура към месни и вегетариански ястия. Сушените манатарки са истинско съкровище, което придава дълбочина и богатство на вкуса на зимните гозби.
Търсенето на манатарки от Пирин и Родопите е изключително голямо както на местния, така и на международния пазар. Те са символ на високо качество и див, натурален вкус, който ценителите на добрата храна търсят и намират в тези благодатни български планини.
Събирането на манатарки е не само традиция, но и начин да се докоснем до богатството на природата и да внесем частица от планинската свежест и аромат във своята кухня. Пирин и Родопите продължават да бъдат източник на тези ценни гъби, които радват небцето и обогатяват кулинарното наследство на България.
Ето защо, ще ви дадем и някои важни съвети за търсенето им:
Времето: След дъждове и при топло време има по-голям шанс за намиране на манатарки. Не е за подценяване и местоположението- обърнете внимание на вида на дърветата, мъха и влажността на почвата. Задължителни са разрешителните-проверявайте местните разпоредби за защитени територии.
Но най-вече- опит! Търсете опитен гъбар и бъдете сигурни в разпознаването на гъбите, защото за съжаление се срещат и такива, които са изключително опасни.
Be the first to leave a review.