Големият мюсюлмански празник- РАМАЗАН БАЙРАМ: Светъл, благочестив изпълнен с радост, благодарност и споделеност празник
Рамазан Байрям е време за радост, благодарност и укрепване на връзките между хората. Той е символ на единството на мюсюлманската общност и възможност за пречистване и духовно обновление.
С настъпването на Рамазан Байрям, сърцата на милиони мюсюлмани по света се изпълват с радост и благодарност. Този прекрасен празник, известен още като Шекер Байрам (думата байрам буквално значи „празник“, а шекер е „захар“ или Фестивал на сладкишите, бележи края на свещения месец Рамазан – време на пост, молитви, просветление, благодат и духовно обновление, през който мюсюлманите се въздържат от храна, напитки и други телесни удоволствия от изгрев до залез слънце.
Рамазан Байрям е символ на победата над изкушенията, на силата на волята и на дълбоката вяра. Един от най-обичаните аспекти на този празник е неговата сладост, буквално и преносно. Името „Шекер Байрам“ не е случайно – традицията децата да обикалят домовете, събирайки вкусни лакомства, е красив израз на празничното настроение и споделената радост. Тези малки жестове носят усмивки и създават незабравими спомени.
Сутринта на първия ден започва с особена тържественост. Мюсюлманите се събират за специална молитва (намаз), често на открито или в препълнени джамии, обединени в своята вяра и общност. В този момент се усеща силата на единството и братството между хората.
Приветствието „Байрам Мубарак“ е мелодия, която звучи топло и сърдечно, предаваща благопожелания и радост. Хората се поздравяват с тези думи, изразявайки своята взаимна обич и уважение. Традицията повелява да се облечем в най-добрите си дрехи, често нови и цветни, символизиращи обновлението и чистотата на празника.
Посещенията на роднини и приятели са сърцето на Рамазан Байрям.
Младите с почит посещават по-възрастните, целувайки им ръка в знак на уважение и получавайки благословия, а понякога и малки подаръци, които носят допълнителна радост. Кулинарните изкушения заемат специално място на празничната трапеза. Ароматът на традиционни ястия и сладкиши изпълва домовете, създавайки уютна и гостоприемна атмосфера. Всяко семейство пази своите рецепти, предавайки ги от поколение на поколение, което прави празника още по-специален и личен.
Не бива да забравяме и духовната страна на Рамазан Байрям. Задължителното даване на „Садака ал-Фитр“ е важен акт на милосърдие, който напомня на всички за необходимостта да помагаме на нуждаещите се и да споделяме радостта си с тях.
В различните култури Рамазан Байрям се празнува с уникални обичаи, които добавят още по-голямо богатство към празника. Например, както тук така и в Турция е дълбоко вкоренена традицията на целуване на ръка на по-възрастните и поставянето ѝ на челото, като символ на дълбоко уважение.
Рамазан Байрям е много повече от просто празник. Той е време за размисъл, благодарност, прошка и укрепване на връзките с близките и с цялата общност. Той ни напомня за важността на състраданието, щедростта и радостта от споделените моменти.
Нека този светъл празник донесе мир, любов и благополучие във всеки дом!
В допълнение, ето и още малко факти за произходът на Рамадан и А’ид ал-Фитр (Рамазан байрам)
Произходът на Рамадан
Рамадан е част от календарите на древните араби. Началото на Рамадан (на турски ез. Ramazan) е с променлива дата, тъй като ислямският календар следва лунните фази. Началото и краят на свещения месец се определят от специална комисия в Саудитска Арабия, която наблюдава земния спътник. Започва ден, след като комисията забележи новия полумесец, което може да бъде сложно начинание, тъй като е слабо видимо и продължава едва около 20 минути. Ако Луната е закрита, поради мъгла или облаци, се прибягва до изчисления на лунните фази, за да се определи дали събитието е настъпило.
Името на свещения месец произлиза от арабския корен рамида или ар-рамад, което означава изпепеляваща топлина. Мюсюлманите вярват, че през 610 г. сл. Хр., архангел Джибрил се явил на пророка Мохамед и му разкрил Корана – свещена книга в исляма. Смята се, че това събитие (Откровение Laylat Al Qadar – Нощта на силата) – се е случило по време на Рамадан. През този месец мюсюлманите спазват разширен пост (саум), като начин да отбележат първото откровение от Корана за пророка Мохамед. Ежегодното месечно говеене (Рамадан) е един от Петте стълба на исляма (основни насоки за живота на мюсюлманите).
ПЕТТЕ СТЪЛБА НА ИСЛЯМА
Саум (пост): постете от зори до здрач по време на Рамадан
Шахада (символ на вярата): „Свидетелствам, че няма друг бог освен Аллах и свидетелствам, че Мoхаммед (мир на него) е Негов пратеник!“
Зекят (данък милостиня): всеки дава пари за общността – за джамии, бедни, нуждаещи се, в размер, който сам определи, обикновено 2,5 % от годишния си доход.
Салят (молитва): молитва пет пъти на ден: 1. след пукване на зората преди изгрев слънце; 2. на обяд, щом слънцето отмине зенита; 3. следобед, когато сянката е два ръста или два ръста плюс дължината на сянката, когато слънцето е в зенита си – в зависимост от богословската школа; 4. вечер, веднага след залез; 5. нощем, когато настъпи пълен мрак.
Хадж (поклонение): извършване на поклонение до храма Кааба в Мека, поне веднъж през живота.
Коранът се състои от 114 глави, които се приемат за преки думи на Аллах. Хадисите или разказите за мислите и делата на пророка Мохамед от неговите сподвижници, допълват свещеното писание. Заедно, те образуват религиозните текстове на исляма.
Как се спазва Рамадан
По време на Рамадан мюсюлманите се стремят към духовно израстване и изграждане на по-силна връзка с Аллах. Постигат това като се въздържат от консумиране на храна от зазоряване до залез, приемане на течности, пушене и сексуални отношения; чрез рецитиране на тестовете на Корана, въздържане от греховно поведение (клюки, лъжи, вражди и сбивания), което може да анулира наградата от говеенето; във всичките си действия трябва да са безкористни.
През целия месец постът между изгрев и залез е задължителен за всички мюсюлмани, с изключение на болни, бременни, кърмещи, пътуващи, възрастни или по време на менструация. Но пропуснатите дни на гладуване могат да бъдат компенсирани през останалата част от годината.
Храненията са възможност за мюсюлманите да се съберат с другите в общността и да прекъснат поста си заедно. Закуската преди зазоряване или сухур обикновено се случва в 4:00 сутринта преди първата молитва за деня, наречена Фаджр. Вечерното хранене – ифтар, може да започне, след като приключи молитвата по залез слънце –Магреб (обикновено около 19:30 ч. Тъй като пророкът Мохамед нарушава поста си с фурми и чаша вода, мюсюлманите ядат фурми както на сухур, така и на ифтар. Фурмите, основен продукт в Близкия изток, са богати на хранителни вещества, лесни за смилане и осигуряват на тялото захари след дълъг ден на гладуване.
След последния ден на Рамадан мюсюлманите празнуват края му с Ид ал-Фитр – букв. Празник на нарушаването на поста, който започва с общи молитви на разсъмване. През трите празнични дни участниците се събират, за да се помолят, да ядат, да разменят подаръци и да отдадат почит на починалите роднини. В някои градове се организират карнавали и големи молитвени събирания. Но преди всичко, духът на тази вековна традиция остава време за отдаване на Бога и духовно израстване.
Be the first to leave a review.