Д-р Симидчиев за вейповете: Трябват повече мерки срещу разпространението сред децата

БГНЕС

Образованието и семейната среда също имат ключова роля за превенция

Трябва да се вземат повече мерки и в социалните мрежи срещу разпространението на опасни вещества сред децата, сподели д-р Александър Симидчев, специалист по белодробни и вътрешни болести.

„Проблемът според мен е основно информационен и тук новите технологии подпомагат подобен тип въздействие, защото те никога нямаше да могат да стигнат такова разпространение, ако не бяха социалните мрежи и начинът, по който вече общуваме. Тъй като цигарите, когато е започнало да се употребяват преди 200 и повече години, те са започнали бавно да се разпространят сред обществото. Основният начин на разпространение била казаната дума между хората. Сега, когато имаме социални мрежи, през интернет всъщност основният механизъм на разпространение и създаване на аура около тях е през социалните мрежи. Затова според мен там е едно от нещата, където трябва също допълнително да имаме адекватни мерки“, посочи д-р Симидчиев.

Той обясни защо употребята на вейпове е толкова опасна. „Белият дроб е с площ, резорбтивна площ, от 80 кв. м, колкото един средноголям апартамент. Инхалирането на вейпа въздейства върху тези 80 кв. м. и затова, примерно казано, ако инхалираме една цигара, единият милиграм никотин влиза в мозъка ни в рамките на 15 секунди, ако го вдишаме, и повече от половин минута, ако го направим венозно. Тоест, това е механизъм, по който през белия дроб много по-лесно и много по-бързо влизат веществата. А проблем е, че вредата настъпва бавно, но неизменно, настъпва и за мозъка, и за белия дроб”.

Народният представител от ПП-ДБ очерта законодателните възможности, които държавата има, за да ограничи разпространението на наркотични вещества от различен вид сред децата. Темата ще бъде обсъдена и на Консултативен съвет по национална сигурност, който се събира идната седмица по инициатива на държавния глава.

„Още на 8 януари тази година направихме едно изслушване с министъра на здравеопазването. Една седмица по-късно, по инициатива на колегите от ГЕРБ-СДС, подписано от всички парламентарни групи, между другото, допълнихме с изисквания към контролните органи, защото, вижте, в някои случаи законодателството е напълно адекватно. Например, в случая с райския газ. Ние на няколко пъти променяхме закона, така че в момента за всички физически лица е забранено да им се продава райски газ. И въпреки това, този проблем не е спрян, защото явно липсва ефективен контролен механизъм. Защото от законодателна гледна точка нещата са добре”, каза д-р Симидчиев.

Депутатът подчерта, че образованието и семейната среда също имат ключова роля за превенция за употребата на опасни вещества от децата.

“Образованието е ключово, защото ако ние нямаме ефективни кампании срещу това, което е един дългосрочен период на действие, ние не можем да го решим. Осъзнаването е осмисляне от цялото общество. Включително тук не бива да пропускаме и факта на това какво се случва вътре в семейството. Защото вътре в семейството едно време родителите имаха много време да си общуват с децата. Сега родителите, както и децата са по-ангажирани със социалните мрежи, което намалява или променя динамиката вътре в семейството. Така че този проблем не е толкова лесен, колкото изглежда на пръв поглед”, на мнение е д-р Симидчиев.

dnes.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search