Петричкото поле- зеленчуковата градина на България
Днес, много от земите в Петричкото поле пустеят. Според жителите на селата стопаните, които преди години са се занимавали със земеделие, са се отказали заради липса на пазари, а и младите хора продължават да бягат в чужбина да търсят препитание.
Петрич, разположен в сърцето на плодородната Струмешка долина, отдавна е известен като един от основните центрове на зеленчукопроизводството в България. Не напразно благодарение на своите плодородни земи и средиземноморски климат, града е известен като „зеленчуковата градина на България“.
Земеделието в Петрич има дълбоки корени, датиращи от античността. Археологическите находки свидетелстват за развито земеделие в района още в древността. През вековете местните жители са развили традиционни методи за отглеждане на зеленчуци, които са се предавали от поколение на поколение.
През 19-ти век, с развитието на селското стопанство и търговията, зеленчукопроизводството започва да придобива все по-голямо значение в региона.
През 20-ти век обаче, особено в периода на социализма, зеленчукопроизводството в района на Петрич преживява своя значителен подем. Тогава се изграждат едни от най- големите оранжерийни комплекси в Югозападна България а и в страната като цяло.
Оранжерийният комплекс край гр. Петрич е открит официално през 1966 г., като Държавното стопанско предприятие „Оранжерии Петрич“ в което първоначално се отглеждат единствено домати. В течение на времето на територията на оранжерийния комплекс е изградена собствена биолаборатория в която експериментално се отглеждат нови сортове зеленчуци, с които впоследствие се засаждат оранжерийните блокове.
Оранжерийният комплекс е разположен в южната част на страната, в Петричката котловина, в подножието на планината Беласица и в близост до границата с Република Гърция и Република Македония.
Местоположението не е избрано случайно. Местността се отличава с благоприятни природни условия. Умерени средногодишни температури, продължително слънцегреене, топъл климат, умерен дъждовен валеж, плодородни почви, отточни води и възможност за постоянно напояване предпоставят възможността за целогодишно производство на разнообразни земеделски култури.
Десетилетия наред оранжерийният комплекс се е използвал като база за обучение на млади агрономи. Техните знания и опит са в основаната на множество родни сортове земеделски култури. Развитата индустриална промишленост в годините на социалистическото планиране разчитала именно на произведените в Оранжерии гр. Петрич земеделска продукция, част от която се реализирала на вътрешния пазар, а друга се преработвала за нуждите на консервната промишленост и за износ. Днес, съвременните технологии и иновации намират приложение при отглеждане на висококачествени, здравословни и екологични сортове оранжерийна продукция. Което правят „В и ВГД Оранжерии Петрич“ ООД лидер в целогодишното производство на прясна и съобразена с екологичните норми хранителна продукция.
Оранжерийният комплекс край Петрич, въпреки че има дългогодишни традиции в зеленчукопроизводството, съществуват и други съвременните оранжерии в района, които са се развивали през годините, като са били модернизирани с нови технологии.
Семейство Попови от Петрич, разказват за историята на техният бизнес който е започнал през далечната 1992г., когато техният свекър, който е дългогодишен агроном е закупил една малка оранжерия.
Земеделието е начин на живот за Мая Попова от Петрич. Израснала с тежката работа по тютюна, в годините на прехода тя и семейството ѝ виждат сигурност и спасение в зеленчукопроизводството. Днес семейство Попови има 53 дка оранжерии с домати, краставици и пипер и 400 дка производство на открито край Петрич. Но за Мая това не е просто бизнес, а призвание и начин да вложи себе си в нещо добро. А какво по-добро от това да създаваш истинска храна?!
В село Право бърдо, което се намира в магическата Огражден планина, Красимир Учителски – фермер от село Долна Рибница, община Петрич, също развива успешно модерно ранчо което се занимава със земеделие.
2017 година е годината, която остава в историята на града със започването на изграждането на дългоочаквания покрит зеленчуков пазар на Петрич. Средствата за обекта са финансирани от държавата.
Но за съжаление днес, драстично са намалели земеделските стопани, които продават зеленчуци и плодове на борсата при петричкото село Кърнало. Малкото останали хора се отказват да отглеждат зеленчуци, защото стоката, която влиза у нас от други европейски страни ги принуждава да продават на цена, която не е рентабилна за производството им. Показват ни полето до пътя, което пустее.
На борсата местните пресмятат, че в село Кърналово от 3 хиляди души население преди години сега са останали хиляда. Само преди дни са изпратили около 60 млади мъже и жени да работят в чужбина.
По данни официално регистрираните земеделски стопани в целия регион са близо 6 хиляди и тази бройка се е запазила пред последните няколко години. В тази група попадат не само тези, които отглеждат зеленчуци, но и животновъди, пчелари, производители на овощни дръвчета.
Все пак, с развитието на биологичното земеделие което все повече навлиза и внедряването на иновативни технологии предлагат големи възможности за бъдещ растеж. Но за да може Петрич да продължава да бъде важен център на зеленчукопроизводството в България, съчетавайки традициите с иновациите, и за да осигури качествени и вкусни зеленчуци за потребителите, е нужна и по-силна подкрепа от страна на държавата.
Be the first to leave a review.