Велики Четвъртък е!Иисус Христос завещава новата заповед за любов към всички (ВИДЕО)

Иисус Христос завещава новата заповед за любов към всички (ВИДЕО)

На Велики четвъртък Господ Иисус Христос извършил пасха в дома на един жител на Йерусалим

https://www.vbox7.com/play:4dd0cf6990

Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца.

Първото яйце трябва да бъде червено. С него се прави кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички останали от семейството.

Това яйце се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което досега е стояло в къщата, за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели.

Тайната вечеря

На Велики четвъртък Господ Исус Христос извършил пасха в дома на един жител на Йерусалим. Преди вечерята Той умил краката на апостолите и казал:

“Не дойдох да служа, а да послужа“. После Спасителят установил св. тайнство Евхаристия (Причастие), като Сам причастил светите апостоли.

По великата си милост Господ и на нас дава възможност да приемаме Неговото истинско тяло и кръв по време на св. Литургия, та като приемам Христос вътре в нас, да се стремим да Го задържим чрез чистотата на сърцето си.

След като завещал новата заповед за любов към всички, Христос явил на учениците Си, че ще бъде предаден. В недоумение учениците питали, кой ще стори това. Запитал и Иуда, и Христос му отвърнал тъй кротко, че другите не разбрали. Иуда станал, излязъл и те помислили, че отива да прави покупки, понеже той бил ковчежник.

След вечерята Христос с апостолите отишъл в Гетсиманската градина, дето се молил до идването на предателя.

Целувката на Юда

„В същото време стражата вече приближава. Начело е Юда. „Когото целуна, Той е; хванете Го.“ Воините се промъкват между дърветата. Фенери и факли проблясват между стволовете в градината…

„Симоне, спиш ли? Не можа ли един час да постоиш буден?“

Ето, те вече са тук. Отблясъците от огъня осветяват злите им възбудени лица. Юда се хвърля към Иисус и Го целува.

– Радвай се, Рави!

– Друже, защо си дошъл?!…

Обкръжени са.

– Кого търсите?

– Иисуса Назарянина.

– Аз съм.

Войниците са смутени и изплашени, но след няколко мига идват на себе си и стягат с въже ръцете Му.

Петър се хвърля напред с меча си, но Учителят не иска кръвопролития.

„Сега е вашето време и властта на тъмнината“, казва Той на стражите. Изплашени, учениците се разбягват в ужас.

А след това настъпва онази страшна нощ: отричането на Петър, разпитът у архииерея, издевателствата на войниците, лъжесвидетелствата, вопълът на Каиафа: „Ти ли си Месията, Синът на Благословения?“ и отговорът в напрегната тишина: „Аз съм!…“

Какво се прави

На Велики четвъртък се подновява квасът и се замесва тестото за великденския хляб. Той носи най-разнообразни названия по територията на цяла България – великденски кравай, богова пита, кошара, харман, квасник, яйченик, плетеница или кукла.

Обикновено се украсява с нечетен брой червени или бели яйца и с усукано около тях тесто. Жените приготвят и по-малки великденски хлебчета, с по едно червено яйце в средата, които се дават на първия гостенин, на кумовете и на роднини.

У нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника. Козунакът е сладък обреден хляб, който символизира тялото на Исус Христос, така, както боядисаните в червено яйца – кръвта му. Обикновено козунакът се прави в кръгла форма и се украсява с плетеници, като в средата се слага също червено яйце.

Обикновено в четвъртък вечерта се служи утренята на Велики петък, когато се четат така наречените Дванадесет евангелия – т.е. дванадесетте откъса от Евангелието, които разказват за Христовите страдания.

Чрез тях ставаме свидетели на подигравките, мъките и кръстната смърт на Христос, чрез която Той ни изкупи. “Ето Агнецът Божий, който прие върху Си нашите грехове.“ И отново се замисляме дали и ние не разпъваме Христос чрез нашите страсти и грехове.

На този ден свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота. По време на маслосвета, всеки желаещ мирянин бива помазан с елей за здраве.

Вярва се, че през тази нощ момите сънуват човека, за когото ще се омъжат, като слагат пръстена си под възглавницата.

Преподобни Симеон Персидски, Преподобни Акакий, епископ Мелитински

На 17 април църквата почита Преподобни Симеон Персидски, Преподобни Акакий,епископ Мелитински.

През ІV век персийският цар Сапор започнал жестоко гонение срещу християните, защото ги подозирал в държавна измяна. Противниците на вярващите в Христос с всички сили поддържали мнението на владетеля, като го убеждавали, че Ктезифонският епископ Симеон е шпионин на византийския император. Сапор извикал при себе си Симеон. Епископът се подчинил на заповедта и се явил пред царя.

Придружавали го двама свещеници – Авделай и Ананий. Владетелят се опитал да ги убеди да се откажат от вярата си и да се поклонят на слънцето, подобно на езичниците в Персия, като ги заплашил, че в противен случай ще избие всички християни в държавата.

Симеон отказал да изпълни заповедта и затова бил хвърлен в тъмница. На излизане от двореца епископът срещнал бившия учител на царя Устазад, който се отрекъл от християнството, за да угоди на своя възпитаник. Симеон го укорил за постъпката му. Учителят силно се разстроил и се разкаял за стореното. Като узнал за това, Сапор още повече се разгневил срещу християните.

Устазад отказал да се върне пак към езичеството, затова царят го осъдил на смърт. Учителят помолил възпитаника си да разгласи причината за неговата кончина. Царят изпълнил молбата му и отново извикал при себе си епископ Симеон, но отново не постигнал нищо. Ядосан, той заповядал в деня, в който се почитали страданията на Исус Христос на кръста, всички затворници християни да бъдат убити. На Разпети петък те били посечени с меч.

След това по заповед на Сапор били избити и много от християните в Персия. Св. преподобни Акакий Мелитински Акакий бил роден в арменския град Мелитина. Родителите отвели сина си при епископа на града Отрий, за да служи на Бог. След смъртта на епископа Акакий го заместил. Недалеч от града той имал дом, който превърнал в болница и убежище за бедните.

Самият той често я посещавал, носел необходимото за болните и сам им прислужвал. По времето на император Теодосий Младши в град Ефес бил свикан Третият Вселенски събор. Там, заедно с другите свети отци, Акакий свалил цариградският патриарх Несторий, защото хулел Дева Мария и го предал на анатема. Акакий починал в дълбока старост, почитан и уважаван.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search