Мечтата на бившия първи на БКП в Гоце Делчев бай Тома Спириев негов наследник с неговото име да носи бяла престилка се сбъдна….
Доц. д-р Тома Спириев е на 40 г. Дипломира се през 2009 г. в Медицински университет София и е отличен с награда „проф. Асен Златаров” за високи постижения в овладяването на медицинската наука.
Следват множество отличия, като награда „Акад. Методи Попов” от Фондация „Еврика“ за постижения в овладяването на знания в медицината и биологията, награда към МАZ асоциация Линц, Австрия за курс по микрохирургия 2010 г.
Известно време работи като доброволец. В края на 2010 г. започва да специализира в „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“. По време на специализацията си провежда множество специализирани курсове по краниална и спинална хирургия, микрохиругични курсове за микроанастомози, както и интраоперативно електрофизиологично мониториране.
Част от екипа на Клиника по неврохирургия на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, а от 2020 г. и от екипа на Медицински център ВЕРТЕБРА.
През 2011 г. е отличен като специализант на годината на болницата.
В периода 2012-2017 г. провежда допълнителни продължителни специализации по неврохирургия, след спечелени конкурси, в университетските клиники в Копенхаген – Дания, Марсилия – Франция, Цюрих – Швейцария, Тюбинген и Дюселдорф – Германия.
През 2014 г. получава Награда от Европейската асоциация по неврохирургия/Congress of Neurological Surgeons за стипендия за обмен – курс по неврохирургия, Сан Франциско, САЩ.
Придобива специалност през 2015 г. Д-р Спириев печели 1-во място в конкурса „Млад медик 2017“, организиран от вестник „Стандарт“ и Български лекарски съюз, в категория „Лекари, обучаващи се в докторантура“.
Член е на Европейската асоциация по неврохирургия, както и на Българското дружество по Неврохирургия и Български лекарски съюз.
През 2018 г. получава награда Braakman за най-висок резултат от всички явили се през същата година, за успешно положен изпит на Европейска Асоциация по Неврохирургия (Прага, Чехия).
През 2022 г. получава награда на Фонд „Научни изследвания“ на Европейската асоциация на Неврохирургичните дружества (EANS) за проекта 3D atlas of neurological surgery project: https://3datlasofneurologicalsurgery.org/
През 2023 г. е награден за „Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники“.
Д-р Т. Спириев е хоноруван асистент по анатомия в Катедра по „Анатомия, Хистология, патоанатомия и съдебна медицина“ на Медицински факултет, Софийски Университет.
Има множество публикации в реферирани научни списания и участия в международни и български конгреси. Младият неврохирург носи името на известния си дядо от Гоце Делчев,бивш първи секретар на Градския комитет на БКП, вече покойник. Д-р Спириев, чията мечта е била да има наследник с неговото име в бяла престилка. Воден от този семеен сантимент доктора е решил да преглежда и в гр. Гоце Делчев, в МЦ АРТРО.
Когато има свободно време, се занимава с планинско колоездене, снима пейзажи и свири на китара. Харесва чернобялата фотография.
„Неврохирургията ме научи да изслушвам хората“, казва д-р Тома Спириев. „При нас идват хора с доста сериозни проблеми, така че трябва да отделиш време за това. Всяка хирургия е сложна и има своите специфики. Но това, което отличава неврохирургията от останалите, е, че е доста рискова, особено ако не се планират нещата, както трябва. Тъй като ние работим с изключително функционален орган, не можем да си позволим да правим радикални резекции, каквито биха били възможни в други специалности. При нас предоперативното планиране е едно от основните неща. Това означава да обмислиш предварително какво трябва да се случи. Да си представиш всяка стъпка – как ще изглежда самата операция през перспективата на хирургичната позиция, как ще бъде позициониран пациентът, как ще изглежда през малък отвор това, което правим. Когато се видят образните изследвания, на скенера, на магнитния резонанс, следва да построиш на тази основа триизмерен модел в главата си да знаеш, когато погледнеш по време на операцията в определена позиция пациента, как ще изглежда всичко. Това е едно от големите предизвикателства“, продължава той.
Посещавал е редица държави, от които е получавал дори предложения да остане да работи в някоя от тях. „Имах честта да отида в доста държави като стипендиант по различни международни програми. Имаше места, където много ми харесваше. Да, получавал съм предложения – от Дания, от Германия. Предлагаше ми се добра заплата с възможности за кариерно развитие, но на тези пътувания съм гледал като на специализация. А когато аз отивам там, не представям само себе си, а и това, което сме ние тук. Смятам, че това е отговорно и трябва да дадеш най-доброто от себе си. Колкото и идеалистично да изглежда, аз не мога отида там и да закъснявам за работа или да си тръгвам по-рано. Когато ти дадат задача, я правиш максимално добре. Условията за работа там са добри, но идеята е да вземеш най-доброто, да разбереш какви са стъпките, да гледаш малките детайли, които реално правят разликата в цялата концепция за лечението на дадено заболяване. Неврохирургията отнема безумно много време от личния живот и изисква много отдаване. Но е изключително благодатна от гледна точка на това, че има много подразделения, много възможности. Специализацията обаче е много трудна. Аз се чувствам добре в България, защото работя с прекрасни хора, много добри специалисти. Смятам, че всеки човек може да се чувства добре в средата, в която е“, разказва още доц. д-р Тома Спириев за избора си да остане и да се развива в България.
Be the first to leave a review.