Загубени гори, намерени пазари? Вносът на дървесина от Гърция, все повече процъфтява
Много от дърводобивните и преработвателните фирми вече не работят. Останалите се преориентират към пазари Гърция
Дърва в България няма. Ако пък изобщо има – то цената е много висока. Държавата обаче търси решение на грешното място, в лицето на вносът на дървесина. В това време преработвателите изкупуват всичко, а дървесина се използва дори и за производство на ток. В тази схема липсват обикновените хора, които отопляват домовете си с дърва.
В динамичния свят на международната търговия, секторът на дървесината и дървените изделия представлява важен елемент от икономическите взаимоотношения между съседни държави. България и Гърция, свързани с дългогодишни исторически и икономически връзки, не правят изключение. Статистическите данни за периода 2022-2023 г. разкриват сложна и динамична картина на търговските потоци между България и Гърция в сферата на дървесината. Още през 2022 г. Гърция се очертава като ключов търговски партньор за България именно в тази посока.
Данни сочат, че Гърция заема значително пето място сред страните, от които България внася дървесина, с общ обем на вноса от 101.16 милиона щатски долара. Това представлява 7.04% от общия внос на дървесина в страната за същата година. Особено важен е вносът на дървени колове, където Гърция отбелязва най-бърз ръст като доставчик.
Настоящата криза в българския горски сектор, за която алармира Лесотехническият университет през февруари 2025 г., може, и най-вероятно ще окаже съществено влияние върху бъдещите търговски отношения с Гърция. Неблагоприятните пазарни тенденции и недостатъчното държавно внимание към значението на горското стопанство могат да доведат до намаляване на производствения капацитет и конкурентоспособността на българските производители и да се увеличи още повече вносът на дървесина.
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа и най-вече Гърция?
За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратили писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна корекция на цените, промяна в закона и правилата на тръжните сесии, както и за ревизия на кадровата политика на държавните горски предприятия.
Не е изненада, че бизнесът отново е недоволен от ситуацията в горите и бие тревога за криза на пазара за дървесина. Интересното е, че за криза говорят и държавните предприятия, които провеждат политиката чрез дейността на горските и ловни стопанства.
През февруари директорът на Югозападното държавно предприятие Валентин Чамбов проведе спешна среща с ръководителите на стопанствата, на която са били обсъдени проблемите с драстичното намаляване на потреблението на дървесина и огромния натиск върху сектора. Силно се усеща липсата на големи преработватели, което води до затруднена реализация на голяма част от асортиментите, включително и дървата за огрев.
Сред планираните антикризисни мерки са оптимизиране на разходите в ЮЗДП и териториалните му поделения. Основно ще бъдат изпълнявани само неотложните дейности в горите. Ще се разчита и на формиране на приходи от странична дейност. Ситуацията в държавния горски сектор изглежда достатъчно тревожна, а като основна причина се изтъква затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в гр. Стамболийски.
Според бизнеса обаче кризата е следствие от трайно нерешени и задълбочаващи се проблеми, за които частният сектор отдавна алармира. Липсва гъвкава и адекватна на пазарната ситуация политика, с търгове на дребно се създава изкуствен дефицит, цените на дървесината в Европа падат, а в държавните стопанства щатът е раздут взривоопасно, пишат в отворено писмо от кюстендилското Сдружение ФОРЕСТ БГ.
Колегите им от сдружение „Югозапад“ допълват, че вследствие на това много от дърводобивните и преработвателни фирми вече не работят, а останалите са се преориентирали към външни пазари. Дори от Австрия се внася по-евтина – включително с транспортните разходи, дървесина, разказва Кръстьо Веселинков, председател на УС на сдружението.
„Дървесината, която пристига от Австрия, е с около 40 лева по-евтина от нашите най-евтини суровини на пазара. Аз внасям дървесина от Гърция. Там имам сигурност, мога да си предвидя годината. Най-големият проблем е, че не можем да имаме никаква предвидимост. В гората сега има доста дървесина, която най-вероятно ще похабят. Самият закон е убийствен.“
„Има тръжни сесии, където няма нито един участник. Няма желаещи.“
Кръстьо Веселинков е категоричен, че политиците са недалновидни и е нужен рестарт, „за да тръгнат нещата в нормалния път“. По думите му, след влизането ни в Шенген затрудненията ще се задълбочат. „В нашия бранш се чувства сериозна умора. Липсата на работа тотално е обезсърчила много от фирмите. Някои са затворили. Най-вероятно ще наддадем глас отново.“
В крайна сметка, липсата на прозрачност и нарушенията в управлението на горската система подкопават доверието и създават несигурност за бизнеса, което от своя страна, стимулира по-голям внос на определени дървесни продукти от Гърция, за да се запълнят евентуални дефицити на българския пазар. На каква цена обаче?
Be the first to leave a review.