Шепотът на Туфча: История за любов и скръб край Пирин

Река Туфча е много повече от поредната река в българските планини. Тя е символ на природна красота, но и пазител на тъжна, но запомняща се легенда, която е вплетена в нейното име и съществуване.

 

Река Туфча, скромна по размери, но богата на природна красота и предания, провира своя път през южните склонове на величествената Пирин планина. Нейните кристални води, живописни каньони и легендарни истории я превръщат в забележителност, която пленява сърцата на посетители и местни жители. Това е река, в чието ромолене сякаш се долавят отгласи от миналото, нашепващи за трагична любов и природни чудеса.

Река Туфча води началото си от водите на Горното Брезнишко езеро, разположено високо в Пирин планина. Тя се спуска стръмно през планинските склонове, прорязвайки си път през красиви местности. В средното си течение реката образува впечатляваща поредица от прагове и живописни водопади, които придават особен чар на района.

Най-големият и известен водопад на реката е внушителен 11-метров каскад, обявен за природна забележителност. Неговата мощ и красота привличат множество туристи.

Река Туфча завършва своя 26,6-километров път, вливайки се като десен приток в голямата река Места. Водите на реката са били използвани в миналото за задвижване на дъскорезници (чаркове), а днес са важен източник за напояване и битови нужди.

Районът около реката се развива и като привлекателна вилна зона.

Местността Чарка е разположена при водослива на реките Туфча и Янколица, на югозапад от село Брезница. Представлява долинно разширение (ливади и ниви), оградено от гора. До нея води черен път с дължина от 7 километра, който започва от село Брезница. През последните години се оформя като вилна зона.

В миналото тук е имало дъскорезница (чарк), която е била собственост на човек от Банско, поради което и местността понякога се нарича Бански Чарк. Фамилията на човека била  Кадиев и поради това в някои източници местността се среща под името Кадиев Чарк.

Първоначално реката тече на югоизток до вилната зона в местността Чарка, след което поема на североизток до село Брезница и отново на югоизток до село Баничан. Там тя пресича Гоцеделчевската котловина и се влива в река Места. По-големи нейни притоци са Мишови дерета, Глоговица, Речишкото дере – леви, Янколица и Марево –  десни.

Според някои предания, името на реката произлиза от туфа – китка, корона на дърво на местен диалект, но според други, самата  река и нейното име- Туфча се „раждат“ от  тъгата и сълзите на една сестра…

Сълзите на Сестрата: Легендата за река Туфча  

Историята разказва за двама млади сираци – брат и сестра, които били принудени да оцеляват грижейки се сами един за друг. Братът станал овчар и се заселил високо в планината, а сестра му го придружавала понякога, грижейки се за него.

Един ден, докато пасял стадото, овчарят видял самодиви, които танцували в гората. Очарован от тяхната красота, той засвирил на своята кавал. Но вечерта стадото се върнало без своя пастир.

Разтревожена, сестрата започнала да го търси и го намерила мъртъв до един студен извор. Пръстите му били окървавени, сякаш са били наранени от остри камъни или нокти. Обзета от безутешна мъка, сестрата плакала неудържимо. Нейните сълзи се стичали и се събирали, образувайки малък поток, който постепенно се разраснал в река.

В памет на мъката и скръбта на сестрата, хората нарекли реката Тъжа, което с времето се трансформирало в Туфча.

Съществуват обаче и други предания и интересни истории:

Местните жители често разказват истории за самодиви, които обитават горите около реката и водопада, свързвайки ги с мистичната атмосфера на мястото. Съществуват и предания за скрити съкровища, заровени някъде по бреговете на реката, които са били оставени от отминали времена.

Легендата за мъжът и жената:

На около пет километра от град Гоце Делчев се намира село Баничан. От там нагоре по пътя за село Брезница, на двата бряга на река Туфча са застанали мъжа и жената.

Легендата разказва, че преди много години, когато селото се намирало от другата страна на реката. Рано на пролет жителите на селото, отивали с воловете да орат нивите около Св. Богородица. Където днес се намира и манастира света Богородица. Един ден, мъжа на една жена отишъл да оре. Оставало му още малко да привърши за да обядва. Жена му останала у дома да сготви и да отнесе ядене на нивата.

Когато пристигнала на отсрещния бряг на реката, тя била много голяма. Придошла от топящите се снегове на Пирин. Носела баница, като с нея вървели и двете и деца. Тя започнала да вика за помощ на своя съпруг, но той така и не откликнал. Бързал да си свърши своята работа. Тогава тя го проклела да се вкамени. Като чул мъжа за клетвата на съпругата си и той я проклел. В този момент Господ разгневен от лекомислието на мъжа и жената, ги вкаменил и двамата и така останала легендата за Мъжа и Жената.

Скалният феномен представлява две скали от двете страни на реката – скалата по дясното течение е известна като Мъжа, а разположената срещу него скала, наподобяваща висок каменен стълб е Жената

Река Туфча днес:

Река Туфча е не само важен воден ресурс, но и привлекателна туристическа дестинация. Районът около реката предлага отлични условия за пешеходен туризъм, пикници и релакс сред красива природа. Леснодостъпният водопад е една от основните атракции в района, привличайки любители на природата и фотографията.

Река Туфча е много повече от поредната река в българските планини. Тя е символ на природна красота, но и пазител на тъжна, но запомняща се легенда, която е вплетена в нейното име и съществуване.

Нейните кристални води, преминаващи през живописни пейзажи и увенчани от величествения водопад, продължават да вдъхновяват и очароват, напомняйки ни за връзката между човешката емоция и вечната природа. Река Туфча е място, където историята и природните чудеса се срещат, оставяйки незабравимо впечатление у всеки, който я посети.

Живописното село Брезница, разположено на двата бряга на реката, е отправна точка за много туристически маршрути и предлага възможност за опознаване на местната култура и традиции.

 

 

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search