Само в Топ Преса! Бракониерството в Югозапада – това престъпно бедствие, в което съвестта е дефицит!

Борбата с бракониерството е една изключително тежка борба, която всички организации, които са свързани с опазването и защитата на природните и национални ресурси, водят от години. Всъщност бракониерство е незаконният отстрел, улавяне или отнемане на дивеч, риба или растения от частна собственост или от място, където подобни практики са ограничени или забранени. То е основна и екзистенциална заплаха за множество диви организми по целия свят и има важен принос за загубата на биологично разнообразие. Обикновено то се извършва за търговска печалба, или  така наречен черен пазар.

За съжаление, бракониерските набези рядко биват наказвани, липсват и сигнали срещу тях. Затова и  няма абсолютно точна статистика за щетите причинени от тях.

Като основен проблем се отчита, неконтролируемото нарастване на броя на ловците, занижените изисквания за получаване на разрешително за лов, както и несъвестността на много ловци, в следствие на всичко това, нарушителите в горските територии стават все по-изобретателни и дръзки.

Според статистика водена от разкрити бракониерски прояви, през последните години, най-много нарушения се наблюдават в района на югозападна България, а най-често срещаните бракониерски набези, се осъществяват вътре в дружината по време на регламентиран лов от ловци – членове на дружината.

Един от най-скандалните случаи за бракониерство, бе през 2022г. когато алпинисти от Банско алармират, че бракониери са убили дива коза в Пирин планина. Въпреки, че  дивите кози са защитен вид и убийството им е забранено, тялото на обезглавеното животно бе намерено  между Вихрен и Кутело, като най-вероятно екземплярът е бил мъжки и главата е отрязана, за да се приберат рогата като трофей.

При друг случай, след подаден сигнал за незаконен лов, в землището на с. Полена, община Симитли, преди години също са установени задържани бракониери.

При акцията на полицията, за която са били уведомени „Държавно горско стопанство Симитли”, на чиято територия бе установено нарушението, както и РДГ Благоевград, в единия от автомобилите са открити трупове на диви свине.

През 2021г., след  отстрел на сърна по време на категорична забрана за ловуване, трима ловци-бракониери са арестувани в района на благоевградското село Бистрица.

През същата година двама бракониери от с. Рибново, незаконно ловуващи в района на държавен дивечовъден участък „Вищерица”, са задържани при съвместна акция на служители на „ДГС Гърмен” и полицаи към РУ-Гоце Делчев.  Проверката е била  извършена в местностите Караташ и Али алан, в землището на с. Ковачевица.

Това с газенето на правилата е наш национален спорт – особено интензивно се практикува и  по високите етажи. Колкото по-тарикатски направите някакво нарушение, толкова повече ви уважава обществото, дори да ви упреква лицемерно. Като президентът на Витоша (Бистрица) Сергей Ташков, който също бе  задържан през 2021г.от полицията след сигнал за незаконен лов близо до село Сушица, Благоевградско. Заедно с Ташков е бил и бившият председател на ДАНС Димитър Георгиев, както и друг служител на агенцията.

 

При претърсването на автомобилите на групата са открити няколко ловни оръжия, голямо количество патрони и убито диво прасе.

През 2017г. забрана половин година да се ловува в ловностопанския район „Логодаж“ издава директорът на Държавно горско стопанство – Благоевград Калин Зашев. Разпореждането било изпратено до Ловно-рибарско дружество „Сокол 1911“ за известяване на ловците от 43-а дружинка, които го стопанисват.

Мотивът на горския шеф за крайната мярка е незаконният лов в района между селата Дренково и Лисия 2 седмици преди мярата, след сигнал, който вдигна на крак служители на териториалното поделение на ЮЗДП, служба КОС на полицията и специалиста по ловно стопанство в сдружение „Сокол 1911“. Тогава по неофициална информация на мястото е имало отстреляни диви прасета, които били изнесени през нощта, за да не се открият от проверяващите. Случаят така и не бе разкрит.

Количеството на незаконно добитата дървесина у нас продължава да е притеснително високо, сочат данните от публикувания доклад WWF през 2023г.. Според анализа нерегламентираният дърводобив в България за периода 2018-2022 г. все още е между 1/4 и 1/3 от размера на официално добитата дървесина. Нещо повече, оказва се, че половината от привидно законния дърводобив е извършван при нарушения на законите за горите, околната среда, биологичното разнообразие и защитените територии. По оценки на специалисти нелегалната сеч генерира скрити приходи от над 100 милиона лева годишно.

Или иначе казано, над една четвърт от дърводобива у нас е незаконен. Бракониерствата в горите на югозападна България,  отново са на първо място. А природозащитници призовават за спешни и категорични мерки.

Миналата година, заловиха бракониери с три камиона незаконна дървесина от землище в Якоруда. В обедните часове на 23.06.2024 г. в РУ-Разлог е получено съобщение от служител на ТП ДГС-Якоруда, че в района на местността “Аврамови колиби“, землище на с. Аврамово са установени три товарни автомобила, превозващи незаконно добита дървесина от бял бор без поставена контролна горска марка и превозен билет, като същите били разтоварени на място.

 Една от предпоставките за злоупотреби в горите е недостатъчният брой служители, ангажирани с тяхната охрана, смятат специалистите. В момента с тази отговорна задача се занимават малко над 3000 души в цяла България. Основен начин да се решат проблемите, е подобряването на охраната и контрола и  при лова и риболова. До този момент в ловно-рибарските сдружения има назначени 78 ловни надзиратели (в някои ЛРС има по повече от 1 ловен надзирател). В останалата част от сдруженията тази функция се поема от специалистите по лова, но въпреки това се вижда, че равнището на опазване и контрол на дивеча е занижено. Съвестта и тя!

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search