Община Благоевград си подели анаеробната инсталация с още 4 общини, за да не плаща санкции

ОбС-Благоевград прие безвъзмездното прехвърляне право на собственост върху депото за отпадъци и анаеробна инсталация в полза на общините – членове на Регионалното сдружение за управление на отпадъците (РСУО) на Регион Благоевград – Община Симитли Община Кочериново, Община Рила и Община Бобошево, с изключение на терена и съпътстващата инфраструктура.

На сесията присъстваха и кметовете на общините – партньори в проекта.

Дебат в зала имаше между кмета на Благоевград и Рила и трима съветници.

Имаме финансови корекции по двата проекта за анаеробата инсталация и депото. Ако някой не ме обори юридирчески, не виждам как това нещо да го натоварим върху Общините, които нямат участие в този процес. Общината ни е с най-голям дял и движи основно процедурите. По-малките общини само са ни подкрепяли, каза Байкушев.

Крайно време е да ни кажете „ще сме или не партньори“, попита от трибуна Георги Кабзималски – кмет на Рила.

За пореден път ме карате да недоумявам какво се случва в ОбС! Първо съм питан дали имаме задължение да прехвърлим собствеността по споразумение, при положение, че е описано. А Урдев казва, че това споразумение не го е виждал! Как да не го е! Започнете да четете, скара се Байкушев на Веселин Христов и Димитър Урдев.

Христов каза, че не е съгласен да се дава съсобственост на другите Общини.

Кабзималски заяви, че Общините са готови да плащат санкции, ако споразумението за партньорство между всички общини.

Ако си правите политика с тези решения, ако си мислите, че предавате Благоевград, не знаете, че ако нарушим споразумението, ще трябва санкции да се изплащат в пъти по-големи. Ползите, ако сме заедно, ще са много повече. Държавата няма да остави на мира Общините, докато наложи новия начин на изчисляване на ТБО. Представете си, ако не можем да ползваме депото, колко ще ни струва да разнасяме отпадъците по страната. Дошло е времето да решим дали да сме заедно, или разделени, допълни Кабзималски.

Надявах се да избегнем излагацията от колеги да политиканстват по тема, която въобще не подлежи на дебат. Темата с отпадъците е толкова сложна, че само можем да нанесем щети. Всеки, който гласува против и въздържал се, извършва престъпление срещу Благоевград и гражданите, каза Радослав Тасков.

Исмет Узунов заяви: Стигаме до извода, че ако не приемем това решение, ще нарушим споразуменията, договора и решенията на ОбС. Другите ОбС-та да се приели еднотипни решения. Ние ако прием такова решение, няма да накажем останалите Общините, а нашата. Ако не изпълним договора, можем да сме санкционирани с 60 млн. лв. Останалите общини няма да са санкционирани с нищо. Те дори могат да напуснат когато искат сдружението. Клетка 1 почти се запълва, трябва да се гради Клетка 2 за около 25 млн. Как ще кандидатства Общината сама, ако не участва в сдружение, както законът я задължава.

Албина Анева изрази становището си: Не възразявам срещу прехвърлянето на собствеността, а има ли финансова корекция, която трябва да се плати по проекта.

Байкушев повтори, че такава няма.

Плащали ли е нещо Общината за анаеробната инсталация като санкция, попита Анева и пожела ако има такива санкции, да бъдат поделени между всички съдружни Общини.

Георги Иванов поиска дебатът да бъде прекратен, за да спре и „пиарът на политическите лидери“.

Предложението на Иванов бе прието с 31 гласа „за“.

Предложението за промяна характера на собствеността от публична общинска собственост в частна общинска собственост на сградите в депото бе прието също.

Общините си поделиха и правото на собственост върху инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и компостираща инсталация за разделно събрани биоразградими и/или зелени отпадъци, включително върху машините и оборудването в тях, при следните дялове:

Община Благоевград – 75 на сто; Община Симитли – 14 на сто; Община Кочериново – 5 на сто; Община Рила – 3 на сто; Община Бобошево – 3 на сто.

На заседание на Комисията по икономика към ОбС на 24 март, кметът на Рила заяви:

Създавайки и управлявайки Регионалната система, ще се стигне до момент да я управляваме с по-малко загуби. В момента петте общини плащаме на тон по 28 лв. грубо на оператора, което е в пъти по-евтино от цената, плащана от останалите общини в страната. Ако продължим заедно, имаме изгода всички. Ако не, всеки ще поеме финансовата отговорност. Ако вървим заедно, може да намалим такса битови отпадъци или поне да я задържим в нормални размери. Ние заедно сме защитили да се вложат 60 млн. лв. в депото, в този смисъл не ни давате нищо с прехвърляне на част от собствеността на сградите и инсталациите. Ако се оттеглим от сдружението, Клетка 2 и Клетка 3 община Благоевград ще трябва да направи със собствени средства – кредит. Преди сесията погледнете Закона за управление на отпадъците и санкциите, на които подлежите, ако не реализираме заложените в него проценти. Ние трябва да разберем ще има ли, или не решение по казуса, за да си направим сметка да търсим ли алтернативно решение за нашите общини.

На 19 март със свое решение Регионалното сдружение за управление на отпадъците в Благоевград определи на цена за ползване на регионалната система за управление на отпадъци от други притежатели на отпадъци.

източник:Инфомрежа

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search