Почна се: Продават за скрап бг монетите

Ще отидат за претопяване 7,7 хиляди тона, банкнотите ни също ще бъдат унищожени

Българската народна банка (БНБ) ще продаде за скрап около 7,7 хиляди тона български монети, които ще излязат от обращение с приемане на еврото.

Това ще е първата жертва на еврото у нас!

Търгът за избор на купувач бе обявен през март, а на 11 април изтече срокът за подаване на оферти. От БНБ обаче не отговориха на въпроси, зададени от „Телеграф“, колко са кандидатите да претопят/преработят излезлите от обращение български монети.

Процедура

„Обявената от Българската народна банка процедура за продажба на скрап не се провежда по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) и не представлява обществена поръчка/процедура по смисъла на ЗОП.  Същата се провежда в съответствие с относимата нормативна и вътрешнонормативна уредба.

Съгласно публично достъпната информация, публикувана на страницата на БНБ, разглеждането, оценката и класирането на офертите на участниците в процедурата за продажба на скрап се извършва от комисия, назначена със заповед на Главния секретар на БНБ, като заседанията на комисията са закрити.

Назначената комисия оценява офертите на допуснатите участници и извършва класиране на офертите в съответствие с предварително обявените условия. Всички участници в процедурата се уведомяват писмено за взетото решение за избор на купувач“, обясниха от централната ни банка.

Монетите ще бъдат предавани за скрап на избрания купувач на отделни партиди за срока на договора, който ще е 5 години. Минималното количество на една партида ще е 10 тона. Партидите ще се взимат от три места – от Касовия център на БНБ в София и от халета в Пловдив и Варна.

Купувачът пък се задължава да претопи/преработи закупения скрап в срока, предложен в офертата му. Изрично ще му бъде забранено да ползва метала за възстановяване, сглобяване или изработване по друг начин на български монети.

Тирове

Количеството метални пари, което ще отиде за претопяване, е огромно. По изчисления на БНБ то се равнява на 385 тира.

Статистиката на Централната банка сочи, че към края на март в обращение са над 3,3 милиарда броя бг разменни монети. Това са всички метални пари извън касата на БНБ, които се намират в банки, предприятия, институции и в населението.

Освен във Варна и Пловдив хале за съхранение на излезли от употреба български пари ще бъде наето и в Бургас, става ясно от бюджета на БНБ за тази година.

Същевременно подготовката за отсичане на български евромонети е много напреднала. БНБ реално е на стартовата линия и само чака решението на Съвета на Европейския съюз (ЕС) за дата на въвеждане на еврото в България.

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен, като наскоро в него бе нанесена промяна – годината на емитиране бе сменена от 2025 на 2026 г., когато се очаква страната ни да бъде приета в еврозоната.

Монетните заготовки са осигурени, сключени са и договори за производство и доставка на евромонетите. Самото производство ще стартира веднага след решението за влизането ни в ЕС.

Дизайн

На националната страна на монетите, които БНБ ще емитира, ще бъдат познатите символи от стотинките и от металните пари от 1 и 2 лева – Мадарският конник, св. Паисий Хилендарски и св. Иван Рилски. Тези монети ще бъдат законно платежно средство във всички държави от еврозоната, както и в редица държави и територии извън нея, където еврото е официална и широко приета валута, като например Ватикана, Андора, Монако и Сан Марино, Черна гора и Косово, Гваделупа, Мартиника, Гвиана, Реюнион, Майот, Сен Пиер и Микелон, Канарските острови.

Официално: БНБ одобри евромонетите ни, ето какво ще пише на тях СНИМКИ

Към датата на въвеждането на еврото БНБ ще осигури достатъчно количество евромонети от всички номинали, така че да посрещне потребността от тях за период от поне една година, уточниха от Централната банка.

За такъв срок ще бъдат осигурени и евробанкнотите, но първоначалното количество от тях за захранване на паричното обращение ще бъде взето под наем. Очаква се книжните пари да бъдат наети от централни банки на страни от еврозоната, определени от Европейската централна банка.

Европарите, предназначени да заменят българските левове и стотинки, са оценени на около 550 млн. броя евробанкноти и 880 млн. броя евромонети.

Чакаме развръзка на 4 юни

На 4 юни се очаква да излязат конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка за това – дали страната ни покрива всички критерии за присъединяване към еврозоната.

Тези доклади бяха поискани с писмо, подписано от финансовия министър Теменужка Петкова и управителя на БНБ Димитър Радев, през февруари, когато стана ясно, че България се вмества и в последния критерий, който й се изплъзваше – този за ценовата стабилност (инфлацията).

Датата за влизане в еврозоната пък се определя с решение на Съвета на ЕС. Засега последните очаквания са, че страната ни ще приеме еврото от началото на 2026 г.

Ще имат надпис „Стотинки“ и „Боже пази България“

Евромонетите имат обща страна и национална страна, което символизира единството на ЕС в многообразието от националности. На националната страна е посочена емитиращата държава, а дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На българската национална страна на монетата от 2 евро е изобразен св. Паисий Хилендарски.

Вляво от изображението на светеца са разположени надпис на кирилица „ЕВРО“ и годината на емисия. По гурта има следния надпис: на едната половина е изписано „БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ“, а на другата обърнато е изписан същият надпис. На монетата от 1 евро е изобразен св. Иван Рилски, както и надпис на кирилица вдясно „БЪЛГАРИЯ“.

Вляво от изображението на светеца са разположени надпис на кирилица „ЕВРО“ и годината на емисия. На евромонетите от 50, 20, 10, 5, 2 и 1 цента е изобразен Мадарският конник, а отдолу също на кирилица – „СТОТИНКА“ или съответно „СТОТИНКИ“. Вдясно е годината на емисия.

Пощите ще обменят до 10 бона на ден

Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс. Съгласно решение на Народното събрание страната ни ще въведе еврото като официална парична единица при запазване на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.

През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото банките ще обменят безплатно, в неограничено количество, банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс, като за суми над 30 000 лв. на една трансакция ще трябва предварителна заявка от 3 работни дни.

Също така през първите 6 месеца „Български пощи“ ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1000 лв. до 10 000 лв. на ден за човек ще трябва предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната.

Пощите няма да обменят повече от 10 000 лева на ден на едно лице. Важно е да се знае, че „Български пощи“ ще извършва обмяна само в населени места, където няма офиси или клонове на банка.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search