Разликите, може да си ги видите и сами, скъпи читатели на Топ Преса. Как с такава декларирана заплата, д-р Ивайло Димитров успява да държи както във влог, така и като налични средства над 300 000 лв.? Бедният той…

Потресаващи разкрития! Точенето на здравната каса няма край: Как и от къде, директорът на РЗОК- Благоевград, д-р Ивайло Димитров има банкови влогове и налични парични средства в размер над 300 000лв.?

Водиш се по клинична пътека, взима ти се личната карта, пуска ти се лист за приемане и изследвания, които фигурират по журналите, но всъщност такива не се правят.  Съществуваш в системата на диспансера 7 или 6 дни, колкото е пътеката, след това ти се издава болничен лист и след това си заминаваш по живо по здраво, нищо, че ти като пациент  изобщо не си лежал  там…

Познат сценарии, как се точи здравна каса,  нали?  Сценарии, като този в белодробната болница в Благоевград преди години, в която чак след като лекар подава сигнал за финансови злоупотреби, започва разследване.

Не че подобни разследвания имат особен резултат, сочат последните данни. За съжаление, подобни порочни практики, на гърба на и без това изстрадалия човечец, който с последните си парични средства И надежда,  отива да се лекува,  едва ли скоро ще секнат.

Защо? Защото,  Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се източва и парите за здраве никога не стигат.  Прекрасен пример за това е  Благоевград, една от общините с най – много установени нарушения за източване на НЗОК.

За една година от НЗОК са поискани над 14 милиона лева!

Това заяви управителят на НЗОК Станимир Михайлов за медиите миналия месец. Едно от първите неща, с които се сблъскал Михайлов, след като се върнал в НЗОК е натрупаната надлимитна дейност в размер на 104 млн. лв.

След решението на КС обемите на отчетената дейност от лечебните заведения рязко скочили, средният процент за извършени хоспитализации е 9.6%, без да има рязък скок на заболеваемостта и без да има епидемия. Може да се направи обосновано предположение за засилена патология при отчитането на определени клинични пътеки – стремеж да се отчита лечение на пациентите по по-скъпи пътеки, отколкото може да бъде, обясни Станимир Михайлов завареното положение в НЗОК.

Открити са нарушения за над 500 000 лв. в районните здравни каси. В София, Пловдив и Благоевград са най-много нарушения, изтъкна управителят на НЗОК.

Михайлов смята, че отнякъде изтича информация затова кога болниците, ще бъдат проверявани от страна на Касата. Станимир Михайлов се закани, че НЗОК трябва да се организира и да запуши дупките, откъдето изтичат пари.

„Когато има проблем, първо трябва да го решим и след това да търсим кой е виновен“, каза той.

Ние от Топ Преса, не знаем, кога г-н управителят на НЗОК Станимир Михайлов, възнамерява да реши  така нареченият проблем и то в Благоевград, но определено няма как да оставим безучастни,  и да не потърсим поне кой е виновен.

Като започнем от директорът на РЗОК- Благоевград, д-р Ивайло Димитров.

Нека първо напомним обаче, че шефа на РЗОК- Благоевград Ивайло Димитров, влезе в директорския кабинет,  изненадващо през лятото на 2015г. Казваме, изненадващо понеже дотогавашният директор  д-р Кондев, незнайно защо буквално бе изгонен от кабинета си, неочаквано за него и колегите му.

Неочаквано и изненадващо за Кондев и колегите му,  бе поради  факта, че през периода, в който Кондев изпълняваше длъжността директор, той няма нито едно провинение и при всички  направени проверки по негово време от инспектората към Министерство на здравеопазването е получил високи оценки за извършената не само от него работа, но и от екипа на здравната каса в Благоевград.

По горе ви описахме, как стоят нещата в наши дни обаче…. Благоевград, е обявена за  една от общините с най – много установени нарушения за източване на НЗОК.

Затова, редакцията на Топ Преса, се  разрови в  последните 3 данъчни декларации за имущество и интереси, публикувани от КПКОНПИ на шефа на РЗОК- Благоевград, д-р Ивайло Димитров.

Оказа се, че директорът  на РЗОК- Благоевград не е най-високоплатеният ръководител на здравна институция, но пък е най- спестовния… Как става таз работа хем уж да не взимаш голяма заплата за такъв пост, хем за имаш банкови влогове за близо 300 000лв?! Вярно, заедно със съпругата му- практикуващ стоматолог в Благоевград.

Но нека се върнем на данъчните декларации.

Според тях, чистият годишен доход на шефа на здравния фонд в Благоевград подаден на 02.05.2023 обхващащ 2022г.  възлиза на 54 692 , което предполага 4557, 66 лв. месечна заплата.

Възнаграждението му бледнее пред заплатите на някои болнични директори, но пък достатъчно солидни за човек, който управлява  с 4557,66 лв. месечна заплата са банковите му вложения- 142 231 лв. и 31 279лв.  декларирани като вложения на съпругата му. Парични налични средства са декларирани в размери на 27 247лв. на Димитров и 135 294лв. на съпругата му  Мариела Вълчева- Димитрова.

Изключително впечатление прави факта, че същите Мариела и Ивайло Димитрови, нямат декларирано жилище, за периодите 2020г, 2021г. и 2022г.

Според декларацията, които разгледахме за 2021г. чистият годишен доход на шефа на здравния фонд в Благоевград възлиза на 54 916лв. , което предполага 4576, 33 лв. месечна заплата. Банковите  декларирани като вложения със  съпругата му възлизат на 111 571 лв.. Общи парични  налични средства са декларирани в размери на 169 021лв.

 

Според декларацията, за 2020г. пък,  чистият годишен доход на шефа на здравния фонд в Благоевград възлиза на 40 445лв. , което предполага 3370, 40 лв. месечна заплата. Банковите  декларирани като вложения със  съпругата му възлизат на 152 704лв.. Общи парични  налични средства са декларирани в размери на 166  792лв. и отново няма нито имоти, нито участия в други дружества.

 

Разликите, може да си ги видите и сами, скъпи читатели на Топ Преса. Как с такава декларирана заплата, д-р Ивайло Димитров успява да държи както във влог, така и като налични средства над 300 000 лв.? Бедният той…

Междувременно бюджетът за 2025г….

 За бюджета на НЗОК за 2025 г., през януари месец Михайлов коментира, че е много важно има бюджет за здраве. Дори в условията на законопроекта за събиране на приходите и извършване на разходите, който ще бъде разгледан по време на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, се гарантират повече средства за приходите, разходите и по отношение на договорите. Станимир Михайлов се надява още с този бюджет да се намали доплащането от страна на пациентите.

Преди 2 дни, стана ясен и проектобюджетът: Над 1,2 млрд. лв. повече предвижда проектобюджетът на Здравната каса, а над 4 милиарда лева са предвидени за болниците

Това какво означава? Че бюджетът на НЗОК надхвърля 9,4 млрд. лв. Над 5,7 млрд. са приходите от здравни вноски. Трансферите от държавния бюджет са над 3,7 млрд. лв. Здравната вноска остава 8%.

В бюджета на НЗОК ще дойдат повече пари заради увеличената минимална заплата. Предвижда се от 1 април минималният осигурителен доход да стане 1077, а максималният 4130 лв.

Над 4 милиарда лева са предвидени за болниците, осигурени са допълнителни средства за финансиране на болници в отдалечени райони. За лекарства, медицински изделия и диетични храни са предвидени над 2,3 млрд. лв.

И тази година НЗОК щял да  стимулира финансово разкриването на денонощни и аптеки в отдалечени региони.

В същото време, за да се намалят злоупотребите:

От 1 април 2025 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще извършва в реално време контрол по издаването и изпълнението на електронни рецепти. Това съобщиха от пресслужбата на НЗОК. Към края на февруари ще започне тестовият период.

Контролът в реално време ще повиши качеството на обслужване на пациентите, които се нуждаят от терапия, реимбурсирана от НЗОК. Новите правила ще дадат възможност на НЗОК да осъществява превантивен контрол, с което ще се повиши ефективността на изразходването на публичния ресурс на Касата.

Изпълнителите на извънболнична медицинска помощ и аптеките в реално време ще получават информация за достоверност на електронните рецепти. За да може предварителният контрол да подпомага общопрактикуващите лекари в изписването на лекарства, в съответствие с тяхната наличност в аптечната мрежа, е необходима пълна интеграция на софтуерите на всички участници със Специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) на лекарствените продукти.

Контролът по верификацията на медикаментите ще остане, както е досега.

Възможността за контрол в реално време е в резултат на срещи, на които е постигнато съгласие между представители на НЗОК, на Българския лекарски съюз, на Българския фармацевтичен съюз, на Министерството на здравеопазването и на „Информационно обслужване“ АД.

Притежателите на Разрешение за употреба на лекарствени продукти са задължени да подадат през СЕСПА данни за продуктовия код на лекарствените продукти. В СЕСПА ежеседмично се вписват медикаменти, които са забранени за износ от страната за определен срок.

 

 

 

 

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search