Лазаровден и традицията в село Баничан
В България този ритуал има и езически корени, които са свързани с образа на повелителя на горите и шумаците – Лазар. Той е представян с брадва, чрез която отвоюва пространство за човека от хаоса и създава ред. Лазаровден е още празник и на пасищата, нивите, горите и девойките, които преминават от моминство към готовност да създадат семейство. Момичета Лазарки, окичени с пролетни венци, обикалят из къщите и пеят за здраве и плодородие. На този ден имен ден имат Лазар, Лазарка, Лазарин, Лазарина, Лъчезара, Лъчезар, Елизар. На Лазаровден се приготвят само постни ястия и се прави обреден хляб с квас, от чието тесто се приготвят тестени кукли. Други традиционни ястия на празничната трапеза са баницата с лапад и супата от коприва.
Особено почитан е празникът в село Баничан
В село Баничан, край град Гоце Делчев, обичаят лазаруване се провежда с много усърдие, ентусиазъм и внимание към автентичността, превръщайки съботата преди Цветница в празник на младостта, надеждата и пролетното пробуждане.
Тук Лазаровден се отбелязва с особена почит и е важна част от културния календар на селото. В ранните часове на деня, облечени в народни носии, венчани с цветя и с кошнички в ръце, лазарки тръгват от къща на къща, изпълнявайки традиционни обредни песни. С всяка песен те благославят домакините за здраве, берекет, любов и плодородие, а в замяна получават яйца, брашно, пари и лакомства.
Be the first to leave a review.