Колко милиона прибраха зелените да “бранят природата “ от строежа на АМ Струма!
Бизнес за милиони се оказа, че се крие зад спънките, които зелени организации продължават да правят по изграждането на последната отсечка.
Романи са се изписали за тази така „болна“ отсечка на първокласния път I-1 (Е-79) Както и за множеството от „атаки“ и жалби на зелените активисти, които 20 години не спират.
Последната такава се случва през лятото на м.г., когато неправителствената организация „Сдружение за дива природа Балкани“ атакува решението на МОСВ, с което от 11 юни 2024г. се даваше „зелена светлина“ за автомагистралата през Кресненското дефиле.
През декменври 2024г. най-накрая петчленният състав потвърди определение на тричленния състав на ВАС, с което се оставя в сила решението на Министерството на околната среда и водите за допускане на предварително изпълнение на проекта за строителството от Кресна към София. Така с окончателно решение Върховният административен съд отхвърли като неоснователни жалбите на Асоциация на парковете в България на Тома Белев и на Сдружение за дива природа „Балкани“ с председател Андрей Ковачев, за спиране изграждането на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.
Нещо повече, също през декември м.г. и постоянният комитет на Бернската конвенция за девети пореден път, попари копнежите на зелените, като отхвърли искането на българските зелени неправителствени организации, с право наричани зелен октопод, за спиране на изграждането на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.
Това решение на Конвенцията бе ключово, защото допуска още в началото на тази година да започне същинското строителство на АМ „Струма“ по трасето от Кресна към София. Така е възможно до края на 2028 г. магистралата да бъде готова и въведена в експлоатация.
Саботажът на еколозите има жестока цена. На недовършения 16-километров участък от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле за последните 15 години са загинали 74 човека и са ранени над 400.
Така, на тазгодишната сесия на Конвенцията в Страсбург е разглеждан казусът с изграждането на АМ „Струма“. Въпреки особено силния натиск, който през последните месеци зелените упражняват върху представителите на страните членки, както и лобирането от страна на други европейски зелени НПО, и този път те не успяха. Представителите на българската държава отново доказаха, че проектът е преминал екологичните процедури по българското и европейското законодателство. Конвенцията е отклонила искането на еколозите за нова, допълнителна оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Такава оценка има, влязла в сила още от 2018 г., и е преминала съдебни обжалвания.
И на тази сесия на Конвенцията в Страсбург зелените са били с внушителна делегация. Начело отново са били Андрей Ковачев, бивш главен съветник на Борислав Сандов и Тома Белев, Петко Цветков от швейцаро-българската фондация „Биоразнообразие“ и Андрей Ралев, активист на партията „Зелено движение“, чийто председател е Тома Белев.
Интересен е и въпросът кой плаща на зелените?
В тези предколедни дни в Страсбург, където се намира и Европейският парламент, цените на хотелите достигат четирицифрени стойности. Пътуването с прекачване също е много скъпо, както и самото пребиваване. Кой и защо плаща разходите на делегацията на еколозите, за да седят една седмица в един от най-скъпите градове по това време в Европа?
Резонният отговор е: тези, които искат да блокират изграждането на АМ „Струма“.
Има обосновани съмнения, че няколко централноевропейски държави, чужди НПО и наши балкански съседи никак не са доволни от довършването на транспортен коридор номер 4. Този коридор ще поеме голяма част от трафика към Гърция и Солун и ще донесе на България сериозни приходи от такси. Освен това, от над 20 години зелените лобират за два 16-километрови тунела на стойност над 3 милиарда евро – проект, зад който стои швейцарска компания.
Дали е случайно, че двете швейцарски неправителствени организации „WWF“ и фондация „Биоразнообразие“ непрекъснато водят дела срещу този изключително важен проект, свързан с безопасността на движение и националната сигурност?
Кой обаче застана зад имиджа на вечно угрижения за природата у нас почти герой в лицето на зеления октопод Белев?
Началото на дългия маратон към овладяване на така мечтания от Белев министерския пост е последователно и е поставено още през 2014 г. Тома Белев започва поетапно превземане на Асоциацията на парковете в България (АПБ) – неправителствена организация, създадена през 2003 г., която дублира функциите и дейностите на държавните паркови управи, но работи за частни интереси. В структурата се включват юридически лица, които представляват осем от общо 11-те държавни природни парка.
Интересното обаче е друго: в дейностите на асоциацията е предвидена стопанска дейност в защитените територии, която генерира приходи и е свързана с
туризъм,
земеделие,
маркетинг,
рекламна политика,
изработване на стратегии и кандидатстване по международни проекти.
Какво означава това по същество? Означава използване на изключителна държавна собственост за частни цели посредством вътрешната информация, която всеки от директорите на тези държавни паркове може да предостави или да манипулира в интерес на стопанското дружество с неправителствен произход. Генерирането на приходи от туризъм ще рече разпределение на туристически обекти под опеката на свои хора, както и дейности в планините, които са пак само за приближени на асоциацията. Но това е само началото.
На практика едни и същи хора на държавна работа са в състояние да предизвикват проблеми с бездействието си по отношение на природните обекти, които са длъжни да стопанисват и после да дадат възможност на Асоциацията да ги спаси, като усвоява за целта грантове и всички възможни форми на финансиране.
Емблематичен пример в тази насока е самият Тома Белев и неговата дейност в природен парк Витоша. И до днес той твърди, че не си е мръднал пръста по отношение на корояда, който порази над 1100 дка вековни гори, защото това е биосферен резерват и човешка намеса е недопустима. Това означава две неща: първо планината гарантирано загива, а после гарантирано се нуждае от средства, за да бъде възродена. Колкото по-големи са териториите, поразени от естествен унищожител, толкова по-големи ще са нужните средства. И тъй като управата на Природен парк „Витоша“ не прави нищо, кой ще търси такива пари – Асоциацията на парковете в България.
Докато е държавен служител и директор на парка „Витоша“, а също и председател на асоциацията, Белев оглавява и УС на неправителствената „Зелени Балкани“, която през 2007 г. усвоява 9 млн. лева, за да очертае зоните по Натура 2000 в България. Случайно или не, 34 процента от територията на страната влизат в тези рамки, което от една страна ги блокира за инвестиции, а от друга – ако някой ще извършва някаква дейност, включително по опазване на местообитания, животински и растителни видове, това може да стане само от страна на „опазващата“ НПО.
Всъщност голямото откритие на Белев е комбинирането на НПО-та, които да усвояват средства едни чрез други. През 2013 г. дирекцията на Природен парк „Българка“, който е включен в Асоциацията на парковете в България, възлага на „Обединение Българка – 2011“ да изготви срещу сумата от 340 хил.лв. „Инвентаризация на биотичните компоненти на плана за управление на парка „Българка““. Собственици на Обединение „Българка“ е „Екологичен център“ ЕООД, 100% собственост на „Зелени Балкани“, представлявано от… Тома Белев, от WWF Световен фонд за дивата природа, управлявано от жената на Белев, Веселина Кавръкова и от еднолична търговска фирма на WWF – „Марсилея“ ЕООД.
За да е сигурно, че огънят е жив, АПБ, съвместно със сдружение „Балкани“ обяви на 30 юни 2020г. нов конкурс „Застъпници за природата“ с който се насърчава обявяването на нови защитени територии и вековни дървета. Поканата гласи, че „гражданската кампания е отворена за предложения за местности от цялата страна, което да бъда запазени за бъдещите поколения като национално и общочовешко богатство.“
Съвсем не е случайно, че Белев е в екипа, който изготвя План за управление на „Пирин“, в който е забранено изграждането на писти и нов лифт, но не и разширение на шосейната мрежа в планината, та в нея през летните месеци да влизат по 4 хиляди автомобила.
Упражнението по усвояване на средства Белев утвърждава чрез броене на лалугери и лешояди срещу 7 млн. лв., грижа за червеногуши гъски за 50 млн. лв.
Попълзновението на Тома Белев към властта е обвързано с дълбоки познания за осигуряване на средства по всички възможни финансови инструменти. Така по програма на Министерски съвет от март 2019 г. той се вклинява в проект на стойност 70 хил. лв.за „Повишаване на гражданското участие в управлението на Натура 2000 и подобряване на управлението на мрежата от защитени зони“. Програмата стартира на 27 декември 2018 г. и приключва на същата дата през 2020 година. Сумата е нищожна на фона на усвоените милиони, но е още една стъпка към сградата, където министри решават политиките в държавата. В негова полза работи и европейската идея за инвестиция на 1 трилион евро за намаляване на вредните емисии до 2050 година.
Разпределението на тази баница ще превърне всички червеногуши гъски в зелени еуглени, на фона на идващите пари. Цената, както винаги, ще бъде платена от крайните потребители на енергийни услуги, но покрай цялата подготовка, парите ще трябва да бъдат разпределени където трябва.
Планирането на големия скок в големите пари минава през организиране на роднинските връзки. Веселина Кавръкова, съпруга на Белев, влиза в работната група към МС, която създава правилник за Съвета за развитие на гражданското общество. А кое гражданско общество е развито, ако не защитава екологични каузи? Не е случайност, че именно Кавръкова от 2006 година ръководи клона на Световния фонд за дивата природа (WWF) за България. Тя е единият от партньорите в Асоциацията на парковете чрез Дунавско-Карпатската програма България.
Само тази програма се занимава с „разселване на 50 хиляди личинки от застрашени видове есетрови риби с доказан дунавски произход“. Участват още и българо-швейцарската фондация „Биоразнообразие“ на Петко Цветков, който е бил и съпредседател на партия „Зелените“ и Българско дружество за защита на птиците, а всички те са членове на коалицията Да остане природа в България. Именно в този формат през 2017 г. завеждат дело срещу промените в действия План за управление на Национален парк „Пирин“.
На какво разчиташе в подготовката си Белев?
Той вече е изградил финансова империя, която изцяло ще го подкрепи и ще подхване цялата екологична индустрия от всички страни. АКБ може да бъде оставена в сигурни ръце, защото асоциацията е вече собственик на 320 декара земеделски земи, купувани до 2011 година по нотариални актове, собственост на неправителствената организация.
Защо министерското място е важно за Тома Белев и швейцарските фондове, които го заобикалят от всички страни? През 2019 г. Катерина Раковска от управата на WWF съобщава пред БНР, че организацията ще разпредели около 100 млн. евро между „зелените“ организации. С тези пари на практика се финансират протести, политическата партия, колкото и обществено непопулярна да е тя и воденето на десетки съдебни процеси.
В името на ефектните акции, на равни интервали от време се правят публични „хепъринги“ – по плажове, скали, поляни, пътища и строителни площадки от национална значимост. Именно хората около Белев съзнателно подклаждат нагласите, че всеки може да се разполага където намери за добре на територията на България, защото това е „екологичен избор“.
Групата еколози, която подкрепя Тома Белев, е малобройна, но гласовита и без никакво колебание може да блокира каквото намери за добре – центъра на столицата до кой да инфраструктурен проект и поради ефектните си изяви да получи присъствие във всички медии, като тезата винаги звучи правдиво и в полза на нещо природно. Никак не е случайно, че основна подкрепа на Белев бе „Да, България“ и Христо Иванов, който от своя страна е готов на всичко, за да остане във видимото и шумно пространство.
По този начин продължаваше и 20-годишната сага с АМ Струма
АМ „Струма“ трябваше да бъде готова още през 2004 г. за Олимпийските игри в Атина. Тогава зелените се противопоставиха на проекта за магистралата, защото лобираха в полза на швейцарска компания, която имаше идея да построи два 16-километрови тунела през Кресненското дефиле за почти 3 милиарда евро.
Еколозите отказваха да се съобразят с мнението на експертите по геодезия, които с факти доказваха, че е огромен риск да се прокопава тунел през най-сеизмичната зона в тази част на Европа, където се е случило най-силното земетресение на Балканите – Кресненското, с магнитуд 7,8 по Рихтер.
През декември, Постоянният комитет на Бернската конвенция също попари желанията на еколозите, като категорично реши, че тунел няма да има, а ще се строи магистрала с две трасета по западните склонове на Пирин. Конвенцията дори препоръча строителството да започне колкото се може по-бързо, и до 2030 г. АМ „Струма“ да е напълно готова.
Саботаж след саботаж
Това не е единственият случай, когато зелените НПО саботират важни национални обекти със стратегическо значение, свързани с живота и здравето на гражданите, коментира изданието. Те са против изграждането на язовир „Черни Осъм“, тунелите „Шипка“ и „Петрохан“, магистрала „Черно море“, АЕЦ „Белене“, 7-ми и 8-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй“, разширението на ПАВЕЦ „Чаира“ и редица други.
Еколозите Борислав Сандов и Тома Белев, докато управляваха МОСВ, направиха всичко възможно да спрат топлоелектрическите централи в Маришкия басейн и всички ТЕЦ в страната. Ако това беше се случило, сега щяхме да имаме режим на тока, се посочва в публикацията.
И в Европа вече разбраха, че зелените НПО и партии са вредни за икономиката на страните членки, и че натрапената от тях „Зелена сделка“ в този ѝ вид трябва да се отхвърли.
Be the first to leave a review.