Вече десетилетия от трибуната се разиграват евтини политически спектакли, докато реалната полза за обществото остава на заден план, а субсидиите, “нашите хора” и семеен бизнес пълнят джобовете на малцина.

Страстите на Доган: Кога от тази шайка видяхте истинска грижа за хората, вместо циркове и лични облаги?

На политическата сцена у нас често главни действащи лица са добре познатите корупционни кръгове около Ахмед Доган. До скорошният символ за власт, влияние и недосегаемост стана именно резиденцията в “Росенец” – сараите, където решенията се взимаха далеч от прожекторите на гражданския контрол. Един емблематичен пример бе летният скандал от 2020 г., когато граждани и активисти, включително Христо Иванов, бяха възпрепятствани да стигнат до плажа, станал символ на приватизираната публична собственост. Морската ограда на сараите и полицейската “самоинициатива” показаха нагледно колко е голяма разликата между “нашите” и обществото.

За последните години реална инициатива в полза на хората от страна лично на Ахмед Доган и приближените му лидери трудно може да се посочи. Вместо това, медиите регулярно съобщават за разследвания и сигнали за корупция – най-вече за назначения на лоялни кадри във важни държавни структури. Показателни са примерите с хидроинженерната мафия около “Напоителни системи”, назначенията в горското стопанство и структури, контролиращи евросредства. В доклади на ОЛАФ и българската прокуратура името на  Ахмед Доган често се споменава във връзка със съмнителни сделки и схеми с държавни и европейски средства – най-вече в инфраструктурата, горите и селското стопанство.

Особено скандална е практиката със субсидията на партията – само за година и половина Доган и кликата му са прибирали над 13 милиона лева публични средства са изразходвани лично от агата, като по-голямата част потъва в разходи за партийна медийна дейност и така наречените му сараи, луксозни офиси и разходки на партийния елит, вместо за реална политическа инфраструктура или обществени каузи. За сравнение, други партии инвестират по-голям процент в експертни инициативи, обучения и проекти, насочени към местните общности.

В местен план, също липсват значими, дългосрочни обществени инициативи, и това се вижда в примера с депутата Вранчев. Той обеща инфраструктурни и социални проекти, които обаче не се реализираха, а резултатът бе видим – хората избраха независими експерти, работещи реално за каузите на региона. Според отворени данни и медийни разследвания, в последното десетилетие именно кметове и областни управители, избрани с подкрепата на ДПС, са попадали в черните списъци за нарушения и злоупотреби с европари и обществени поръчки – от Ардино до Кърджали.

Паралелно с всичко това, бизнесът, асоцииран с кръга Доган – включително ВЕЦ-ове, пристанища, строителство и енергетика – реализира съмнителни печалби, често благодарение на пряко лобиране или промени в законите, прокарани от трибуната на Народното събрание. Докладите на “Антикорупционния фонд” сочат именно такива места за системни “договорки на тъмно”.

В заключение, парадоксално е, че от създаването си като “апс”, на Доган  се е превърнало във фаворит на корпоративните интереси. Обществото продължава да чака деня, в който от сараите на Доган ще излезе инициатива, насочена към хората, а не само към семейния и приятелския кръг. Дотогава – вредата за държавата и партийната кауза остава.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search