Кмете Атанасов, какво се случва с конкурса, който трябваше да обявите още преди половин година, за управител на ОП “Хигия“? Или екс Тото шефката Анчева, няма кой да я мръдне вече от поста?!
Казват, че в османския си период София била пълна с турски бани. Днес от тях са останали единствено руините на хамама до централната джамия „Баня Баши“ срещу Халите. Ако не ви ги покажат специално, вероятно няма да ги забележите. Само на 100 км от София обаче – в Кюстендил, все още съществуват три турски бани от XV-XVI век. Оцелели са до XIX век, модернизирани са до неузнаваемост в началото на XX век и са прекрачили прага на XXI век. При това две от тях все още са действащи.
Но как по-точно действат е друг въпрос.. Скъпи такси, а условията незадоволителни.
Кой е виновен за новият ценоразпис на стари услуги, при това предоставени на недотам приятна обстановка? Така накратко може да се опише ситуацията в емблематичната за кюстендилци Чифте баня. За да използват минералната баня, хората от октомври месец м.г. трябва да заплатят 8 лева, и казват, че цената е много над качеството, което им се предоставя там.
Банята се нуждае спешно от основен ремонт, но е паметник на културата и в момента се водят дела за собствеността. А докато спорът не бъде решен, ремонт не може да има. Така излезе от положение кметът на Кюстендил Огнян Атанасов, при задаване на неудобният за него въпрос, по повод бъдещето на банята.
В момента Чифте баня се стопанисва от общинско дружество, но тъй като е обявена за паметник на културата в съда се води спор, чия собственост е тя- общинска или държавна. Заради което, бъдещето на емблематичната сграда остава неясно, добави в интервю за медиите преди няколко месеца кметът.
Преди да продължим нататък, нека първо дефинираме каква е разликата межди ОП и ОД.
Общинските търговски дружества са самостоятелни юридически лица, образувани по смисъла на Търговския закон, а общинските предприятия – по закона за общинската собственост, чрез който общините са овластени да осъществяват стопанска дейност и да създават общински предприятия.
Изключително интересна е ситуацията около ОП „Хигия“- ЕООД Кюстендил, на която основният обект в дейността на фирмата е именно известната Чифте баня. През февруари 2024г. тогавашният управител на ОП „Хигия“- Саша Миланова изненадващо бе освободена от поста , след решение на общинските съветници.
Тогава, съветниците и кметът Атанасов, гласуваха за временен управител на ОП ”Хигия” ЕООД –Кюстендил и за нов шеф на „Чифте баня“, да бъде назначена Юлияна Анчева- активист на ГЕРБ, която преди това е работила в системата на Спорт тото. Г-жа Анчева, според тогавашното общинско гласуване, трябваше да изпълнява длъжността за период от шест месеца, след което ще бъде обявен конкурс..
И тук е момента да зададем въпроса на кметът Атанасов, такъв беше ли проведен?
През февруари 2024г. кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов във връзка с „Хигия“ и банята изрази следното:
„Смятам, че на предприятието „Хигия“ трябва да бъде влята нова енергия, тъй като има интерес към кюстендилските бани от много НПО, които искат да ги популяризират. Може да привлечем много туристи. Имаме намерение да поосвежим баните и да им придадем по-благоприятен вид”.
Тук е момента да зададем следващият ни въпрос…
Каква нова енергия „вля“ предприятието „Хигия“ за толкова време, г-н кмете?
Намерение имахте да поосвежите баните, а направихте ли го? Изключваме тези 3..4 нови шкафчета, които са сложени там, най- вероятно подарък от някой.
Бихте ли казали на нас и на жителите на Кюстендил, в крайна сметка кой стопанисва Чифте баня, както и дали „Хигия“ е общинско дружество или общинско предприятие? Малко по-горе ви обяснихме разликата межди едното и другото.
В интервю за медиите от октомври м.г., както писахме и по-горе, кметът Атанасов, споделя, че банята се нуждае спешно от основен ремонт, но е паметник на културата и в момента се водят дела за собствеността. А докато спорът не бъде решен, ремонт не може да има. Забрави обаче да спомене, защо се водят години наред тези дела.
Ами, защото преди десетина години ОбС реши да продаде Чифте баня при първоначална цена от 1, 200 млн. лева. Прилежащият терен към имота е от 5,6 дка, с добре поддържани алеи и шадравани, цветни петна и др.
Поканата за търга и условията за участниците в него дори са изпратени за публикация в „Държавен вестник“. В рамките на 38 дни след излизането на обявата трябваше да бъде насрочен и самият търг. Последваха протести, обжалване в съда от новосъздадено тогава местно сдружение.
Съдът постанови, че Чифте баня е паметник на културата и не може да бъде продавана. Състоянието на комплекса обаче се влоши, ремонти не се правят поради липса на общински средства. Но пък таксите за ползването му не са занемарени, те се освежават системно!
Бонус от Топ Преса: Малцина знаят детайлите от историята на Чифте баня или не вникват в това чии са заслугите за съществуването на уникалната сграда…
Чифте баня или Централната градска баня е открита през януари 1914 г. През 1901- 1902 г. общинското ръководство взима решение и приема програма за развитието на Кюстендил като- „европейски тип балнеологичен курорт“. Банята е построена върху основите на късносредновековна турска баня, направена през 1489 г. от Сюлейман паша върху основите на Пауталийския асклепион, сочат архивите. От каптажа на минералната вода под Хисарлъка е прокаран водопровод до Чифте баня. При ремонта голяма част от турската баня е съборена и е изградена Централната градска баня.
Основната заслуга за изграждането й е на архитект Христо Ковачевски, по чийто проект е създаден комплексът. Функционира още от 1912 г., тогава започва да се оформя и паркът около банята. Сградата е завършена 1912- 1913 г. от чеха Рудолф Фишер, който изпълнява по това време длъжността главен архитект на Кюстендил, като наследява на поста арх. Ковачевски. Официалното откриване става през януари 1914 г.
От самото начало до днес, тя е общинска собственост. В какво състояние е днес обаче, всеки може да отиде и да види сам!
Be the first to leave a review.